Инвестирање во екологија, нешто повеќе од мода

екологија Една од предностите на инвестициите е тоа што може да се направи од различни стратегии. Од најтрадиционалните до најоригиналните и најиновативните и тоа може да изненади повеќе од еден корисник. Но, се разбира, една од најсугестивните е онаа што ја има екологијата како главна цел. Покрај тоа, може да се канализира преку различни финансиски производи, без да бидат ограничени на купување и продажба на акции на берзата. На кој било начин, тоа е алтернатива што треба да ја направите заштедите од сега па натаму профитабилни.

Една од привлечностите за увоз на овој модел на инвестиции е тоа што дури можете да и помогнете на животната средина преку вашите финансиски придонеси. До тој степен што се почесто се појавуваат финансиски производи со овие карактеристики. Од сите пристапи, како што ќе можете да проверите од сега па натаму. Бидејќи екологијата стана финансиско средство што може да биде многу профитабилно. Што повеќе, многу е погоден за одредени сценарија дека пазарите на пари можат да се развиваат.

Понудата за инвестирање на вашето наследство во екологија опфаќа безброј можности. Од класична инвестиција на берзата до други поспецифични формати, како што се орочени депозити и особено инвестициски фондови. Се отвора нов начин за да можете да го помирите светот на инвестициите со вашиот начин на разбирање на животот. За да ги постигнете овие посакувани цели, ќе ви понудиме некои од предлозите што ви ги нудат различните финансиски пазари. Секако дека некои од нив ќе привлечат големо внимание.

Екологија во торбата

обновливи Бидејќи не може да биде помалку, екологијата е присутна и на пазарите на акции. Иако е точно дека од еминентно малцински пристап во однос на другите сектори. Главно е претставена од компании за обновлива енергија и тие претставуваат неколку опции. И во националните акции и на различните меѓународни пазари. Повеќето од нив потекнуваат електрични компании обидувајќи се да се прилагодат на овие деловни модели. Со значително прифаќање од страна на малите и средни инвеститори.

Овие вредности нудат дополнителен придонес што ги прави многу интересни за сите профили на инвеститори. Од најагресивните до оние кои бараат многу поконзервативни пристапи. Во моментот, враќањата не се исклучително впечатливи. Но, напротив, тие се движат под прилично конвенционални маргини. Каде е една од компаниите што најмногу се определи за обновлива енергија Iberdrola. Најсовремена кога станува збор за примена на оваа иновативна енергија.

Еколошки производи во САД

Друга алтернатива е да го преминете океанот и да отидете во капиталот на САД. Бидејќи всушност, во овој важен финансиски пазар се наведени компании кои се многу тесно поврзани со светот на екологијата. Каде се издвојуваат вредностите на храната со производи што ја даваат оваа посебна карактеристика. Каде што може да се подобрат нивоата на профитабилност во инвестицијата. Иако овие операции ќе вклучат значителен зголемување на провизиите применети од финансиски институции.

Ако сте поддржувач на екологијата, нема сомнение дека на овој пазар на варијабилен приход ќе имате поголеми можности да го подобрите повратот на заштедите. Дури и од предлози кои се тесно поврзани со новите технологии. Напротив, нивниот голем недостаток лежи во фактот дека тие ќе бидат многу малку познати вредности и дека нема да ви дозволат јасно да ги идентификувате компаниите што се одлучиле за овој уникатен деловен модел. Тие се исто така присутни на европските пазари, но без силата на американските пазари.

Специјализирани инвестициски фондови

позадини Во секој случај, најдобриот производ што го рефлектира овој тренд се алтернативни инвестициски фондови. Тоа е најлесниот начин да се позиционирате во овој нов сектор. Во многу случаи преку компании кои поддржуваат политичари за помош на животната средина. Но, исто така, преку финансиски средства кои се базираат на почисти и почисти енергии. Како и во конкретниот случај на извори на вода или ветер. Најчеста опција е кај малите и средни инвеститори јасно да се позиционираат во еколошкиот сектор.

Не затоа што тие се еколошки фондови, дали се поисплатливи од останатите. Наместо тоа, тоа има врска со еволуцијата на финансиските средства на пазарите. Во оваа смисла, мора да се запомни дека во текот на изминатата година просечната профитабилност на овие инвестициски фондови се приближи на 8%. Иако тие не секогаш покажуваат исти проценти, како што е логично што можете да разберете. Во секој случај, тоа е многу интересен начин да се позиционирате во екологија без прекумерни компликации и на едноставен начин.

Инвестициските фондови со овие карактеристики ги нудат најважните менаџери на пазарот. Со модели кои дури комбинираат инвестиции со други финансиски средства. Општо земено од акции и фиксни приходи. Така што на овој начин сте во најдобри услови за диверзификација на вложените средства. Специјално дизајниран така што ќе можете да се прилагодувате на сите видови сценарија, вклучувајќи ги и најнеповолните за финансиските пазари.

Даноци поврзани со овој сектор

Имате повеќе опции за заштеда на штедење со екологијата. Една од најчестите се материјализира со орочени депозити, но во овој случај е поврзана со ова чудно финансиско средство. Тоа е стратегија за подобрување на слабата профитабилност што ја нудат овие производи во моментот. За да можете да го надминете нивото од 1% во придонесите што ги давате преку овие модели на заштеди. Што повеќе, ризикот ќе биде значително помал од оној на другите финансиски производи, генерално поврзан со акции.

Во секој случај, ќе добиете фиксен принос секоја година. Со различни услови на трајност оттогаш се движат од 12 месеци до максимум 48. Сепак, нема да можете да го откажете данокот со ризик да платите многу побарувачка провизија од околу 2% од депонираниот износ. Безбедноста е еден од заедничките именители на овој производ со фиксен приход кој е прилагоден на сите видови штедачи. Каде преовладува поодбрамбен профил во кој стабилноста на заштедите преовладува над другите поагресивни размислувања. Овие депозити можете да ги ангажирате од многу скромни износи за сите домаќинства, од 3.000 евра.

Преку средства кои се тргуваат со размена

ЕТФ исто така нудат можност да го задоволат ова барање од малите и средни инвеститори. Но, од поагресивните пристапи бидејќи овој производ е А. мешавина помеѓу традиционалните заеднички фондови и купување и продажба на акции. Ова значи дека маргините на профитабилност можат да бидат поголеми отколку во другите алтернативи што ви ги научивме. Во секој случај, потребно е поголемо знаење заради комплексноста на овој модел на заштеда. Бидејќи од друга страна, можете да оставите и многу евра на патот.

Како и кај заедничките фондови, овие формати имаат тенденција да инвестираат заштеди во најзелените енергетски класи. Иако во последниве години се промовираат и сите модели на инвестиции поврзани со обновливи извори на енергија. Една од предностите на овие средства со кои се тргува со размена е тоа се прилагодени на скоро сите временски рамки. Додека, од друга страна, тие презентираат провизии кои се многу поконкурентни од оние генерирани на пазарите на акции. Сепак, тоа е покомплексен финансиски производ од другите.

Упатства за акција со органски

стратегии Ако се одлучите за оваа алтернатива, нема да имате друг избор освен да знаете дека не треба да инвестирате само за фактот дека сте еколошки. Но, напротив, вашата одлука мора да се заснова на објективни критериуми за профитабилност. Од друга страна, не обезбедуваат поголеми или пониски приноси за интересите за нивната содржина. Напротив, тоа ќе биде одредено од друга низа варијабли што се поврзани со еволуцијата на финансиските пазари. Исто така потешко е да се следат бидејќи тие доаѓаат од алтернативни пазари кои обично не се појавуваат во медиумите.

Друг аспект што треба да го земете во предвид е оној што се однесува на можноста за инвестирање. Бидејќи всушност, тоа не е привремена инвестиција, туку напротив, може да се искористи за секое сценарио на финансиските пазари. И во експанзивна и во најнеповолна за вашите интереси како мал и среден инвеститор.

Не е изненадувачки, во повеќето случаи тоа ќе зависи од реалната еволуција на овие финансиски средства. До тој степен што ќе имате многу повеќе проблеми со носење на длабочина следење на отворени позиции во кој било од овие предлози. Исто така е многу важно да знаете дека опциите што ги нудат меѓународните пазари се пошироки отколку на нашата територија. Бидејќи на крајот на денот има многу предлози што можете да ги одберете дали ќе инвестирате дел од вашето наследство во екологија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.