Факто сметка: да се подобри профитабилноста на заштедите

сметка

Сметката Факто се позиционираше како една од најдобрите алатки за заштеди на клиенти за подобрување преку едноставен производ за договор и со најниско ниво на ризик (1/6 според семафорот за ризик, при што 1 е најмал и 6 највисок ризик ) Една од главните карактеристики на оваа сметка во банка е тоа што е претставена според моделот на двојно склучување договори. Од една страна, сметка за проверка и од друга страна a депозит за висока профитабилност што значително ги подобрува просечните нивоа на награда кои ги нудат овие финансиски производи во моментот. Развиен од Банка Фармафакторинг, субјект кој работи на целиот национален пазар.

Еден од стимулациите за договор за „Ел Депосито Факто“ е затоа што клиентите ќе можат да ги подобрат слабите маргини на профит што им ги презентираат други субјекти. Поточно, оваа иновативна сметка нуди каматна стапка до 1,25% АПР *. Но, со забележителна посебност во однос на другите орочени депозити, а тоа е дека во овој случај самите корисници го избираат точниот датум на истекување. Да можат да ги насочуваат своите финансиски придонеси кон 12, 36 или дури 60 месеци, во зависност од профилот што го претставуваат како мали и средни штедачи.

Сето ова, во сценарио како сегашното, каде просечната шпанска камата на депозити со услови повеќе од една година е 0,13%, според најновите податоци објавени од Европската централна банка (ЕЦБ) за камата до одреден рок генерирана од овие производи за штедење. На овој начин, депозитот претплатен преку сметката на Факто ќе го подобри интересот што го обезбедува на корисниците на банка за нешто повеќе од еден процентен поен. До тој степен што тој е избран од Ранкиа наградите за Најдобар депозит за 2017 година.

Факто сметка: склучување договори преку Интернет

Друга карактеристика на овој банкарски производ е тоа што може да се склучи договор 100% преку Интернет и без потреба да чекате во редици или да брзате во случај на затворање на банката. Со други зборови, сите депозити поврзани со оваа сметка можат погодно да се претплатат од дома или на друго место. Во кое било време од денот и од самиот почеток знаејќи колкав ќе биде приносот што ќе се добие на депонираната заштеда.

Сметката Факто предвидува годишна номинална каматна стапка од 0,20%, со месечни каматни порамнувања што се прават последниот ден од секој месец. Друг од неговите најрелевантни придонеси е дека тој е ослободен од провизии за негово управување или одржување.

 

Депозитот Факто е еден од најдобро платените во моментот и со дополнителна предност што ја има сигурноста и гаранцијата на Фондот за гарантирање депозити. Бидејќи всушност, Банка Фармафакторинг, издавач на производот, е прикачена на италијанскиот фонд за гарантирање депозити. Ова во пракса значи дека штедачите ќе закрепнат до 100.000 евра по депозит и клиент во случај на било каков банкарски инцидент.

Како да отворите сметка на Факто и да направите депозит?

Ако сакате да бидете сопственик на овој производ за заштеда, нема да имате многу проблеми да го извршите процесот и ќе бидат потребни неколку минути за официјализирање на договорот. Како што претходно посочивме, неговото отворање е целосно преку Интернет. Ова значи дека сите барања треба да бидат формализирани од вашиот персонален компјутер, таблет или паметен телефон. Преку едноставна постапка за секој корисник на банка, развиена во следниве три чекори што ќе ги објасниме подолу:

 1. Пополнете го образецот што ќе го најдете на нивната веб-страница во која ќе мора да го изложите лични информации поосновно. Како што е направено со други сметки и орочени депозити.
 2. Да го потпише договорот, или во онлајн или во традиционален формат, така што на овој начин процесот за да се биде сопственик на овој банкарски производ се забрзува за краток временски период.
 3. И како трет и последен дел од процесот ќе има само управувај со тоа, и сметката и депозитот, од вашите технолошки уреди од овој прецизен момент. Во оваа смисла, за да ја активирате сметката, мора да извршите трансфер од која било друга сметка што ја имате во друг субјект на вашата сметка на Факто. Откако сметката ќе профункционира, можете да го направите Факто депозитот со износот (помеѓу 10.000 и 3.000.000 евра) и терминот што најдобро одговара на вашите потреби (помеѓу 3 и 60 месеци).

Пресметајте ја вкупната профитабилност

перформанси

За сума од 10.000 евра за период од 60 месеци, некои бруто камата од 625 евра. Бидејќи во овој случај, каматната стапка што ќе се примени на вас ќе биде максимална, 1,25%. Сепак, маргините на камати нема секогаш да бидат исти бидејќи тие ќе растат прогресивно во зависност од трајноста што ќе ја одберете. Во секој случај, тие се движат над просекот, помеѓу 0,25% и 1,25%.

Најкратки депозити, на пример, до 12 месеци, се оние што генерираат најниска камата (0,75%), додека ако терминот се продолжи на 36 месеци, приносот се зголемува на 0,90%. Напротив, за да се добие максималниот износ би било потребно да се избере период од 60 месеци. Со некои од највисоките интереси во националниот банкарски сектор.

Работи што треба да ги имате предвид пред да ангажирате депозит

 • на поголема флексибилност за да можете да се прилагодите на сите сценарија генерирани од вашата домашна економија.
 • Побарајте а вид интерес над онаа означена со оваа класа на банкарски производи.
 • Ослободени од други трошоци при нивно вработување, како во управувањето, така и во одржувањето.
 • Барајте враќање на заштедите однапред за да можете да добиете ликвидност пред истекот на истиот.

Услови на овој предлог

Термините на кои се насочени економските придонеси се движат од 3 до 60 месеци. Со минимален придонес од 10.000 евра, во она што е една од најмоќните понуди за физички лица што ги претставува банкарскиот систем. Во секој случај, ако има нешто ново за кое се издвојува овој производ, тоа е затоа што тие се прават со порамнување камата на секои 90 дена. Така што на овој начин ќе можете однапред да уживате во враќањето на заштедата. Без да чекаме да истече, како што е случај со добар дел од орочените депозити што се достапни во тековната банкарска понуда.

Тоа е опција да се зголемат заштедите малку по малку и тоа се постигнува на безбеден и загарантиран начин. Што и да се случи на финансиските пазари, штедачите ќе имаат уверување дека каматите генерирани од овој производ ќе одат на штедна книшка. Без никаков вид на врски, ниту со потреба за договор за други финансиски производи. Канализиран преку формати преку Интернет, така што неговата агилност е уште еден од најрелевантните заеднички именители. Заедно со профитабилноста што им ја нуди на заштедите на клиентите.

* АПР од 0,25% (0,25% NIR) за 3-месечен депозит, АПР од 0,75% (0,75% NIR) за 12-месечен депозит и АПР од 1,25% (1,25, 60% TIN) за 10.000-месечен депозит . Од 90 € и со порамнување на секои XNUMX дена. Понуда за поединци.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.