Зошто Бразил е толку важен за пазарите?

џебен паричникВо текот на овие денови, еден од фокусот на вниманието на финансиските пазари е Бразил поради претседателските избори што се одржуваат во првата латиноамериканска економија. Важноста на оваа огромна земја се должи на тежината што ја има како еден од главните нови пазари во светот и дека може загадуваат други економии од посебна важност, како во конкретниот случај на Аргентина. Ова е една од причините зошто погледите на инвеститорите се насочени кон оваа нација со над 180.000 милиони жители.

Изборите покажаа дека националистичкиот кандидат се враќа со голема предност пред неговиот политички ривал. Затоа што навистина, крајно десничарскиот аспирант, Jair Bolsonaro, додаде 46,03% од важечките гласови на изборите одржани оваа недела, што го става во позиција на фаворит за вториот круг на избори што ќе се одржи на 28 октомври. Против левичарскиот претставник Фернандо Хадад, поранешниот градоначалник на Сао Паоло и кандидат на левичарската Работничка партија (ПТ), предводена од Лула да Силва, кој доби нешто повеќе од 28%.

Реакцијата на пазарите ја намалува победата на десничарскиот политичар бидејќи како што анкетите ја проширија разликата во намерата, бразилската берза се зголеми, дури и со зголемувања околу 3% во деновите пред развојот на овие важни претседателски избори. Ова во пракса значи дека бразилската берза обложува на кандидатурата на airаир Болсонаро, проценувајќи дека е поверојатно да се промовираат мерките што ги очекуваат финансиските агенти на земјата во Рио де Janeанеиро. Соочен со одреден страв од економските планови што ги претстави ривалот на овие избори.

Бразил: тренд на пораст на берзата

Најрелевантниот индекс на акции го поздрави триумфот на екстремно десничарскиот политичар со значително зголемување. Во оваа смисла, по победата на airаир Болсонаро во првиот круг од изборите во неделата, Берзата во Сао Паоло го отвори овој понеделник со силен пораст од 6%: во првите 20 минути од работењето, Индекс Бовеспа беше позициониран до 87.262 поени. Еден од најкаканите индекси во светот и за разлика од берзите на стариот континент, кои беа занесувани од трендот на продажба, тежок од економските мерки преземени во Италија.

Бразилскиот индекс е Бовеспа и тој е еден од најважните и го сочинуваат 50 компании котирани на важната берза во Сао Паоло. Во секој случај, овој индекс е составен од титулите на компаниите што ги застапуваат 80% од обемот со кој се тргува во последните 12 месеци. Се прегледува квартално, за да се задржи степенот на застапеност на сите акции со кои се тргува на пазарот. До тој степен што е една од референтните точки за малите и средни инвеститори во оваа огромна географска област од другата страна на Атлантикот.

Присуство на шпански компании

сантандерЕдна од мотивациите за следење на берзата во Рио де Janeанеиро во текот на овие денови се должи на силната имплантација на шпанските компании во оваа земја. Се разбира, не може да се заборави дека некои од големите компании, како што се, на пример, BBVA, Сантандер или Телефоника, работат веќе неколку години. Затоа, не е изненадувачки што инвеститорите се многу внимателни кон еволуцијата на Бовеспа и сè што се случува на овие одлучувачки избори што се одржуваат во Аргентина. Не е изненадувачки што овие денови се во прашање многу.

Па, ништо помалку од вкупно 22 компании на селективната шпанска берза се застапени во Бразил, со проценет промет од повеќе од 20.000 милиони евра. Меѓу нив се Банко Сантандер, Телефоника, Iberdrola, Repsol, Endesa, ACS, Ferrovial, Acciona, Mapfre, Amadeus, Dia, Inditex, Indra, Meliá, Naturgy, Técnicas Reunidas, IAG, Viscofan, Siemens Gamesa, Enagas, Cie Automotive и Grifols. Тоа е, некои од тешките тежини на Ibex 35 и во секој случај, многу од најважните компании во земјата. затоа, повеќе од доволна причина е да се погледне Бразил овие денови.

Специфична тежина на бразилската економија

Бразил, најголемата економија во Латинска Америка (со 40% од БДП) и најнаселената (192 милиони жители) продолжува да се развива позитивно, и покрај економската криза што сè уште е латентна во неговото производствено ткиво. Затоа, бразилските акции покажаа a јасно мечешки тренд во последниве години. Со меѓугодишни падови многу близу 20%. До тој степен што добар дел од финансиските агенти ги обесхрабруваа своите клиенти да ги вложуваат своите инвестиции во оваа земја.

Сега по изборите, останува да видиме што ќе биде курс што ќе го преземат акциите кариока или ако сè ќе продолжи како до сега. Во секој случај, ќе биде потребно да се биде многу свесен кој економски план ќе го увезува новиот претседател на земјата. Тоа ќе биде многу објективен сигнал за насоката што ќе ја презема берзата од сега па натаму. За да утврдите дали е време да влезете во берза или напротив, мора да останете како порано. Тоа е, во позиции на вкупна ликвидност за да се намалат непотребните ризици во инвестицијата.

Меѓународни се појавуваат

реално Бразил е еден од најголемите претставници на новите економии ширум светот и нејзината валута, вистинскиот, го следат ден за ден меѓународните трговци за неговата необична нестабилност. Со крстови кои изложуваат многу голема разлика помеѓу нивните максимални и минимални цени. Каде што можете да заработите многу пари, но од истата причина ризиците се преголеми за да изгубите голем дел од вложените пари. Особено за промените што се прават секој ден со референтната валута, а тоа е американскиот долар.

Сепак, една од големите предности на бразилскиот индекс на акции, Бовеспа, е тоа што има многу нахакан рок кога трендот се менува. Неговите можности се огромни, бидејќи може да се процени над другите меѓународни берзански индекси, вклучително и шпанскиот. Повеќе од доволна причина е да се цени влегувањето позиции на овој важен финансиски пазар од овие прецизни моменти. Иако се проценуваат ризиците што ги имаат овие видови операции.

Влезете преку заеднички фондови

Во секој случај, стратегијата за заштита на интересите на малите и средни инвестиции се заснова на договорни инвестициски фондови. во акции засновани на овој меѓународен плоштад. Постојат многу средства кои се присутни во оваа американска земја и на овој начин можете да изберете помеѓу различни начини на управување со вашите пари. Бидејќи во овој момент не можете да заборавите дека оваа класа на финансиски производи комбинира неколку финансиски средства за да ги заштити парите на учесниците. Тоа е, вие не се изложувате директно на бразилската берза како што би сториле со купување и продажба на акции на берза.

На овој начин, можете да ги комбинирате вашите инвестиции во бразилски акции со други берзи, како во американската област, така и во рамките на стариот континент. Ова е она што тој го нарекува диверзифицирање на инвестициите наместо да ви ги заштеди сите заштеди во истата корпа за инвестиции. Покрај тоа, таа има предност што нема да мора да ја дизајнирате стратегијата за инвестирање. Ако не, напротив, тоа ќе го нарача менаџер кој има долгогодишно искуство во овој вид работење на пазарите на акции. Надвор од други технички размислувања и сè додека не можете од фундаментална гледна точка.

Намигнува на позицијата на Болсонаро

Brasil За да знаете како да ги канализирате вашите движења од сега, нема да имате друг избор освен да имате некои клучеви што ги претставува бразилскиот финансиски пазар. Едно од најрелевантните е што деловната класа и економските елити во Бразил тивко го охрабруваат крајниот десничарски претседателски кандидат airаир Болсонаро трајно да победи на претседателските избори во Бразил. Не е изненадувачки, еден од големите стравови на овие важни сектори е дека а левата влада до најголемата економија во Латинска Америка.

Овој фактор работи во прилог на капиталот во оваа земја да се зголеми нагло во следните недели, а можеби дури и месеци. Тоа е нешто што можете да го искористите за да ги направите заштедите профитабилни на многу задоволителен начин за вашите интереси. Иако ги ограничува ризиците со операции што не се преголеми. Вие само треба да инвестирате до 20% од капиталот достапни за да се направат инвестиции во овие карактеристики. Од друга страна, би било многу препорачливо да поставите налог за ограничување на загубата со цел да ги заштитите вашите позиции во оваа многу посебна размена и од она што може да се случи во наредните недели.

Друга мерка што можете да ја примените е да изберете компании кои нудат поголема безбедност во нивните деловни линии. Никогаш не прибегнувајте кон многу агресивни модели кои можат да генерираат големи амортизација на нивните цени. Како што би направиле во работењето на националните пазари. Без никаков вид на разлики во однос на овој важен фактор во рамките на инвестицискиот сектор.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.