Инвестициски фондови на берзата: предности и недостатоци

Овие средства им овозможуваат на клиентите да го искористат потенцијалот за раст што моментално го нудат берзите, без да ги ризикуваат нивните средства. Да се ​​биде во можност да се добие во повеќето случаи ревалоризации преку широк избор на производи засновани на кој било пазар на капитал, и национални и меѓународни и, во кои новите се истакнуваат по својата новина. Ова е друга опција што ја имате при рака за да ги инвестирате вашите заштеди на пазарите на акции.

Во кој било од случаите, алтернативите за избор на фонд од овие карактеристики се многу широки, од оние со седиште во растечките пазари до оние што ги засноваат своите инвестиции на најсугестивните меѓународни пазари за секој момент како што е Северноамерикански, европски или јапонски, логично поминувајќи низ оние од национална природа. Нема ограничувања во однос на неговото потекло, бидејќи компаниите за управување имаат направено широк спектар на модели со овие карактеристики. Дури и најоригиналните места што можете да ги замислите, како што се африканските торби.

Тие можат да бидат претплатени од 500 евра, но најважното нешто што треба да се земе предвид е дека - за разлика од инвестирањето директно на берза - тие имаат предлог минимален рок на траење што може да се зголеми до 3 или 8 години, за што е конституиран во класа на инвестиции насочени кон среден и долг рок. Тоа е многу ефикасен начин да се инвестира во овие финансиски средства без да се оди директно на берзата. Со помош на финансиски производ што може да се комбинира со друга серија финансиски средства од различна природа и состојба.

Инвестициски фондови на берзата: во корист

Еден од главните придонеси на инвестициските фондови на берзата е тоа што не мора да се грижите за нивниот точен мониторинг бидејќи тие не се шпекулативни операции. Ако не, напротив, тие бараат повисоки рокови на траење, приближно од 2 до 5 години. Иако е исто така точно дека можете да ги откажете во секое време без примена на каков било вид на провизии или казни, исто како што се случува во други видови финансиски производи. Во оваа смисла, може да се каже дека се соочуваме со производ или модел на инвестиција кој е пофлексибилен од останатите.

Додека од друга страна, оваа класа на инвестициски фондови се карактеризира пред се затоа што тие не ги вложуваат вашите пари во единствената вредност или индексот на акции. Ако не преку корпа од овие финансиски средства и тоа ви помага подобро да го заштитите и зачувате вложениот капитал од самиот почеток. Исто така, не можете да заборавите дека неговото подобро однесување Тоа е за неколку години, и затоа тие не се погодни за кратки операции. Не многу помалку. Бара инвестицијата да се решава неколку месеци, така што нејзината профитабилност е навистина посакувана од малите и средни инвеститори.

Добро ниво на ликвидност

Една од главните предности на вложувањето во заеднички фондови е нивната ликвидност, бидејќи и покрај фактот што многу од нив имаат предложен минимален рок на траење, нормално е дека секој што ќе го ангажира може да го има и вложениот капитал веднаш, околу Рок од 24 и 72 часа, како што е предвидено со закон и, во зависност од видот на терминот. Тие исто така се разликуваат по нивната диверзификација, бидејќи придонесите дадени од клиентот се додаваат на придонесите на другите инвеститори кои ја имале истата идеја и кои влијаат на формирање големи капитали што имаат влијание врз подобрувањето на диверзификацијата на инвестициите.

Друг аспект што мора да се процени е безбедноста бидејќи субјектите за управување со инвестициските фондови се надгледуваат од тела кои гарантираат нивно правилно функционирање. И, конечно, професионалното управување со субјектите за управување со фондот што им овозможува да извршат високо професионално управување, дизајнирајќи производи за секој момент и наменети за секој профил на инвестиција, избегнувајќи го процесот на избор на инвеститорот. Во оваа смисла, може да се каже дека инвестициските фондови засновани на берзата се безбеден производ и дека не можат да ви дадат низа дополнителни изненадувања за време на трајноста во производот.

Недостатоци на овие средства

Додека напротив, тој исто така предвидува низа недостатоци што треба да ги знаете од сега па натаму. Едно од најрелевантните е она што има врска со профитабилноста на финансиските пазари. Со други зборови, не го вклучува целиот простор за профитабилност што може да се произведе директно на пазарите на капитал. Од оваа гледна точка, вашиот интерес ќе биде помал отколку од купување и продажба на акции на берзите. Како и во спротивна насока, односно загубите нема да бидат толку изразени отколку од другата опција. Да се ​​биде еден од обележјата на овој вид инвестиции.

Друг од неговите релевантни аспекти, во негативна смисла, е оној што се однесува на неговите провизиите можат да бидат пообемни отколку инвестирање на берза. Меѓу другите причини затоа што не постои единствена провизија, туку напротив има неколку и меѓу кои се издвојуваат оние за управување и депозит, кои не можат да надминат 3% и во овие случаи се задолжителни. Од друга страна, постојат и други надоместоци кои се опционални и кои можат да го направат производот поскап за помеѓу 1% и 3%, иако тие генерално доаѓаат од фондови засновани на акции од меѓународни менаџери. Да се ​​биде уште еден од обележјата на оваа класа на инвестициски фондови.

Тие обединуваат разни финансиски средства

Друг заеднички именител на овие инвестициски фондови се заснова на фактот дека тој обезбедува неколку финансиски средства со истите карактеристики. Со диверзификација на инвестициите и тоа е една од референтните точки за подобро разбирање од сега натаму. Како вашиот подобри перформанси во најнеповолните сценарија за пазарите на акции. Кога реалната профитабилност мора да биде насочена кон неколку години напред, и ова е аспект што има тенденција да доведе во заблуда добар дел од имателите на овие финансиски производи, бидејќи нејзината вистинска пресметка е посложена за време на трајноста на оваа класа на инвестициски фондови. .

Од друга страна, уште еден од најнегативните елементи е оној што има врска во одредени прилики кога тие заземаат позиции во финансиски средства што се многу малку познати од малите и средни инвеститори. Од овој пристап во инвестиции во акции, треба да се напомене дека во овој момент овие средства може да се сметаат како а многу конзервативна опција кој е прилагоден на сите кориснички профили. Без да се обезбедат посебни услови во нивното ниво на учење. Како друг елемент што го разликува од поагресивните финансиски производи.

Диверзификација на инвестициите

Еден од ефектите генерирани од оваа класа на инвестициски фондови е тоа што тие го диверзифицираат работењето на пазарите на акции. Бидејќи, всушност, тоа е опција да се зачуваат заштедите во однос на другите серии на технички размислувања. Каде е значајно дека оваа диверзификација што создава е тоа што не губите пари во единствено финансиско средство. Тоа е стратегија за инвестиции што е особено поволна во неповолни сценарија за пазарите на акции. Меѓу другите причини затоа што тие ќе ви помогнат да ги постигнете целите што ги следат малите и средни инвеститори.

Во овој општ контекст, ништо подобро од дистрибуција на вашите пари во разни акции, сектори или индекси на берзите ширум светот. Доаѓајќи од разни географски области, од најтрадиционалните или најконвенционалните до други пазари што можеби ќе ви бидат туѓи од сега. Бидејќи она што е вклучено на крајот е дека не сите пари се депонирани на едно место. Не е изненадувачки, ова е една од главните карактеристики на инвестициските фондови кои го претставуваат овој посебен белег. И на националните пазари и надвор од нашите граници. Еве ја тајната на оваа стратегија за инвестиции.

Додека конечно, треба да изберете само модел на фонд што најдобро одговара на вашиот профил како мал и среден инвеститор. Од тој момент, обидете се да го направите вложениот капитал профитабилен со максимални безбедносни гаранции и ако е можно со повеќе од важен поврат на заштедата. Во оваа смисла, може да се каже без страв дека ќе биде погрешно дека овие финансиски производи се овие нахакани моменти на пазарите на капитал, но ако од која било причина не сакате да ризикувате, нема да имате избор освен да го комбинирате со други средства од фиксен приход. Во она што се состојат инвестициски фондови од техничка природа и тоа е друга од опциите што можете да ги искористите од моментот и со помалку ризик при работењето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.