Биткоини Кои се тие и како да инвестирате во оваа криптовалута?

Bitcoins Неодамнешните вести за вирусот што предизвика големи сајбер напад врз деловни интереси скоро сите ја ставаат на прво место информациите за валута за која досега малкумина знаеја за нејзиното постоење. Тие се таканаречени биткоини и станаа добро познати по тоа што терористите на мрежите наметнаа плаќање во оваа валута за да го решат овој сериозен проблем. Овој настан послужи да ја потенцира важноста на оваа крипто валута.

Но, дали навистина знаете од што се состои и дали можете да направите купувања со ова платежно средство? Па, тоа е дигитална валута што се применува при трансакции помеѓу поединци. Во секој случај, постои една карактеристика што попрецизно ја дефинира и се однесува на фактот дека е децентрализирана. Што значи тоа? Па, многу едноставно, тоа не е одобрена од ниту една влада, уште помалку од централните банки ширум светот. Од ова сценарио, тој нема официјални гаранции за извршување на повеќе или помалку традиционална операција. Тој е целосно независен и оди сам по себе.

Неговиот изглед датира од 2008 година под заштита на појавата на нови информатички технологии. Во нетрпение да глобализира системи за плаќање, иако нејзината инциденца во овие времиња е далеку од масовна. И покрај оваа реалност, извршените трансакции не можат да се модифицираат, ниту можат да се откажат. Па, како тргувате со овие многу специјални дигитални валути? Па, обично преку клиентски програми што се материјализираат во различни видови апликации. Но, се разбира дека не е единствена валута за секого, како што беше првичната идеја на некои од нејзините промотори.

Биткоини: за што служат?

Главната разлика во однос на физичката валута е дека таа е електронска. Важи за разменуваат каков било вид на производи или услуги и се разликува со презентирање на низа придонеси што ги прават Bitcoins алтернативен и сосема поинаков медиум. Се истакнува по својата ефикасност и безбедност да воспостави низа комерцијални односи помеѓу корисниците. Во секој случај, таа е тесно поврзана со појавата на најновите информатички технологии. Тоа е вистинската причина за неговото постоење, над другите проценки.

Едно од сомнежите што се појавуваат за да се процени неговата вистинска корисност е дали може да се смени во други валути. Како и во случаите во кои треба да замените евра за долари за да посетите одредени или да ги формализирате плаќањата. Во оваа смисла, се разбира оваа операција може да се изврши. Не само кон северноамериканската валута, туку и кон која било друга, исто како што можете да направите со еврото. Но, со многу важна разлика од традиционалните движења. Тоа не е никој друг туку е отсутен од посредници бидејќи е формализиран само помеѓу поединци. Тоа е, директно од личност до личност. Тоа е една од главните новини што ги претставува.

Анонимност во вашето работење

Друг од неговите најрелевантни придонеси е тоа што можете да ја зачувате вашата приватност кога извршувате операции во биткоини. Бидејќи всушност, не треба да го откривате вашиот идентитет во кое било време и под никакви околности. Како тоа не може да се лажира со тоа што има моќна криптографски систем што го обезбедува неговиот интегритет во текот на целиот процес.

Но, ако постои карактеристика што е својствена на оваа дигитална валута, тоа е дека им овозможува на корисниците да ги направат операциите поевтини. Од едноставна причина елиминација на финансиските посредници. Кога поминувате низ најтрадиционалните, вообичаено е да се плаќаат доплати, провизии и казни во сите банкарски процеси. Од испраќање меѓународни трансфери или плаќања со кредитни или дебитни картички. Дури и од услугите преку Интернет што ги нуди комерцијалното банкарство.

Во биткоините, отсуството на посредници прецизно се истакнува. Бидејќи парите одат директно од личност до личност, со што се намалуваат трошоците за работење. Исто така, дозволува купување производи по многу поконкурентна цена следејќи ја оваа комерцијална стратегија. До тој степен што ова се едни од најценетите предности на најиновативните корисници.

Тие секогаш се тргуваат, секој ден

операции Друго од сомнежите што се појавуваат при повикувањето на ова прашање е поврзано со неговите промени во цените. Па, никогаш не запира. Но, напротив, се преговара во кое било време и секој ден од годината. На сличен начин како што тоа го прават другите меѓународни валути и затоа се приемчиви за вниманието на многу кориснички заедници. Можете дури и да ги исплатите заштедите со овие многу невообичаени операции на повеќе традиционални финансиски пазари.

Во своите постапки има и други именители кои можат да ги пренесат приодите дали тие можат да се купат со ова виртуелно платежно средство. Во оваа смисла, одговорот е да. Но, не во банките или финансиските институции. Но во финансиски платформи на Интернет многу специфични. Во моментот, тој дури формира многу профитабилна форма на инвестиции. Не е изненадувачки, неговиот тренд е јасно нахакан во последните неколку години. Со стабилност во неговите промени што се материјализираат со текот на времето. Не може да се заборави дека тие флуктуираат како и секоја друга валута. Иако со свои особености.

За неколку месеци, биткоинот поставува нови достигнувања и е на ниво нивоа близу 2.300 американски долари. Со годишна апрецијација која веќе надмина 50%. Постои причина да се објасни ова однесување, а тоа е затоа што тој делува како безбедно пристаниште пред финансиските и политичките несигурности во одредени географски области на светот.

Каде и како да купите биткоини?

Единствениот начин за купување и продавање на биткоини е преку некои онлајн платформи што се достапни. Помеѓу нив најпозната и најсигурна е Coinbase. Регистрацијата е малку здодевна бидејќи бара да се обезбеди идентитет на лицето што се регистрира, но откако ќе бидете внатре, можете да купувате и продавате биткоини со кредитна картичка или со банкарски трансфер. Во прилог на Bitcoins, платформата овозможува купување на другите две најпопуларни валути по биткоин: Ethereum и Litecoin. Ако сакате да инвестирате и да купите биткоини само треба да кликнете овде y пријавете се за Coinbase.

Дали е добра идеја да инвестирате во Bitcoins?

Инвестирањето во оваа криптовалута, носи голем потенцијал за ревалоризација, но во замена за преземање повеќе ризици. Не е изненадувачки, нестабилноста е една од нејзините главни карактеристики. Поради оваа причина, многу е препорачливо да се користи стратегија која ги зема предвид загубите што може да се претпостават во овие операции. И, се разбира, бидете многу дисциплинирани од самиот почеток. Тоа ќе биде најдобриот начин да ги заштитиме нашите интереси со најдобри гаранции. Сепак, секој пад нарушување на безбедноста во вашиот криптографски систем може да ги попречи очекувањата. Со многу вертикален пад на вредноста.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   МСарабија dijo

    Многу интересно, не знаев многу за биткоините додека еден мој познаник не ми рече дека минатата година заработи многу пари инвестирајќи во оваа валута. Сега, читајќи ја статијата, стана многу појасно за што точно станува збор. Ви благодарам!