Како да изберете добра хипотека?

хипотека

Формализацијата на хипотека е операција од витално значење за интересите на корисниците на банка. Не е изненадувачки што има многу евра кои се доведени во прашање кога се претплаќате овој финансиски производ. Како и да е, поради континуирани понуди што ги развиваат банките можете да ги вработите со подобри услови. Така што на овој начин ќе заштедите дел од вашите пари во овие операции. Постојат многу стратегии што можете да ги користите за да ја изберете најдобрата хипотека на пазарот во овој момент. Дали сте подготвени да го прифатите овој предизвик?

За хипотекарни заеми е потребна една од најголемите исплати со кои треба да се соочите со вашата банка. Обично над 100.000 XNUMX евра и под многу долги услови на отплата што можат да траат практично за целиот ваш живот. Овие карактеристики покажуваат дека имате работа со банкарски производ што го заслужува вашето внимание и дека треба да го формализирате договорот само кога сте во потребните услови за да го вратите во договорените рокови.

Сега кога си со еден клик од вашата хипотека, ние ќе ви претставиме низа упатства што ќе ви помогнат да имате хипотека со подобри услови за договор. Нема да биде многу тешко да се примени поради големата флексибилност што ја одржува овој модел на финансирање во последните неколку години. До точка до која можете да пристапите до серија од понуди и промоции кои до пред неколку месеци беа целосно незамисливи дека можете да ги набавите.

Поевтино за пари

За да се разбере попрактично процесот што го водат хипотеките во Шпанија, нема да има друг избор освен да се повикаме на монетарна политика од страна на економските власти на Европската унија, и многу конкретно Европската централна банка (ЕЦБ). Како последица на економската криза што ја претрпе стариот континент и чии ефекти траат и денес, нема друго решение освен да се намали цената на парите.

Бидејќи всушност, монетарните власти на заедницата ја доведоа цената на парите во еврозоната до 0%, нејзините историски падови. Во невиден настан. Во пракса тоа значи дека вредноста на парите во оваа географска област е нула. Па, како влијае на хипотеките? Па, многу едноставно, дека за да се прилагоди на реалноста на финансиските пазари, треба да ги намали неговите шири. На овој начин, можете да имате корист од поевтини кредити како резултат на стеснувањето на овие проценти што мерат што треба да платите за вашата хипотека.

Исто така, постојат низа комерцијални стратегии, повеќе или помалку агресивни, што ги користат банките за пласман на своите производи и кои ви помагаат да плаќаат подостапна месечна претплата отколку порано. Со различни намалувања, исто така, во провизии и други трошоци за нивно управување или одржување, дури и со нивно целосно отстранување во договорените услови. Од ова општо сценарио, може да се каже дека сега е поповолно да се земе хипотека. Барем пред повеќе од неколку месеци, и секако во однос на претходните години.

Хипотека: намалувања на распоните

ширина на хипотека

Првиот фактор што ќе ви помогне да ги подобрите условите на оваа посебна кредитна линија е дека сега се соочувате со многу поконкурентни распони. Иако во претходните периоди беше вообичаено да се вработуваат околу 2%, дури и со поголеми маржи, сега не е. Добар дел од предлозите на финансиските субјекти се нудат под бариерата од 1%, што е важен извор на заштеда во споредба со претходните модели на финансирање за домување.

Всушност, се води многу посебна војна меѓу банките за да се види кој генерира најевтин хипотекарен заем во секторот. Оваа можност е во корист на вашите интереси и на сите корисници. Бидејќи како последица на тоа, се развиваат подобри предлози во оваа класа на банкарски производи. Без да мора да се откажувам од какви било отстапки. Може дури и да вреди да се позајми под овие услови наметнати од пазарите.

ИНГ Директ и Либербанк се дел од субјектите кои ги нудат овие понуди на нејзините главни клиенти. Со многу агресивни предлози што дури се генерираат од почеток без никаков вид на провизии или други дополнителни трошоци. Оваа акција води, од друга страна, до преостанатите банки кои одлучуваат да ги намалат каматите на нивните хипотекарни заеми. Или со одржување на низа куки кои го будат вниманието на корисниците. Во некои случаи, тие доведуваат до поголема лојалност на клиентите.

Еурибор под пад на сите времиња

Друг инцидент што е од корист за вашето работење е амортизација на европскиот репер, познат како Еурибор. Според податоците обезбедени од Националниот институт за статистика (ИНЕ), е поврзано со околу 90% на новите договори ниска променлива камата е најавена до овој датум Над другите малцински индекси, или барем кои не ја уживаат довербата на корисниците.

Па, големата новина што ја претставува Еурибор е тоа што се пресели на негативна територија, и историски тргува под 0%. Откако достигна 2008% од цената на финансиските пазари во текот на 5,384 година, каде се разви економската криза. Како што можете брзо да забележите, повеќе од значително намалување што можете да го забележите од последните неколку месеци. Ако цената на парите е непостоечка, нешто ќе мора да се рефлектира во кредитите за набавка на куќа.

Како го забележувате овој факт со главниот репер на хипотеките? Па, многу поволно, бидејќи во некои случаи ќе имате помалку барани месечни исплати, а во други поконкурентен диференцијал. Секогаш ќе излезете победнички во секој случај. Но, дека во ситуации кога постои клаузула за подот, тоа ќе биде огромно штетно за постигнување на вашата цел, а кои не се ништо друго освен формализирање на поевтин банкарски производ.

Кредити ослободени од провизии

такси за хипотека

Друг многу позитивен аспект што ќе ве натера да изберете добра хипотека ќе дојде од прогресивната елиминација на провизиите и други трошоци во неговото управување кои произлегуваат од најдобриот момент низ кој минуваат финансиските пазари поврзани со овој производ. Исто така, служи како алатка за притисок за да ги изберете овие модели во однос на другите предлози без оваа одлика. Тие се обидуваат да ги искористат заштедите на своите клиенти.

Се повеќе банки одлучија да ја применат оваа комерцијална стратегија. Со многу позитивен резултат за статусот на вашата сметка. Вие нема да мора да платите евро за отплата, студирање или делумно или вкупно надоместок за откажување. Патем ќе чини многу евра тоа нема да ги напушти вашите лични сметки. Како што ќе видите, малку по малку се зголемуваат можностите да се претплатите повеќе од прифатлива хипотека.

Бонуси со поврзување

Ресурсите што ги имате за да договорите хипотека со подобри услови не застануваат тука. Бидејќи всушност, преку поактивна врска со банката ќе бидете во совршена состојба да постигнете намалување на каматната стапка што во моментот се применува на вас. Beе биде околу неколку десетини од процентот, и за ова ќе мора да претплатите некои од нивните главни производи (инвестициски фондови, пензиски планови, програми за штедење, осигурување и сл.). Бидејќи се претплаќаат повеќе модели, комерцијалните маржи ќе се зголемуваат, до точка и половина над нивните првични цени. Ова ќе биде разликата што ќе ја заштедите ако се одлучите за овие модели за финансирање на вашиот дом.

Новата стратегија се заснова на прифаќање на предлозите дадени за нови клиенти. Нивната главна цел е привлекуваат поголем број клиенти, и дека овие не одат на конкурс преку нивните предлози за финансирање. Се разбира, тоа е уште едно сценарио што ви се отвора за да ги промовирате вашите цели за потпишување на многу по задоволителен договор за вашите лични интереси.

Како кулминација на сите овие предлози, ако сте младо лице под 30-годишна возраст, исто така ќе бидете во неопходните услови за подобрување на комерцијалните маргини на овие комерцијални производи. Околу една и три процентни поени во однос на традиционалните модели. За возврат, нема да имате друг избор освен да го продолжите рокот на отплата, а можеби дури и ангажирањето на осигурување од дома.

Предности што можат да се генерираат

предности во вашето вработување

Бидејќи бараната сума е поголема, капацитетот за заштеда ќе се зголеми преку овие банкарски операции. Да се ​​биде во можност во некои случаи да генерирате повеќе од проценети придобивки што ќе ви помогнат да ги покриете другите трошоци, или од лична природа или за одржување на домот.

Во секој случај, нема да биде прашање на потпишување на првата хипотека што ќе ви дојде. Beе биде прашање на споредете ги, анализирајте ги и изберете го оној кој најдобро одговара на профилот што го презентирате како клиент на банка. Beе биде дополнителен напор што ќе треба да го направите за да го намалите долгот за оваа операција. И ако е можно со период на враќање што не е многу долг. Не е изненадувачки, ова е уште една многу ефикасна формула за намалување на вкупните трошоци.

Однапред знаејќи дека е потребно да се чека оттогаш специфични понуди и промоции се појавуваат почесто кои се поконкурентни. До тој степен што тие се рециклираат со новата економска реалност на земјата. Не случајно, милеуристите можат да пристапат до овие производи преку многу тесни заеми кои се развиваат со поповолни маржи. Крајниот резултат на сето ова е дека вашето вработување сега ќе биде поповолно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.