Област за тргување: каде да се отворат позициите

Тргувањето се состои од чудна стратегија која се базира на шпекулации на пазарите на финансиски капитал со цел да се генерираат приноси со текот на времето. Но, за разлика од повеќе традиционална инвестиција, el тргување тоа е повеќе краткорочно; недели, денови, часови, па дури и неколку минути во истата трговска сесија. За многу добро дефиниран профил на инвеститор, а тоа се оние луѓе кои се обидуваат своите операции да ги направат профитабилни за многу краток временски период.

На кратко, тргувањето им овозможува на корисниците да ги разјаснат своите цели на финансиските пазари. Тоа е да се каже, нешто разбирливо за секого како што е да купуваат ниско и да продаваат високо, за да можат на овој начин добие многу барана капитална добивка. Во оваа смисла, не може да се заборави дека тргувањето на берзата е, без сомнение, стратегија за која несомнено треба соодветно учење за извршување операции. Тоа не е индицирано за мали и средни инвеститори кои немаат знаење за овој вид инвестиции.

Додека од друга страна, ние исто така мора да нагласиме дека мора да ги имаме услугите на а финансиски брокер или посредник што ни овозможува да внесуваме нарачки за купување и продавање на пазарот. Ако е можно со најдобри провизии и трошоци при управување и одржување. Особено, ако правиме ваков вид операции на берза со голема регуларност секоја година. Покрај тоа, да имаме доволно капитал за да се соочиме со овој вид операција, затоа што мора да бидеме поддржани од торба за штедење што мора да ја имаме на нашата штедна книшка.

Тргување: кога да го користите?

Во кој било од случаите, оваа поограничена операција во однос на просторот во времето се разликува затоа што можеме да ја спроведеме за да бараме трговски позиции насочени повеќе на краток рок. Во рамките на дејствијата на Континуиран пазар и од каде што ќе бидеме во позиција да го направиме вложениот капитал профитабилен со пократка рочност отколку преку други стратегии за инвестирање. Основно со акциите што имаат најдобри услови за отворање долги позиции или купувачи. Од овој пристап, ние ќе ви понудиме некои котирани компании да се одлучат за овие хартии од вредност.

Не можеме да заборавиме дека операциите за тргување не се многу лесни за примена и бараат техничка механика која е неопходна за извршување нагорни движења. Тоа се операции што можат да бидат многу профитабилни кога постои голема разлика помеѓу максималните и минималните цени на хартиите од вредност избрани од мали и средни инвеститори. Тоа е, кога има дивергенции поголеми од 5% или 7% и тоа овозможува поголема флексибилност во движењата што се вршат.

Повеќе погодни вредности

Друго прашање што треба да си го поставите од сега па натаму се вредностите во кои треба да извршите трговски операции. Бидејќи, всушност, не сите се чувствителни да работат со него и тоа ќе зависи од карактеристиките на секој од нив. Во рамките на овој општ контекст, ќе биде многу важно да ги откриете за да можете да ја примените секоја стратегија за инвестиции во пракса. На прво место, тие мора да обезбедат силни флуктуации во усогласеноста на нивните цени, така што имате доволно патување за да го направите инвестираниот капитал профитабилен. Во оваа смисла, секундарните вредности се поповолни за извршување на вакви агресивни операции. Како поголема нестабилност и тоа на пример сини чипови на националните акции.

Друг аспект што треба да го разгледате отсега е аспект поврзан со фактот дека не треба да барате вредности со голема стабилност во нивните цени. Каде нема да имате маржи за да можете да заштедите профитабилно па дури и од сега може да ви создадат повеќе од еден проблем. Напротив, помалку стабилните вредности според овие карактеристики несомнено ви овозможуваат да ги извршувате овие операции со поголеми гаранции за успех. До тој степен што можете да добиете многу интересни интереси за вашиот биланс на успех.

Поврзано со техничка анализа

Иако ако сакате да знаете што е тргување, ништо подобро од тоа да посочите дека станува збор за студија на пазарите преку техничка анализа и фундаментална анализа да се инвестира во различни финансиски инструменти со тоа. цел за остварување профит. И тоа служи како стратегија за инвестиции за да се направат лични или семејни средства профитабилни, од поинаков и пред се многу агресивен пристап и кој е погоден само за многу добро дефиниран профил на инвеститор. Каде на крајот на денот станува збор за добивање на максимални придобивки во најкус временски период.

Од друга страна, треба да се забележи дека овие видови операции не се поврзани само со берзата, туку и со други финансиски средства. Како на пример, во случај на таканаречено тргување со валути, што е децентрализиран светски пазар за сите валути со кои се тргува низ целиот свет. Овој пазар е најголемиот и најликвидниот во светот, со дневен обем на работење што надминува 5 трилиони долари. Тоа е да се каже, супериорен во однос на операциите промовирани од берзите. И каде ризиците се значително поголеми. Како друга опција што ја имате во рака да ги направите вашите пари профитабилни од овие прецизни моменти.

Нова опција во инвестициите

Не може да се заборави дека економската криза ги поттикна некои да се обидат да го направат својот паричен капитал профитабилен на поагресивен начин. Но, без сомнение со поголеми ризици отколку во традиционалното работење на купување и продажба на акции на берзата. Бидејќи секоја погрешна пресметка може скапо да ве чини во форма на сериозни хендикепи, без оглед на финансиското средство избрано од мали и средни инвеститори. Со повисоко ниво на потпора отколку во најчестите операции на пазарите на акции.

Во рамките на овој општ контекст, првата препорака се заснова на тоа да бидете повнимателни од кога било и да ги измерите или анализирате финансиските средства каде што ќе ги инвестирате своите пари. Како и не алоцирање на големи количини на ликвидност за извршување на ваков вид операции во трговскиот сектор. Каде нестабилноста може да биде екстремна во добар дел од приликите. Затоа, тој не е производ наменет за сите профили на инвеститори. Ако не, напротив, на најагресивните од сите и кои сакаат многу брз профит за сметка на други многу поконзервативни размислувања од кој било вид инвестициска стратегија. Каде што има многу популарна изрека меѓу трговците на мало што го кажува следново: „без пари нема инвестиции и без инвестиции нема трговија“. Isе го земеме предвид од сега па натаму, ако на крајот ве искусат вакви специјални операции, како што се овие.

Идно тргување

Исто така, трговските операции можат да се извршуваат преку фјучерси и со поголем ризик во работењето. Во оваа смисла, МЕФФ има намера да склучува договори за мнозинството хартии од вредност наведени на националниот континуиран пазар. Засега, практично сите интегрирани во селективниот индекс на шпанските акции се интегрирани. Иако исто така можете да договорите за фјучерси и опции на широко претставување на компании кои се наведени на главните индекси на берзи во Европа.

На овој начин, инвеститорот има предност што може да се обложи на долг список на вредности што се додадени во последните неколку години. Тие се за солидни компании, со силна специфична тежина во нивните соодветни индекси и кои имаат голем обем на договори. Напротив, малите компании за капитализација не се на оваа листа бидејќи не ги исполнуваат потребните услови за да ги наведат на овој финансиски пазар. Како и да е, тоа е друга опција што ја имате во моментот да развиете ваков вид агресивни операции заради ризиците што ги повлекуваат.

Работно време на маркетите

Пазарните часови и рокот за прием на нарачки за истата сесија се предмет на постоење на сесија тој ден на предметниот пазар. Инаку, нарачките ќе бидат обработени за следната сесија. Но, големата предност на работењето со европските пазари - за разлика од американскиот и азискиот пазар - е тоа што тие го имаат истото време на отворање и затворање како и шпанскиот. Само Португалецот има еден час заостанување во однос на нашиот. Покрај тоа, обајцата имаат автоматска врска и имаат календар за тргување практично сличен на оној што се применува на шпанските берзи, што во принцип не подразбира каква било промена во навиките за извршување на операциите за купување и продажба на акции.

Исто така, мора да имате предвид дека доаѓањето на економска рецесија ќе го направи тргувањето на берзата од сега па натаму многу покомплицирано. Каде што само оние кои ризикуваат ќе победат во секторот пари.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.