Инмобилизиран материјал

материјалните основни средства се составени од елементи чија издржливост е поголема од една година

Материјалните основни средства се составени од сите оние продуктивни делови на компанијата кои се чуваат подолго од една година. Во него се интегрирани различни елементи кои ќе се користат за повеќе од една сметководствена вежба во рамките на компанијата. Важно е да не се меша со нематеријалните добра, чии елементи немаат физичка претстава, односно не можат да се допрат.

Следно ќе видиме кои се материјалните основни средства и Какви карактеристики имаат овие елементи?. Ќе видиме и како секој од нив треба да се внесе во Генералниот сметководствен план, и какво место зазема нивното внесување. Конечно, како да се запише книговодствената вредност и како да се одземе од временскиот период во кој ја извршува својата функција.

Што се материјални основни средства?

недвижностите, постројките и опремата може да се одбиваат од расходите на редовна основа

Материјалните основни средства се сите тие предмети кои се користат во бизнисот да работи економично и чија трајност е поголема од една година, т.е. поголема од онаа на финансиската година. Неговата продажба не е планирана, освен ако поради оваа причина, на крајот од проценетиот период на неговите функции, може да се продава на пазарот на втора рака.

Тие се физички елементи, кои не треба да се мешаат со нематеријалните добра. Се разбира, материјалните основни средства заедно со материјалните и финансиските основни средства ги формираат нетековните средства во билансот на состојба на една компанија.

Поради нивните карактеристики, вклучени се елементите кои ги исполнуваат следните критериуми:

 • биди добар Средство што е дел од продуктивната активност на стоки и/или услуги во рамките на компанијата и се користи за таа цел.
 • Да се ​​биде физички. Односно, тоа мора да биде нешто што може да се допре, што има физичко присуство. Оваа карактеристика го разликува од нематеријалните и финансиските средства.
 • Потребно за водење на активноста. Како што се машини, канцеларии, земјиште, индустриски објекти. Елементи кои се неопходни за продуктивен развој на компанијата.
 • Не е планирано за продажба. Да се ​​биде неопходен дел за работењето на компанијата. Друга работа е неговата продажба во случај средството да е застарено, или други случаи како трансфери, реновирање итн.
 • Останете повеќе од 1 година. Дека материјалните основни средства ги обезбедуваат потребните функции најмалку 1 година. Ако вашата услуга е помала од една година, како мастило за печатач или суровини во производството, тогаш ќе зборуваме за тековни средства.

Општ сметководствен план за имот, постројки и опрема

материјални основни средства и нивните карактеристики

Генералниот сметководствен план регулира како тие треба да се вреднуваат, како се евидентираат и како нивното стекнување се пресметува како трошок. Дополнително, во сметководствената табела ја вклучува групата (21) каде што се појавуваат сите страни кои се недвижности, постројки и опрема. Овие сметки ни служат да направиме набројување за да знаеме кои делови го сочинуваат овој тип на основни средства.

 • Земјиште и природни добра (210). Сончева урбана природа, рустикални фарми, друго неурбано земјиште, рудници и каменоломи.
 • Конструкции (211). Сите згради воопшто што се користат за продуктивна дејност. Подови, магацини и простории.
 • Технички инсталации (212). Групи на стоки од различна природа (имот, машини, материјални парчиња) кои формираат специјализирана производна единица и се составени од раздвојливи елементи.
 • Машини (213). Капиталните добра што се користат за производство или екстракција на производите. Вклучена е и опрема за внатрешен транспорт.
 • Алатка (214). Алатки што се користат заедно или одделно со машини.
 • Други објекти (215). Тие се различни елементи и дефинитивно поврзани со процесот на производство што не можат да бидат вклучени во точка 212. Вклучени се и резервни делови или резервни делови за овие капацитети.
 • Мебел (216). Канцелариски материјали и опрема се сметаат за долгорочни.
 • Опрема за информациски процеси (217). Компјутери, електронски уреди и нивни додатоци.
 • Транспортни елементи (218). Вклучени се возила во сопственост на компанијата за превоз на луѓе, стоки или други. Без разлика дали е копно, море или воздух.
 • Други материјални основни средства (219). Ова го вклучува остатокот од материјалните основни средства кои не можат да бидат вклучени во претходните точки. На пример, пакување или резервни делови чиј циклус е поголем од една година.

Каква книговодствена вредност имаат недвижностите, постројките и опремата?

елементи за водење на деловна сметководствена евиденција

Да се ​​додели книговодствената вредност при регистрација на недвижностите, постројките и опремата во сметководството се користи општиот критериум на PGC да ги распределат трошоците за набавка или производство. Во случај да се купени, мора да се појават фактурата, таксите доколку ги има, даноците за купување и сите трошоци што може да се додадат.

Бидејќи недвижностите, постројките и опремата ќе останат повеќе од една финансиска година, вашиот трошок не може веднаш да се пресмета. Овој трошок одговара на целиот период во кој елементот ја извршува својата функција. На овој начин ќе се врши периодичност на трошење. На ист начин, неговата амортизација и влошување ќе се користат за пресметување на неговата загуба на вредност со текот на времето. Оштетувањето може да се примени се додека може да се покаже дека нејзината книговодствена вредност е поголема од надоместливата вредност на ставката. Бидејќи во случај на продажба, неговата вредност не може да се врати.

сметководствена програма за вашата компанија
Поврзана статија:
Дали ви треба програма за сметководство за вашата компанија?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.