Инвестиции во компании во Интернет секторот

Интернет Европа е индекс што ги собира понудите на главните компании во овој технолошки сектор на стариот континент. Во кои се вклучени од консолидирани компании до други во начини на проширување, иако понудата што ја нуди овој сегмент на берзи е јасно под понудата во моментов од северноамериканските или јапонските берзи, и во квалитет и во квантитет. Но, една од опциите што ја имате во моментот да го направите вашето работење профитабилно на пазарите на акции.

Тоа е сектор со многу важен потенцијал за раст на пазарите на акции. Со некои двоцифрен процент и дека може да претставува многу јасна стратегија за заработка на пари за многу краток временски период. Иако ризиците се исто така значително повисоки во работењето заради фактот што тие се постабилни вредности на акциите во однос на конфигурацијата на нивните цени. Од оваа гледна точка, треба да бидете многу повнимателни со нив за да немате други негативни изненадувања од сега па натаму.

Додека од друга страна, инвестициите во компании во Интернет секторот не се најпогодни за рецесионите периоди, како што е оној што претстои во наредните месеци. Бидејќи нивното однесување е секогаш полошо од тоа генерирано во потрадиционалните или конвенционалните вредности. Не е изненадувачки, тоа е многу посебен облог што е резервиран за најагресивните профили на мали и средни инвеститори. Што сакаш да правиш многу брзи операции веднаш да се насочите кон друга инвестиција за да ги направите заштедите профитабилни.

Интернет сектор: неговите предности

Несомнено е дека најголемата благодарност што може да се добие е една од најповолните точки во вашиот избор. Не е изненадувачки што инвеститорите можат да ги удвојат, па дури и тројно да ги зголемат придобивките од другите акции на берзата. Друг од неговите најзначајни прилози лежи во фактот дека овие многу специјални компании често имаат доверба од многу важен сегмент од населението. Од оваа причина нивниот обем на вработувања е обично многу висок, барем во однос на хартиите од вредност со најголема капитализација. До тој степен што е многу тешко за инвеститорите да се залепат за нив. Тоа е, можете да ги прилагодите цените за влез и излез во вредноста.

Друг фактор што ги разликува е нивниот високи очекувања за раст тие сега имаат. Може да се каже дека тие се наведени врз основа на оваа варијабла, наместо врз основа на деловните резултати што ги презентираат секој квартал. Иако, се разбира, овој фактор е меч со две острици, бидејќи секое отстапување во неговите цели може силно да ја амортизира неговата проценка на пазарите на акции. Во поголема мера од остатокот од националната берза и исто така надвор од нашите граници.

Недостатоци при вработување

Напротив, инвестициите во компании во секторот Интернет носат други конотации кои не се толку позитивни како оние споменати погоре. Еден од нив е оној што има врска со неговата голема нестабилност и што понекогаш станува екстремен. Со дивергенција помеѓу нејзините високи и ниски цени, тоа може да достигне до 10% во истата трговска сесија. Аспект што ги тежи операциите на инвеститорите со многу поодбранбен или конзервативен профил. Покрај тоа, не може да се заборави дека понудата за национални акции е навистина многу малку ценета, бидејќи има многу малку претставници.

Ако на крајот на денот вашите намери за инвестирање се компании од Интернет секторот, нема да имате друг избор освен да одите на меѓународни пазари на акции. Тие се местата каде што се наведени овие специјални компании, особено северноамериканските, кинеските и јапонските. Овие операции ќе значат зголемување на провизиите и трошоците за управување или одржување. Околу 20% повеќе отколку во шпанската берза и за мали износи можеби не е многу профитабилна операција и затоа мора да ги анализирате потребите што ги имате во секогаш комплицираниот свет на пари.

Ова се циклични вредности

Постои аспект што многу малку мали и средни инвеститори го реализираа, а тоа е дека компаниите во секторот Интернет се движат на берзата како циклични вредности. Тоа е да се каже, во експанзивните периоди тие се однесуваат многу подобро од останатите. Додека напротив, во рецесии тие имаат тенденција да имаат многу силни амортизации и кои често ги надминуваат нивоата над 5%. Тоа е екстремна цена што може да им донесе на инвеститорите многу пари, но од истата причина може да ви остави и многу евра на патот.

Од друга страна, исто така, мора да се нагласи дека компаниите во секторот Интернет се повеќе комплекс за работа од корисници кои имаат помалку учење во нив. Ова е една од причините зошто не е препорачливо да се инвестираат многу големи суми на капитал. Ако не, напротив, тие повеќе се препорачуваат за мали операции за да се обидат да избегнат ситуации што се многу несакани од инвеститорите. За разлика од другите сектори на националните и меѓународните берзи: банки, осигурителни компании, градежни компании или компании за електрична енергија. Секој од нив има суштински различен третман.

Профили кон кои се насочени

Во секој случај, инвестициите во компании во Интернет секторот се насочени кон многу добро дефинирана група инвеститори. Тие се млади корисници, со голема куповна моќ и пред се желни да постигнат голема капитална добивка во кратки временски периоди. Со многу кратки рокови на трајност и никогаш насочени кон средниот и уште помалку на долгиот. Во сите случаи, оваа инвестиција има поспецијална механика во своето работење. Барем кога станува збор за вашата стратегија за прилагодување на цените за влез и излез во хартиите од вредност.

Додека од друга страна, мора исто така да се нагласи дека оваа класа ги вреднува тие се многу понепредвидливи отколку во другите деловни сегменти. Во оваа смисла, тие можат да донесат повеќе од едно изненадување, на еден или друг начин. Бидејќи меѓу другите причини тие не се регулираат од традиционалните канони со најконвенционални вредности. Со некои осцилации кои мора да се класифицираат како многу нагли и што можат да создадат некоја друга инциденца во вашето портфолио. Дури и губење за неколку дена силни износи направени на инвестицијата. Ова е еден од најјасните ризици вклучени во овој вид операции на пазарите на акции.

Додека конечно, треба да се напомене дека тоа е понуда која постепено се зголемува и имате повеќе опции за избор. Иако некои од предлозите се навистина непознати за добар дел од малите и средни инвеститори токму затоа што тие се скоро нови компании. Особено, оние што се интегрирани на азиските пазари и некои нови пазари и дека без сомнение нема да ги знаете нивните активности и можеби моделите на управување. Од оваа гледна точка, треба да бидете многу повнимателни со вашата инвестиција, бидејќи разликите што можат да достигнат максимални и минимални цени за еден ден може да достигнат повеќе од 10%. Многу тежок процент да се претпостави во операции со поголема економска вредност.

Карактеристики на овие вредности

Овие се многу специфични вредности кои имаат добро дефинирани карактеристики и ги прават различни од другите традиционални вредности или од другите бизниси. Од сите овие причини, на просечен инвеститор е многу погодно да ги земе предвид следниве упатства за однесување во работењето со овие вредности и кои се следниве:

 • Тој е очигледно недоволен индекс за целата европска берза, особено кога ќе се спореди со понудата што ја вклучува северноамериканската и јапонската берза.
 • Тие можат да се најдат од вредностите на силна комерцијална имплантација на други во процесите на проширување.
 • Тие се наменети исклучиво за добро дефиниран вид инвеститори, кои бараат најголема профитабилност преку зголемениот ризик што го склучуваат. Со други зборови, за стручни инвеститори кои ги прават шпекулациите вистински мотив за инвестирање на берзата.
 • Постојат многу малку вредности што тие работат во ШпанијаЗатоа, мора да отидете на германската, француската или италијанската берза за да ги извршите операциите за купување и продажба. Со стапки и провизии што важат на тие пазари, без никаков вид на доплата или доплата.
 • Можностите за ревалоризација тие се огромни поради посебните карактеристики на овие вредности. Но, не заборавајте дека можете да изгубите многу пари во работењето.
 • Тоа се компании, кои генерално не дистрибуираат без исплата на дивиденда, што ја намалува конкурентноста наспроти вредностите што ги прават.
 • Не е еден од најзначајните пазари за тековната понуда на европски акции. Ако не, напротив, јасно е потценета во однос на другите сектори на акции поконвенционално или традиционално.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.