Инвестирајте на берза, но од орочени депозити

депозити Инвестициите во берзата се вршат преку купување и продажба на акции на пазарите на финансиски капитал. Но, во моментот имате многу оригинална стратегија за минимизирање на ризиците и, патем, да добиете А. перформанси на вашите заштеди што го надминува традиционалните банкарски производи. Таа се материјализира преку орочени депозити развиени од скоро сите банкарски субјекти. Тоа е многу специфичен производ кој ви овозможува да ја искористите поволната еволуција на финансиските пазари.

Една од неговите најрелевантни карактеристики е дека во ниту еден момент нема да можете да генерирате загуби. Но, напротив, ќе имате фиксен и загарантиран интерес секоја година. Beе биде многу мал, но ако се исполнети условите на хартиите од вредност поврзани со депозитите, може значително да ги подобрите овие маржи. Додека добијте помеѓу 3% и 6% приближно профитабилност. Во секој случај, овие депозити имаат подолг период на задржување отколку во поконвенционалните модели. Не е изненадувачки, тие обично одат до 24 или 36 месеци во кои мора да имате имобилизиран расположлив капитал.

Една од предностите што ги даваат овие дизајни на банка е што тие се прилагодени на многу достапни износи за сите домаќинства. До тој степен што сте во позиција да договорите ваков вид банкарски производи за минимален износ од 5.000 евра. Од друга страна, тие не повлекуваат провизии или други трошоци при нивното управување или одржување. Тие носат само многу високи казнени стапки за нивно предвремено откажување и може да достигнат 2% од износот инвестиран во овие депозити. Во секој случај, неговата механика е слична на онаа на другите орочени депозити.

Депозити поврзани со размената

торбаСтруктурата на оваа класа на депозити на определено време се заснова на фактот дека добивате А. минимална профитабилност и обезбедени со чување на заштедите. Но, во случај, тоа може да се подобри со поволна еволуција на корпата со акции со кои е поврзан овој банкарски производ. Доколку тоа не се постигне, корисникот ќе ја добие перформансата според која се пласираше депозитот. Како последица на овие карактеристики, никогаш нема да добиете загуба во билансот на успех. Ова е една од причините зошто е наменета за многу добро дефиниран кориснички профил. Конзервативна личност, која сака да го зачува својот капитал и која не сака да ризикува во своето работење.

Во секој случај, тоа е многу посебна стратегија за подобрување на слабите маржи што ги нуди цената на парите во моментот. Со каматна стапка што ретко надминува нивоа од 0,1%. Без потреба да се изложувате на флуктуации на финансиските пазари, како на пример со директно купување акции на берзата. Иако напротив, нема да имате можност да ги соберете поскапувањата. Од оваа причина, тоа не е многу препорачан предлог за нахакани периоди на пазарите на акции. Станува збор за избор на сигурност наместо профитабилност, при што се преземаат повеќе ризици.

Импозиции што можете да ги претплатите

Понудата што ја нудат банките на оваа класа на депозити не е многу широка и тие се ограничени на неколку специфични предлози. Еден од овие модели е претставен со Комбиниран депозит дека Office Direct се занимава со маркетинг веќе неколку години. Неговата механика е многу едноставна за разбирање бидејќи половина од инвестицијата е наменета за наметнување со траење од 13 месеци што известува за годишна камата од 0,4%. Но, тоа може да се надмине ако другиот дел од инвестицијата, оној наменет за акции, ги постигне своите цели.

Не е единствениот депозит што е достапен на банкарскиот пазар. Бидејќи, всушност, исто така се достапни фондовите за комбиниран депозит BBVA, кои издвојуваат најмалку 30% од вкупниот износ првично инвестиран во инвестициски фонд и постигнуваат до 0,75% годишно во самиот депозит. Овој финансиски производ може да се претплати од многу скромни износи за сите корисници, од 500 евра. Уникат е уште еден од субјектите што се одлучија за оваа особено одредена стратегија. Така што на овој начин, штедачите можат да се приближат до прагот од 1% во понудената каматна стапка.

Диверзификација на инвестициите

Ова е главниот клуч во кој се развиваат овие банкарски производи. Не залудно, тие ги ставаат парите во проценти што можат да варираат помеѓу фиксни и варијабилни приходи. До степен до кој тие можат да бидат правични, односно 50% во двата модели, така што инвестицијата кон некои од моделите што се разгледуваат во овие орочени депозити да не се декомпензира. Иако на крајот вие ќе бидете тој што ја одредува зрелоста, износот и другите карактеристики на овие финансиски производи. Во рамките на многу оскудна понуда и воопшто не хомогена во овој вид специјални наметнувања што ги имате при рака.

Од друга страна, не можете да заборавите дека овие производи можат да бидат поврзани со средства или корпа со акции. Во зависност од вашите желби како корисник и други размислувања што треба да ги разгледате отсега. Тоа е нешто смел начин на комбинирајте фиксен приход со променлив приход. Но, со целосна гаранција дека по достасувањето ќе се повратат финансиските придонеси плус соодветната камата. Со зголемување на профитабилноста во однос на поконвенционалните модели на орочени депозити. Во она што е конфигурирано како еден од нагорните производи за штедење во моментот, иако без јасна понуда од банките.

Не се создаваат загуби

торба Во сите случаи, тие се производи што се ослободени од претрпување загуби како резултат на флуктуации на финансиските средства каде што се инвестираат парите. Ова е една од причините зошто тие предизвикаа поголема привлечност кај малите и средни инвеститори. Иако без можност да се собере интензитетот на порастот на пазарите на капитал. Не залудно, ако сакате да добиете сочни капитални добивки, ќе биде многу подобро да одите директно на делот од чистата инвестиција. До точка дека тоа е најпрофитабилна опција на движења нагоре во капитал.

Од друга страна, од сега е исто така многу важен фактот дека овој посебен вид инвестиции може да биде совршено решение за заштеда на пари во најнеповолните сценарија за финансиските пазари. Над берзанските операции што носат поголем ризик во заштитата на вашите интереси како мал и среден штедач. Фактот дека А. профитабилноста е додадена вредност во одредени периоди. До точка што може да послужи дури и како мост инвестиција кон друг дефинитивен модел што ќе генерира побарувачки поврат.

Предности на оваа класа на депозити

предност Орочните депозити поврзани со акции обезбедуваат низа придобивки што треба да ги земете предвид доколку сакате да ги претплатите во одреден момент од вашиот живот. Не само од гледна точка на надоместокот, туку и од друга класа стратегии. На пример, леснотијата на нејзината структура да го формализира во секое време. Од овие идеи ќе најдете повеќе од една причина да бидете интересни за овој вид банкарски производи. Како и во следните активности што ќе ги изложиме подолу.

 • Не бара А. посебно знаење финансиски пазари, но напротив тоа е производ кој е наменет за сите видови профили на корисници. Тие не се комплексни модели и можете да ги асимилирате од првиот момент.
 • Тоа е загарантирани производи и затоа секогаш ќе добиете поврат на заштедите. Што и да се случи за време на периодот на траење кон кој се насочени овие орочени депозити.
 • Таа е формирана како многу ефикасна стратегија за да подигне профитабилност на фиксни приходи во моментов. Да се ​​подигне повратот за неколку десетини од процентот во споредба со традиционалните модели.
 • Недостатокот на трошоци е уште еден од стимулациите што ги имаат овие депозити бидејќи ќе ви овозможи да имате поголема ликвидност во вашата сметка за проверка кога истекува. Нешто што не се случи со другите производи наменети за заштеда.
 • Тие се прилагодени на сите видови парични придонеси и затоа можете да одвоите дел од вашата заштеда на овој посебен вид инвестиции. Од 5.000 евра можете да ангажирате производ со овие карактеристики.
 • Ако ви требаат вложени пари во наредните месеци, тоа не е најдобриот модел што треба да го ангажирате. Затоа што има такса за предвремено откажување што е многу макотрпно. До степен да се искористат придобивките генерирани од неговото официјализирање.
 • И, конечно, не можете да го заборавите тоа во никој случај нема да добиете двоцифрена ревалоризација. Дури и ако се исполнети условите со кои е поврзана инвестицијата во капитал. Во најдобар случај, ќе добиете 8% поврат на овие занаети. Без да може да се добијат големи приноси во извршените операции.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.