Зошто е еурибор негативен?

Еурибор ќе остане негативен повеќе години сигурно

Пред нешто повеќе од 4 години, во Февруари 2016 година, видовме негативен Еурибор за прв пат во историјата. За оние кои не го знаат тоа, Еурибор е просечна каматна стапка по која позајмуваат пари големите банки во еврозоната. Тоа е, ако каматата е негативна, резервата за тие пари носи помал номинален износ од износот што првично беше даден. Дали е ова нешто профитабилно? Не, логиката ни кажува дека не би давале пари во замена за помалку од позајмената. И тоа е прашањето, како настана ова.

Во оваа статија ќе зборуваме за тоа зошто Еурибор е негативен. Предностите во потрагата по реактивирање на економијата и тоа како е неопходна оваа нелогична техника што оди спротивно на струјата.

Гледајќи малку во минатото

Зошто Еурибор е негативен

Пред да избие финансиската криза еурибор достигна 5'393%, ова беше во 2008 година. Откако ќе се достигне овој максимален врв, започна забрзано опаѓање на каматните стапки. Една година подоцна, во 2009 година, можевме да видиме Euribor со приближно 1%, тој порасна нешто подоцна, но во 30 година падна за 2012% за прв пат. 1 години подоцна, во 4 година, за прв пат го видовме Еурибор во негатива. Многу штедачи ќе ги паметат тие години. Луѓето кои беа навикнати да им даваат профитабилност на своите заштеди преку банкарски депозити, за прв пат не нудат скоро никаква профитабилност (околу 2016%).

Треба да се плати целата финансиска криза која беше сериозно погодена по несреќата на браќата Леман. Централните банки започнаа да издаваат пари и да ги позајмуваат на банки во нивните области. Кредитот мораше да тече, парите треба да се преселат, а компаниите и семејствата треба да се направат за повторно да бараат пари.

Кој одлучува дека негативниот Еурибор продолжува и од која причина?

Станува збор за интересот што е обележана од Европската централна банка со позајмување пари на банки. Една од целите, како што претходно споменавме, е да се добие кредит и пари да течат, односно да се поттикне потрошувачката. Оваа флуидност е условена од целта за постепено зголемување на инфлацијата. И покрај фактот дека монетарните политики за зголемување на инфлацијата се во сила со години, тие сè уште не се постигнати. Падот на суровините како нафта или други меѓународни извозни производи, заедно со помалата потрошувачка што ги „турка“ цените надолу, спречува пораст на инфлацијата. На умерен начин, може да се каже дека е здрав, многу висок е штетен за економијата. На ист начин како негативната инфлација, односно дефлацијата, е исто така лоша за економијата.

Нискиот Еурибор има за цел да ја стимулира потрошувачката за повторно активирање на економијата

Поради рецесијата, семејствата почнаа да заштедуваат повеќе, бидејќи економијата се забавуваше. Зголемувањето на невработеноста и тешкотијата за пристап до кредит ја нагласија кризата. Меѓутоа, ако за повторно активирање на економијата требаше да ја консумирате и она што луѓето го направија беше да заштедите повеќе затоа што беа во рецесија, тоа создаде маѓепсан круг. Овој парадокс доведе до помал проток на пари и поради оваа причина започна да се поттикнува позајмување со намалување на каматните стапки, односно намалување на цената на позајмувањето пари. Од оваа причина, зголемувањето на каматната стапка е нешто што, иако е очекувано, не може да се направи. Тоа би ги обесхрабри кредитните апликации и затоа потрошувачката може да биде погодена.

Предности и недостатоци на негативен еурибор

Предности и недостатоци на постоење на еурибор по негативни стапки

Идејата за стимулирање на потрошувачката заснована врз монетарни политики има две лица. Разбирањето како влијае негативниот Еурибор не само што ќе ви помогне да разберете повеќе за економската состојба во еврозоната, туку и за вашите лични финансии.

Меѓу неговите предности се, во просек, можноста за пристап станбен заем со пониска каматна стапка. Ако хипотеката е со променлива стапка, таа обично се забележува кога паѓа „Еурибор“, бидејќи е можно да се плати помалку, што се претвора во заштеда за џебовите. За фиксни хипотеки, кои не се малку и тоа е нормално со оглед на стравот од плаќање висока камата, флуктуациите на еурибор не се забележуваат обично. Имајќи поголем капацитет за заштеда, семејствата можат да имаат повеќе ресурси за консумирање, што поттикнува збогатување од страна на компаниите. На овој начин, целиот овој циклус е затворен, и завршува во корист на сите нас.

Еврибор
Поврзана статија:
Што е Еурибор

Меѓу неговите недостатоци е главно тоа што цената на парите е ниска, односно е ја фаворизира потрошувачката на штета на штедењето. Алтернативите каде да се постави и зголеми капиталот исто така се намалуваат. Негативниот Еурибор е решение за краток или среден рок, но не и за долгорочен.

Curубопитен факт е дека многу штедачи решаваат да инвестираат и да ги вложат своите пари, некои на берза, други создаваат нови бизниси ... Не знам дали ова е предност или неповолност, затоа што кога знаењето за тоа е мало , тоа обично нема добри резултати. Сепак, тоа исто така ги мотивира и научи на подобри и нови патишта на луѓе кои порано не би ги барале.

Идни изгледи за Еурибор

Негативниот Еурибор настојува да ја промовира потрошувачката и да направи економијата да расте

Пред да се појави пандемија, идните прогнози не може секогаш да бидат точни, но секако беа построги отколку во сегашната средина. Тековната економска перспектива е малку како економијата, односно превртена наопаку. Со широко распространетите ограничувања претрпени во март 2020 година, видовме како Еурибор погоди историски падови, така што тогаш за помалку од еден месец имаше значителен камбек (сè уште во негативна територија). Во следните месеци и до денес, тој продолжува да опаѓа, но побавно.

Се очекува дека за оваа година и барем за следната, еурибор ќе продолжи на негативна територија. Околу -0% за 25 година и -2020% за 0 година. Сепак, сето ова може да се промени, во зависност од економските влијанија на пандемијата, одговорите што се даваат политички, и секако, од тоа како Европската централна банка одлучува да се соочи со различните идни сценарија. На крајот, крајната моќ и овластување да одлучат дали ќе го подигнат или спуштат Еурибор припаѓаат на ЕЦБ.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.