Како да ги напуштите финансиските кредитни институции?

напушти АСНЕФ

Излезете од финансиските кредитни институции Тоа е едно од прашањата што најмногу ги интересира луѓето кои моментално се наоѓаат на списокот на стандарди на оваа асоцијација.

Од суштинско значење е вашите податоци да бидат отстранети од датотеката, бидејќи додека тие останат таму, ниту една банка, штедилница или која било друга финансиска или кредитна институција нема да додели било каков вид финансирање.

Исто така е важно да се има предвид дека еден од главните проблеми што го доживеале луѓето кои се или биле во деликвентно досие има врска со тоа што доверител е оној кој е должен официјално да комуницира со финансиските кредитни институции, откажување на долгот.

За жал и неодговорно, доверителите ретко ја почитуваат оваа обврска, па на крајот самиот должник е принуден да ја соопшти.

Во оваа смисла, клучно е лицето што се појавува во списокот на неисполнувачи, бидете тој што бара откажување на вашите податоци преку менаџер. Овој управител ќе биде одговорен за извршување на сите постапки што се потребни пред АСНЕФ, со цел конечно да ги елиминира податоците на лицето, а потоа да, да има пристап до финансирање.

Од суштинско значење е ова да се направи преку специјализиран менаџер, бидејќи многумина датотеки за отстранување на вредноста Тие имаат лоша „навика“ да ги зачувуваат податоците на своите клиенти на „нула салдо“ или во „платен“ статус. Што значи ова? Едноставно, клиентот продолжува да се појавува во списокот со датотеки заедно со името на стариот доверител.

Тоа е ужасен начин да се рефлектира дека во одреден момент, таа личност не била растворувач, што за курсот е нелегален бидејќи не е дозволено да се чуваат неповолни информации во смисла дека еден ден едно лице било должник. Во секој случај, никогаш не смееме да го заборавиме фактот дека личните податоци во врска со солвентноста на една личност не можат да се чуваат повеќе од 6 години.

Во моментов има неколку работи што можете да направите за да излезете од финансиските кредитни институции во случај да се појавите на списокот на неисполнувачи.

напушти АСНЕФ

  • Платете го она што го должите. Препорачливо е дека една од првите работи што ќе ги направите за да излезете од датотеката АСНЕФ е токму да го платите долгот за кој сте додадени на списокот на неисполнувачи. Ова е еден од најбрзите начини да ги отстраните вашите податоци од датотеката АСНЕФ, покрај фактот дека исто така мора да ја известите компанијата за вашата намера да исчезне од оваа датотека.

Имајте на ум дека во членот 41.1 од Кралскиот декрет 1720/2007, е утврдено дека „плаќањето или заостанатиот долг ќе овозможи веднаш да се утврди откажувањето на сите податоци поврзани со него. Затоа, субјектот е должен да воспостави контакт со здружението за да побара да се отстранат податоците за неплаќањето што се регистрирани во моментов.

  • Користете ARCO права. Други работи што можете да ги направите за да излезете од списокот на неисполнувачи на АСНЕФ е да ги искористите правата утврдени во Органскиот закон 15/1999 за заштита на личните податоци, каде што се признаваат правата за пристап, како и исправување, елиминирање и опозиција, до која можат да пристапат сите шпански граѓани.

Во овој случај, ќе биде потребно да го преземете печатениот формулар за откажување од официјалната веб-страница на Шпанската агенција за заштита на податоци или, доколку е соодветно, да продолжите да го пополнувате формуларот користејќи го ПИН-кодот. Во овој момент, потребно е да ја наведете причината поради која барате да го искористите правото на откажување, како и да аргументирате зошто се смета дека долгот не е реален, без да заборавите да ги дадете сите информации и документи што се потребни да го поддржи кажаното.

  • Почекајте записот да се избрише. Во случај сите горенаведени не дадоа позитивни резултати, на крајот на краиштата, она што можете да го направите е едноставно да почекате 6 години за да се отстранат нашите податоци од регистарот за отстранување на вредности.

Запомнете дека ова е максималниот период со години во кој морате зачувајте ги податоците за неплаќање на лице во датотеката АСНЕФ. На овој начин, по тоа време, едно лице веќе може да биде сигурно дека нивното име, како и сите информации поврзани со неплаќањето, се избришани од датотеката на неисполнувачите. Следствено, нема да има директно влијание при барање заем со која било банка или финансиска институција.

Клучни прашања во врска со АСНЕФ

напушти АСНЕФ

За луѓето кои во моментот имаат долг како застој и веќе се или биле регистрирани како деликвентни во досието АСНЕФ, несомнено има низа проблеми, дури и кога долгот е веќе ликвидиран.

1. Како да знам дали се појавувам во регистарот за алишта АСНЕФ?

Кога имате долг со компанија и таа компанија не додаде на списокот на неисполнувачи на АСНЕФ, пред да го сторите тоа, мора да испратите ултиматум со кој ќе ја известите вашата намера да нè додадете на списокот на АСНЕФ, во јасен случај дека ние не покријте го целиот долг. Покрај тоа, компанијата има обврска да не извести за испуштањето во рок од 30 дена. Ова мора да се направи со заверена пошта.

2. Дали има какви било трошоци да знам дали се појавувам во финансиските кредитни институции?

Консултацијата со податоците во досието за неисполнувачи на АСНЕФ нема трошоци, е целосно бесплатна и може да се изврши во секое време онолку пати колку што сакате. За ова, потребно е да се контактирате со здружението, или преку е-порака, по пошта, дури и со испраќање факс или едноставно по телефон. Исто така, потребно е да се докаже дека всушност ние сме тие што го поднесуваме барањето во наше име.

3. Кој може да ги види моите податоци во финансиските кредитни институции?

Во основа, секој што бара пристап до датотеката на неисполнувачите, може да види дека сме на таа листа. За да го направите ова, сепак, мора да станете член на АСНЕФ и да плаќате месечна претплата. Оваа уплата ви овозможува да побарате операторот АСНЕФ да изврши преглед во списокот со намера да утврди дали се пронајдени податоците за кое било лице и причината за тоа.

4. Колку треба да се додаде износот на долгот во Финансиските кредитни институции?

Иако е точно дека не постои минимален износ за едно лице да се додаде на списокот на неисполнувачи на АСНЕФ, факт е дека имало случаи во кои било додадено лице со долг од само 14 € стандардите на списокот. Следствено, некој што не ја покрива целата заем или кредит, практично е факт дека тие ќе завршат на оваа листа.

5. Како влијае на лицето да остане во финансиски кредитни институции?

Од првиот момент кога некое лице се појавува на списокот на неплаќачи на АСНЕФ, потешко е да добијат какво било финансирање, вклучително и заеми, кредити или хипотеки, без оглед дали станува збор за многу голема или многу мала сума. Причината за ова е едноставна, бидејќи првото нешто што го прави секоја банка или финансиска институција е прецизно да се консултира со досието за да се провери солвентноста на барателот.

6. Како да ги избришете информациите од датотеката АСНЕФ?

Единствениот, најбрз и најефикасен начин да се елиминираат податоците за прекршител во АСНЕФ, е едноставно со плаќање на целиот долг. Мора да се разбере дека додека стандардната задача останува активна, нашите лични и финансиски информации ќе продолжат да бидат достапни во датотеката АСНЕФ.

7. Колку време е потребно за бришење на моите податоци од финансиските кредитни институции?

Откако ќе се реши неплаќањето, компанијата со која е договорен долгот е должна да ги елиминира сите информации и податоци во врска со неплаќањето во списокот на неисполнувачи на АСНЕФ истиот ден. Поради постапките што мора да се спроведат, можно е тоа да не се направи истиот ден, но со сигурност по еден месец, лицето не треба повеќе да се појавува на оваа листа.

8. Дали ќе продолжам да се појавувам во други деликвентни досиеја?

Во суштина, тоа ќе зависи од бројот на датотеки во кои ве доверил доверителот, иако најчесто е дека само лицето е регистрирано во една датотека на неисполнувачи. Меѓутоа, откако ќе се намири неплаќањето, компанијата со која е договорен долгот, има обврска да ги елиминира сите записи за тоа лице во досието.

9. Постојано се појавувам во финансиски кредитни институции, но веќе го платив долгот, зошто?

Понекогаш се случува дури и да го платите долгот, податоците на лицето продолжуваат да се појавуваат во досието, главно затоа што законот дозволува зачувување на таквите информации до 6 години. Добрата вест е дека ова ретко се случува бидејќи најверојатно е зачувана само историјата.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.