Како да се искористи порастот на металите?

метали Една од најрелевантните новини што ни ги нудат финансиските пазари во моментов е вреднување на металите. До тој степен што тие генерираат можности за инвестирање на местата каде што се наведени. Со перформанси супериорен во однос на оној обезбеден од потрадиционалните алтернативи. Во она што е конституирано како можност од сега да се прават профитабилни заштеди. Постојат многу формули што можете да ги користите за правилно канализирање на овие поставувања. Од купување и продажба на акции на берза до претплата на пософистицирани финансиски производи.

Цената на главните метали се зголемува со одредена енергија на последните сесии и еден од најдобрите знаци е што се случува со никелот. Со нивоа каде што е многу сугестивно да бидете подготвени да ги направите првите купувања. Една од причините што го разјаснува моменталниот тренд на пазарот на метали лежи во промена на деловниот циклус. Сега е поповолно цените да се преценат и каде улогата што ја игра Кина во ова сценарио има многу важна тежина. Со поголем интерес за овие финансиски средства и тоа предизвикува позициите на купувачот јасно да надвладеат над продавачите.

Во оваа смисла, треба да се напомене дека тоа е еден од финансиските средства што подобро се спротивставува на неповолните вести што влијаат на финансиските пазари. На воена криза во Северна Кореја, терористички напади или многу силно евро, меѓу некои од најрелевантните. Не многу од инвеститорите се свртеа кон овие алтернативни инвестиции. Не е изненадувачки, тие се ексклузивни за многу добро дефиниран профил на инвеститор и се карактеризираат со поголема флексибилност за отворање позиции во кое било финансиско средство. Дури и металите како што е во конкретниот случај.

Метали: кои акции да се изберат?

Наједноставниот и најкорисен начин да се искористи ова многу специјално сценарио е преку пазарите на акции. Преку компании кои се посветени на комерцијализирање на најрелевантните метали. Нема многу што се интегрирани во инвестициските пазари, но има доволно за да се задоволат какви било барања во врска со ова. Во рамките на шпанската берза има две хартии од вредност кои ги исполнуваат овие барања со голема прецизност. Една од нив е мултинационална Арчелор Митал и дека стои како еден од омилените за малите и средни инвеститори да заземаат позиции во секторот.

Па, овој производител на челик се зголемува во својата цена со повеќе од извонреден интензитет. После најлошите години во кои тој мораше да се занимава со пазарите на акции и кои доведоа до тоа неговите акции да ги тестираат четирите евра при нивното вреднување. Сега се чини дека добрите времиња за компанијата се конечно тука и може да развие многу длабок тренд на пораст. Не без корекции на цените и што исто така ќе биде многу забележително поради нестабилноста претставена од оваа вредност на националните акции. Не е изненадувачки што некои од најпознатите берзански аналитичари предвидуваат дека тој сè уште има одреден нагорен пат за зголемување на набавките од сега.

Ацеринокс со поглед од 15 евра

Друга од алтернативите генерирани од пазарите за да се одлучат за метали е несомнено Acerinox. Една од вечните надежи на најагресивните инвеститори. Многу од нив чекаат корекции за да влезат на финансиските пазари по многу поконкурентни цени отколку досега. Не е изненадувачки што една од среднорочните цели се наоѓа на 15 евра по акција. Сепак, може да имате голема корист од добрата состојба на металите. И многу особено на челик од што зависи многу важен дел од вашата деловна линија.

Ако оваа вредност поврзана со метали се карактеризира со нешто, тоа е затоа што претставува а поголема нестабилност отколку во преостанатите предлози на берзата. Во експанзивни периоди, неговото ценење е секогаш поголемо од другите вредности. Иако напротив, во рецесивите е вообичаено нивните акции да паднат нагло. Вака се случи на почетокот на последната економска криза во 2007 година. Каде се тргуваше под бариерата од девет евра по акција. Откако овие проблеми ќе бидат надминати, време е да се надминат нивоата на цената. Иако до одредена мерка е повеќе од веројатно дека е предоцна да се отворат позиции во оваа безбедност на селективниот индекс.

Друга опција: заеднички фондови

позадини За најодбранбените профили, инвестициските фондови засновани врз ова важно финансиско средство се секогаш присутни. Во овој случај, не станува збор за избор на капитал или фонд со фиксни приходи, но во алтернативен формат. Тие се почувствителни на ризик, но придобивките можат да бидат позадоволителни за интересите на малите и средни инвеститори. До тој степен што може дури и да ги удвои маргините на традиционалните производи. Со неповолна положба што нема многу средства што се продаваат од страна на менаџерите и понудата мора да се анализира за да се избере најпрофитабилниот предлог.

Оваа класа на средства, како што е случај со хартии од вредност со овие карактеристики, се многу нестабилни и нудат многу промени во нивната цена. До точка да се направи необичен инвеститор нервозен. Само ако сте многу јасни за оваа идеја, ќе мора повторно да ја извршите операцијата за да ги направите заштедите профитабилни отсега. Иако идеално сценарио е инвестицијата е диверзифицирана со други средства значително различно и тоа може да го надополни облогот што сакате да го дадете на вашиот имот. Во секој случај, секогаш ќе имате можност да го пренесете на друг производ со овие карактеристики што е побезбеден и има помало ниво на ризик.

Преку производи за заштеда

Исто така, има простор за многу поодбранбена стратегија од сите пристапи за инвестиции. Тоа доаѓа од орочени депозити, така што сите ваши пари се контролирани во секое време. Тие се депозити кои се поврзани со вредностите на овој сектор. Секогаш ќе имате загарантиран интерес, дури и ако е многу мал околу 1%. За да се подобри ова враќање на заштедите, вредностите вметнати во данокот треба да ги исполнат минималните цели во цената и што овозможуваат враќање достигне нивоа над 3%. Во секој случај, вашите пари секогаш ќе бидат безбедни, дури и ако цената на акциите падне со посебна сила.

Имате предност, од друга страна, што е многу едноставен финансиски производ за учење и работење. Друг од неговите најрелевантни придонеси е дека нема да мора да правите никаков вид дополнителни исплати. Затоа што навистина, Тие се ослободени од провизии и други трошоци во нивното управување и одржување. Со единствениот недостаток што нема да можете да го откажете однапред. Не е изненадувачки што овие операции се казнуваат со до 2% од вложениот капитал. Тоа е поддршка за подобрување на заштедите од фиксен приход и без да мора да ризикувате со вашите средства во секое време. Со рок на траење кој осцилира приближно од две до три години.

Мерки на претпазливост при работа со метали

инверзија Во секој случај, секогаш е многу препорачливо да увезете неколку едноставни мерки за заштита за да можете да ги ограничите можните загуби на овие многу специјални инвестиции. Beе биде нешто што треба да ја испланирате без оглед на стратегијата за инвестирање што ќе ја користите отсега. И тие во основа се фокусираат на следните линии на дејствување.

 • Инвестирањето во метали е различно и како такво мора дајте му забележително различен третман во однос на преостанатите инвестиции. Бидејќи ризикот ќе биде поголем, особено во рецесивни периоди на економијата.
 • Вие не треба да ги посветите сите заштеди на ова финансиско средство. Но, напротив, многу ќе се препорача да се смирите како комплементарна инвестиција заедно со други почести. Сигурно ќе избегнете да вознемирите повеќе од еден момент.
 • Опциите што ќе треба да ги канализирате овие инвестиции ќе бидат помалку и за нив е посуштинско отколку анализирајте ја понудата да се одлучите за најзадоволителен модел на инвестиции за вашите лични интереси.
 • на флуктуациите на нивните цени се многу изразени и во сите случаи над другите сектори. Со многу значителна разлика помеѓу нивните максимални и минимални цени и тоа може да доведе до вредноста на вашите придонеси да се разликуваат со одредена регуларност со текот на времето.
 • Можеби ќе бидете во искушение да ги инвестирате вашите заштеди токму сега. Па, тоа е всушност подобро од чекање за голем прекин во една од нејзините главни отпори. Така што на овој начин, имате поголеми гаранции за успех во работењето.
 • И, конечно, не заборавајте дека ова се инвестиции насочени кон пократки услови на престој отколку во останатите. Почитувањето на овој совет ќе ви помогне да ги добиете целите од видовите стратегии, агресивни и прилагодени на најконзервативните профили.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.