Дали гарантираните средства се добра идеја за инвестиции?

гарантирано Загарантираните средства повторно се еден од протагонистите на финансиските пазари. По многу години заборавени од добар дел од малите и средни инвеститори. Затоа, не е изненадувачки што менаџерите на фондовите се свртија кон овие многу специјални финансиски производи. До степен до кој тековната понуда на инвестициски фондови вклучува широк спектар на  нови загарантирани. Така што на овој начин, вие сте во позиција да ги проширите вашите очекувања во врска со бројот на предлози што можете да ги претплатите отсега.

Ако загарантираните инвестициски фондови се карактеризираат со нешто, тоа е затоа што тие ве уверуваат а минимален приход секоја година. За разлика од другите средства кои во основа зависат од условите на финансиските пазари. Или варијабилен или фиксен приход или од алтернативни модели. Со гарантираните нема да имате загуби во билансот на успех. Иако е точно дека приносите што можете да ги добиете не се толку раскошни како оние генерирани од повеќе или помалку традиционални фондови. Ова е фактор што не треба да остане незабележан во кое било време.

Бидејќи загарантираните средства се, како што покажува нивното име, сите оние што гарантираат, целосно или делумно, вложениот капитал. Но, секогаш со минимална просечна профитабилност што е претходно поставена за повеќе или помалку продолжен временски период. Во оваа смисла, интересот генериран од оваа класа производи се движи во опсег што трае 2% и до 5% приближно Тие се наменети за многу добро дефиниран кориснички профил. Конзервативни инвеститори, со желба да го зачуваат својот капитал и кои не сакаат прекумерни ризици за своите инвестиции.

Загарантирано: датум на истекување

Истек Ако постои една карактеристика што многу добро ги дефинира овие финансиски производи, тоа е дека тие имаат рок на траење. Бидејќи всушност, целите ќе ги постигнете само доколку ги задржите парите во потребните услови. Нема фиксни датуми, но вообичаено се движи во периоди од помеѓу 2 и 5 години. Каде ќе биде потребно за вас да го имате имобилизирани пари. За разлика од другите инвестициски фондови каде имате многу поголема флексибилност за финализирање на работењето. Нешто што во гарантираниот не се јавува под ниту еден аспект.

Загарантираните, пак, во некои случаи имаат некои прозорци за ликвидност. До кои се утврдени предодредени датуми, во кои учесникот може целосно или делумно да надомести без да плати комисија за надомест. Иако ретко влијае на делумни или вкупни откуп, како што од друга страна се случува со орочени депозити. Поентата е да се стигне до крајот за да се добие корист од операцијата. На крајот на краиштата, една од целите на секој мал и среден инвеститор.

Видови гарантирани средства

Како и во другите инвестициски фондови, пред вас имате широк спектар на модели на инвестиции. Сакате да ги задоволите сите побарувања од страна на најбараните штедачи. Се разбира, една од најпрофитабилните се оние што доаѓаат од фиксен приход. Во овој случај, тие се разликуваат суштински затоа што на датумот на истекување на гаранцијата тие не само што обезбедуваат зачувување на почетниот капитал, туку и фиксен и предодреден поврат. Тоа е мала новина што треба да ја земете во предвид од сега па натаму.

Друг формат доаѓа од капиталот, иако претставува низа разлики во однос на претходниот модел на заштеда. Тоа е во тоа што тие ја осигуруваат само почетната инвестиција, на датумот на истекување на гаранцијата. Сепак, тие овозможуваат да се добие профитабилност врз основа на финансиски средства со кои се поврзани овие финансиски производи. Не под фиксен процент, туку напротив, тоа ќе зависи од еволуцијата на погодените финансиски пазари. Во секој случај, тоа е поагресивен формат во однос на резолуцијата на извршените операции.

Тие не нудат целосни гаранции

Во рамките на ова општо сценарио, не можете во секое време да заборавите дека, генерално, овие инвестициски фондови тие не ја гарантираат инвестицијата во секое време. Наместо тоа, под друга стратегија која се базира на почитување на датумот што е датумот на истекување на гаранцијата. Во оваа смисла, тие повеќе наликуваат на орочени банкарски депозити отколку на традиционални инвестициски фондови. Не е изненадувачки што овие средства се донекаде посебни финансиски производи кои долго време не уживаат во довербата на пазарите.

Од друга страна, многу е важно да ги разгледате датумите на истекување и условите на договорот. Така што не можат да се појават недоразбирања што може да доведе до несакана ситуација за вашите лични интереси. До тој степен што мора да ги претплатите на целосно знаење од ваша страна. Бидејќи нејзината структура и механика се далеку од останатите инвестициски фондови. Без страв од грешка може да се каже дека загарантираните формираат нова група во инвестициските фондови.

Повисоки провизии

комисии Исто така, ќе мора да ги откриете најнегативните аспекти при нивното вработување. Од оваа перспектива, силните провизии што водат до една од најголемите пречки во вработувањето. Особено затоа што овие такси имаат тенденција да се зголемуваат за претплати и наплата за време на гарантниот период. Не е изненадувачки, една од причините за казни го влезот Овие средства главно се должат на фактот дека менаџерите сакаат да го ограничат пристапот до приливите и одливите на учесниците, но исто така и на капиталот.

За негово формализирање ќе бидат потребни поголеми парични придонеси, а тоа може да достигне дури и до 3% во некои од форматите дизајнирани од менаџерите. Ова е една од причините зошто на крајот тие можат да ве натераат да бегате од овие многу специјални инвестициски фондови за кои зборуваме. Од друга страна, трошоци за одржување тие се практично исти како и во кој било инвестициски фонд. Тоа е нешто што треба да го кажете од самиот почеток за да избегнете необични изненадувања во последен момент.

Создадете стабилна торба за штедење

заштеда Оваа класа финансиски производи се специјално дизајнирани да одржуваат торба за заштеда на среден и долг рок. Една од причините е затоа што вашиот капитал расте прогресивно секоја година. Малку по малку, но исто така и обезбедување на почетниот капитал. Иако сè ќе зависи од форматот што го избравте. Тоа е, ако станува збор за променлив приход или ако спротивното се заснова на фиксен приход. Во секој случај, нема да има стратегија за инвестиции што има шпекулативна природа. Како на пример, тоа се случува со други производи со слични карактеристики. Ова е чиста и директна инвестиција за која нема да можете да станете милионер на кој било начин.

Тоа се најодбранбените или најконзервативните штедачи кои главно се одлучуваат за овие модели на управување. Каде преовладува безбедноста над профитабилноста што можете да ја добиете. Таму каде што ризиците се совршено контролирани за да не можете да ги изгубите вашите парични придонеси. Нешто што не се случува во други видови инвестициски фондови. Тоа ќе биде еден од факторите што треба да го земете предвид кога размислувате за можен влез на нивните позиции. Над други технички размислувања, па дури и од фундаментална гледна точка.

Што треба да имате предвид?

Ако сакате да се претплатите на некој од загарантираните инвестициски фондови што ги пласираат компаниите за управување, ќе ви биде многу погодно да посетите некои од следниве линии на дејствување што ги изложуваме подолу.

 • Нормално, оваа класа на производи за инвестиции гарантира само инвестиции во рок на важење.
 • Препорачливо е да проверите дали избраниот модел има фиксна и безбедна профитабилност и под кои услови. Beе биде многу важно да се избегнат непријатни изненадувања.
 • Мора да го најмите под период на нејзина комерцијализација бидејќи ретко можете да ги менувате нивните услови.
 • Размислете за некои повеќе експанзивни провизии што може да бара поголем финансиски напор отколку преку други инвестициски фондови.
 • На наплата извршените нема да можат да имаат корист од гаранциите што ги има оваа класа на карактеристични производи.
 • Тие имаат понуда што се реализира се зголемува во последните месеци како последица на поголемиот интерес од страна на малите и средни инвеститори.
 • Загарантираните, на одреден начин, е производ кој повеќе наликува на деривати на фиксен приход отколку оние строго поврзани со пазарите на акции.

Откако ќе го анализирате овој финансиски производ, ќе бидете во подобра позиција да покажете дали ви одговара или не да го формализирате во тоа време. Од друга страна, нема да имате друг избор освен да проверите кој е профилот на инвестиции што го презентирате. За да дознаете дали вашето вработување ќе ви користи од сега. Одлука што ќе зависи од многу варијабли и не сите поврзани со состојбата на салдото на вашата тековна сметка. Во секој случај, мора да донесете одлука со што повеќе информации. Така што на овој начин ќе направите што е можно помалку грешки. Тоа ќе биде еден од најефикасните начини за зачувување на вашиот капитал од овие прецизни моменти. Дали сте подготвени да ги вработите?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.