Иднини во биткоини: друга алтернатива за инвестирање

фјучерси Un иднина Станува збор за договор за преговори на организиран пазар со кој двете страни се обврзуваат на купување и продажба на одредено средство (наречено основно средство) на иден датум (датум на порамнување) и секако дека по фиксна цена, што е проценетата вредност на иднината. Досега, оваа класа е многу честа кај многу мали и средни инвеститори. Тие можат да заземаат позиции во кое било финансиско средство. Од купување и продажба на акции на берза до сите видови пазари на акции. Од валути до суровини или благородни метали, како едни од најрелевантните.

Но, сегашната треска за купување на биткоини доведе до фактот дека од сега е исто така можно да се извршат вакви операции со оваа виртуелна валута. Не може да се заборави дека тоа е едно од средствата што биле преценети во последните месеци. Над инвестициите што досега се сметаа за попрофитабилни и помоќни. Но, во светот на парите појавата на нови форми на инвестиции е многу честа. И, ова е најдобриот начин да им се разјасни на инвеститорите. Дали сакате да дознаете повеќе за оваа специјална инвестиција?

Фјучерсот во моментов е еден од најдобрите начини да заработите пари. До тој степен што можеби сте заинтересирани да заработите пари што е можно побрзо, но пред сè со најниски можни финансиски трошоци и со производи што можат да имаат потенцијал за ревалоризација што им недостасува на традиционалните модели на финансиските пазари. Токму иднината во Bitcoins е еден од овие производи. Што се карактеризира пред сè со тоа што е еден од последните што стигнаа до финансиските пазари. И се чини дека тој дојде со волја да остане и привлекуваат добар број инвеститори сакајќи да добие силна капитална добивка со која може да го проширува својот биланс на успех секоја година.

Иднини во биткоини: многу профит

пазари Ако овој нов финансиски производ се разликува по нешто, тоа е затоа што ви овозможува да генерирате значителен профит со своето работење. Се разбира, многу повеќе отколку во другите видови операции. Но, во секој случај, треба да бидете повнимателни отколку нормално затоа што изложени сте на повеќе ризици. Каде што може да изгубите добар дел од вложениот капитал. Ова е една од главните причини зошто не треба да вложувате многу пари во овој вид многу специјални операции. Ако не, напротив, вашата стратегија треба да биде насочена кон надополнување на вашата главна инвестиција. Тоа е начин да ги заштитите вашите позиции од сега па натаму.

Од друга страна, фјучерсите на биткоинот се алтернатива што може да биде многу интересна за одбрана на вашите интереси како мал и среден инвеститор. Но, сè додека придонесувате за поголема финансиска култура бидејќи се работи покомплицирано. И прво, се претпочита дека веќе сте работеле со оваа виртуелна валута. Не е изненадувачки што високото ниво на учење секогаш ќе ви биде корисно за да можете да ги постигнете своите цели со ова финансиско средство.

Механика на овој производ

храброст Да инвестирате во фјучерси нема да имате друг избор освен да се посветите купи или продаде средство (основната) во иднина поставувајќи ги сега условите за купување или продажба. Во овој случај, произлезено од операции со оваа крипто валута. Резултатот ќе биде многу спектакуларен, на еден или друг начин. Но, со голема претпазливост при започнување движења на финансиските пазари. Бидејќи секоја грешка во пресметката може да ве натера да оставите многу евра на патот.

Од друга страна, фјучерсите во биткоините се формираат како многу соодветна стратегија за шпекулација. Всушност, ова се едноставни договори меѓу продавачи и купувачи во кои можете да бидете дел ако тоа е ваша желба. Кога тргувате со пазарите се значително отворени тие се рецептивни за која било од операциите. Тоа е, можете да ги купите и продадете, во зависност од реалната состојба на овие финансиски средства. Но, потребно е предвидувањата да бидат најсоодветни за секоја од операциите.

Вежба од регулирани пазари

Главниот проблем при одлучувањето за иднината на оваа виртуелна валута е тоа што тие мора да се извршат преку регулиран пазар. И во оваа смисла, биткоинот е наведен само на важниот финансиски пазар на Чикаго, во Соединетите држави. Тој е целосно регулиран и ви овозможува да договорите за фјучерси како алтернатива за да ги направите заштедите профитабилни. Мора да знаете дека тргувањето со основната основа е секако комплицирано. И затоа е многу покорисен кај таканаречените деривативни производи, а една од најрелевантните е иднината. И ова е местото каде што можете да го изберете ова финансиско средство подеднакво модерно како биткоините.

Од друга страна, не можете да заборавите дека оваа валута веќе може да се договори преку пазарот на фјучерси и деривати во Чикаго (CBOE). Но, добрата вест за инвеститорите кои го имаат ова финансиско средство на радар е дека од оваа недела тие имаат уште еден пазар на кој можат да работат. Тоа е CME, a трговско друштво со деривати. Со релевантни разлики во однос на неговата цена бидејќи во првиот од нив биткоинот е склучен за една единица, додека во вториот од предлозите е за пет биткоин. Со многу значителна разлика помеѓу двата фјучерси пазари.

Кои се нејзините карактеристики?

Друг приод што може да го прифатите како мал и среден инвеститор каков што сте, е референцата за тоа како дејствуваат овие пазари во моментот. Па, една од нејзините белези е дека фјучерсите вообичаено дозволуваат да не се плаќаат сите договорна цена, туку напротив само дел. Од друга страна, фјучерсните договори се многу чести операции во други финансиски средства. Како на пример, деривати на суровини или благородни метали, меѓу некои од најрелевантните. Со средно прифаќање од страна на малите и средни инвеститори.

Но, ако има некоја разлика што ги карактеризира овие финансиски производи, тоа не е никој друг, освен нивната висока нестабилност. Таа е присутна во скоро целото свое работење и е својствена за движењето на овие виртуелни валути на финансиските пазари каде што се наведени. Во оваа смисла, широките разлики што можат да се добијат преку нивното движење на пазарите се многу опипливи. Со разлики над 5% или уште понасилни маржи што им се допаѓаат на најагресивните инвеститори. Кој сака широк придобивки е многу долг временски период.

Истекување на договори

договор Се разбира, уште еден од најинтересните аспекти во фјучерсите на биткоинот е оној што се однесува на тоа какви се нивните зрелости. Па, тие не се униформни, туку напротив зависат од пазарите на кои се наведени овие многу посебни финансиски средства. Од овој општ пристап, и така да имате поблиска идеја за неговото работење, имате фјучерси на CBOE стари три месеци. Со договори секој месец за да може вашето побарување да биде задоволено. Додека напротив, на другиот фјучерс пазар, CME ќе биде само четири годишно, со рок на достасување во март, јуни, септември и декември.

Како што можете да видите, формализирање на операциите во фјучерсите на биткоин е нешто посложено отколку во другите видови операции. Сепак, тоа е почетен пазар тоа штотуку започна и се очекува во наредните години периодите на достасување да се зголемат. Така што имате повеќе алтернативи за да ги направите заштедите профитабилни од секаков вид пристап. Бидејќи во моментот ќе имате многу ограничен пристап до овие финансиски пазари. И во секој случај, надвор од нашите граници, како што е логично, од друга страна, кога зборуваме за секторот за фјучерси.

Во моментов тоа влијае само на биткоините

Ако сакате да извршите ваков вид операции, треба да знаете дека тие се овозможени само за оваа крипто валута. Останатите се далеку од ова коло во инвестиции. Меѓу другите причини, тие се јасно малцинство во однос на побарувачката од малите и средни инвеститори. Затоа, нема да имате друг избор освен директно да постапувате според нивните позиции. Без никаков вид на посредување и без зрелостите на фјучерсите. Иако сè уште не може да се исклучи дека тој ќе се приклучи на оваа избрана група во наредните години. Се разбира, со пристапи за инвестиции кои ќе бидат целосно различни од оваа виртуелна валута.

Ова се финансиски производи каде што можете да заработите многу пари, повеќе отколку преку други опции во акции, но исто така и со повеќе ризици. Мора да бидете многу јасни за целите што сакате да ги постигнете со вашето работење. За да не отстапуваме од принципите во кои овие операции треба да се вршат отсега. Во секој случај, веќе имате друга можност за да можете да го направите профитираниот капитал. Можеби на некое време ќе ви требаат овие финансиски ресурси за да заработите пари на пазарите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.