Знаци што можат да означат пресврт на трендот

тренд Да се ​​биде во капитал нема да има друг избор освен да се биде во тренд. Тоа е еден од барања да работи во кој било од финансиските инструменти. Затоа што да се биде во тренд ќе ги олесни работите оптимизирајте ги движењата во капиталот. Во секој случај, еден од клучевите за постигнување на овие цели се заснова на откривање на промените на трендот прилично брзо. Тоа ќе биде навистина многу корисна стратегија, и за отворање и за враќање на позициите на финансиските пазари.

За да се олесни оваа работа од мали и средни инвеститори, се овозможија низа сигнали ќе даде повеќе од една трага на овие движења на финансиските средства. На почетокот може да биде малку тешко да се сфатат, но со правилно учење ќе биде можно да се достигне овој фундаментален дел од техничката анализа. Но, во секој случај тие ќе дадат упатства за работење на финансиските пазари со поголема заштита. Дури и со поголеми можности за генерирање капитални добивки дома една од извршените операции.

Отсега натаму, инвеститорите ќе имаат низа трикови за да знаат каде се случуваат овие промени во трендот. Тие не се хомогени настапи, но напротив, тие доаѓаат од различни стратегии за инвестирање, како што ќе можете да проверите од сега па натаму. Beе биде многу важно да обрнете посебно внимание бидејќи делумно вашите инвестиции ќе зависат од овие повеќе од посебни ситуации што се развиваат на пазарите на акции.

Тренд: ангажирани наслови

Еден од најсигурните сигнали доаѓа од зголемувањето на обемот на хартии од вредност договорени на финансиските пазари. Кога тие се повисоки од вообичаеното е обележје што обично укажува дека има значителна промена во статусот на котираните акции. До тој степен што ќе послужи како почетна точка за вршење на набавки на акциите. Со голема предност што претставува рута со голема длабочина за да се одржува на походите. Особено ако промената на трендот е фатена на време.

Напротив, промената на трендот, од нахакан во мечешки, е совршен изговор за напуштање на позициите на пазарите на акции. Така што на овој начин, загубите не се инсталирани во портфолиото на инвестиции што сте го надополниле до сега. Не е изненадувачки, тоа е параметар што може да ви помогне да избегнете помалку поволни сценарија за одбрана на вашите интереси како инвеститор. Бидејќи, всушност, тие можат да се одржуваат долго, дури и со години, како кај некои финансиски средства.

Пауза и кршење на отпор

заградиОвие бројки се апсолутно основни за поставете пресврт кон наводниците, во една или друга смисла. Бидејќи тие укажуваат дека позициите на купувачите се јасно наметнати на позициите на продавачите, или обратно. Во секој случај, и за да имате поголема безбедност во оваа пауза, тоа мора да биде придружено со зголемување на обемот на договорниот договор. Ако важен отпор лесно се надмине, тоа може да биде активирач за можни и многу силни апрецијации на нивните цени.

Додека ако е спротивно, односно не се надминуваат отпорите, тоа ќе биде јасен знак за слабост на погодените вредности. До тој степен што цената ќе падне, дури и ќе започне во потрага по следната поддршка за запирање на загубите во вредност. Како што е логично да се размисли во ова сценарио, нема да има друго решение освен брзо да се напуштат позициите за да бидат во ликвидност и да можат да се купат акциите, но овој пат со поевтини цени. Тоа е една од наједноставните лекции што може да се научат на берзата. Дури и од инвеститори со помалку искуство на пазарите на акции.

Развој на непредвидлив настан

brexit Друг предизвикувач за оваа промена во трендот да се случи лежи во појавата на многу релевантен настан што може да ја промени општата состојба на берзата. На пример, пристигнување на нова економска криза, агресивна варијација во примената на каматните стапки или дури политички или социјален настан од посебна важност. До точка што статусот на наводниците се менува на суштински, а понекогаш и многу радикален начин. Доволно проверете ја еволуцијата на берзата Во текот на изминатите неколку години, треба да се потенцира дека овој фактор исто така беше одлучувачки во движењето на промените во трендот.

Сепак, овие параметри мора да се мерат со поголема претпазливост бидејќи нивната сигурност не е толку моќна како во претходните случаи. Бидејќи всушност, во повеќе од еден случај тоа може да вклучува само многу специфично движење на цената на акцијата. Преку движења што Тие главно се насочени кон најкратки термини. Но, со тотална ирелевантност во најдолгите периоди на трајност. Затоа, не е чудно што тие можат да ве доведат во заблуда во одреден момент или во друг момент и може да ве натераат да извршите погрешна операција или барем не многу препорачана.

Сепак, важните вести се случуваат скоро секој ден и голем дел од нив имаат влијание врз цените на финансиските средства. Иако со голема веројатност тие не се доволни за промена на трендот на берзата. Ова е нешто што мора да го претпоставите за да не се видите во некое друго несакано сценарио. Во секој случај, добро е да ги имате предвид кога го подготвувате вашето следно портфолио за инвестиции. Не можете да заборавите дека секој вид на информации е секогаш многу вреден и многу повеќе во врска со комплицираниот свет на пари.

Надминување на просечните движења

Друг сигнал што ви го дава секое финансиско средство е во врска со важноста на мобилните мерки за промена на трендот. Не е изненадувачки што нејзината инциденца може да биде максимална во некои од нив и затоа треба да бидете свесни за овие движења на графиките. Не можете да заборавите дека овие зони на цени може да се конституираат во потеклото на овие варијации за трендовите на акциите, секторите и индексите на акции. Исто така, служи како почетна точка за формализирање на набавките и продажбите, во зависност од секоја стратегија.

Во секој случај, тоа е стратегија за инвестиции која е покомплицирана од претходната. Меѓу другите причини зошто треба донесе повеќе учење, и во неговото откривање и во техниките за извршување на движењата на финансиските пазари. До тој степен што ќе ве чини малку повеќе да ги постигнете овие активности со поголеми гаранции за успех. Онаму каде што инвеститорите се поискусни, има оние кои ќе имаат мала предност да ги увезат овие модели на анализа.

Што да направите во промена на трендот?

Стапка Кога ќе се појави ова сценарио, нема да имате друго решение освен да увезете низа активности чија главна цел ќе биде да ги направите заштедите поефикасни. За да биде така, ние презентираме подолу неколку упатства што од сега може да бидат многу корисни во вашето работење. И тоа во основа би било следново.

 • Ова е време кога мора донесе одлука, на еден или друг начин. Брзо и знаејќи ги целите што ги извршувате. Така што на овој начин, вие сте во подобра позиција да ги исполните целите поставени од самиот почеток.
 • Не треба да мислите дека се работи за неповратни движења, но барем дека ви даваат А. поголем кредибилитет како од сега да ве водиме од нив. Ретко ќе погрешите со овој вид стратегија за инвестирање.
 • Можеби е вистинско време да се одлучат за поагресивни операции. И при набавки и во продажба, во зависност од знакот на варијација на трендот. Со многу поволни изгледи за вашите лични интереси.
 • Треба да ги изберете оние песни што се најповолни за тргување со акции. Не е изненадувачки, некои од нив можете ве доведе во заблуда во многу специфичен момент во вашиот живот како мал и среден инвеститор.
 • Секоја промена во трендот ќе помогне суштински изменете го вашето портфолио за инвестиции. Дури и на радикален начин без условите на пазарот тоа го бараат. Со сосема различни пристапи за инвестиции и можеби дури и дивергентни во некои случаи.
 • Промените во трендот мора да се сметаат за автентични можности за бизнис. Бидејќи всушност, предлозите на берзата секогаш ќе се појавуваат онаму каде што можете да заштедите профитабилно на многу поефикасен начин отколку досега.
 • Со оглед на изгледот на овие нови сценарија, не треба да се ограничувате само на купување и продавање акции на берзата. Но, имате други финансиски производи каде што можете да ги задоволите вашите барања со светот на парите. Инвестициски фондови, продажба на кредити или потерници се едни од најрелевантните модели.
 • Одлична можност генерирана од овие движења на берзата е што тие им овозможуваат на корисниците да имаат корист од повисока потенцијал наопаку отколку преку други постапки. Како да се знае цената зона каде тие мора да ги вратат своите позиции на финансиските пазари.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.