Ефектите од инвестициите на новата влада во Италија

Италија Се разбира, лошите предзнаци на финансиските пазари се решија во Италија. Како последица на новата влада што ќе се формира помеѓу Движењето 5 везди и Ла Лига. До тој степен што премијата за ризик во однос на Германија достигна 185 поени и разликата помеѓу плаќањето на Рим и Мадрид го достигнува својот максимум за шест години. Во секој случај, едно е многу јасно и тоа е дека овој нов политички фактор може да влијае на вашето инвестиции од сега натаму. Не само во однос на акциите, туку и фиксните приходи, па дури и алтернативните модели на инвестиции.

Тековното сценарио што доаѓа во моментот на политичкиот живот во Италија може да има значителен одраз врз вашите инвестиции. Барем колку што е краток рок и до тој степен што може да направи да изгубите или да заработите пари во зависност од стратегијата што ќе ја користите отсега. Една од првите реперкусии што може да ја има е на пазарите на акции. Како што се случува овие денови, и покрај фактот дека движењата не се одвиваат многу интензивно, како што од почетокот очекуваа различните агенти и финансиските посредници.

Во оваа смисла, не можете да го заборавите тоа италијанската економија е трета на Европската унија и сè што се случува во неа може да има директни и непосредни ефекти врз Шпанците. Нејзината меѓу-независност е максимална и сето она што се случува на италијанските пазари на крајот се сели на националните. Од друга страна, последиците што можат да ги имаат врз институциите на заедницата се исто така многу важни и мора да посредувате во работењето за да не испарат економските придонеси што ги користите за да ги направите заштедите профитабилни од сега.

Како влијае на вас она што се случува во Италија?

торба Станува збор за влада што не им се допаѓа на финансиските пазари и затоа нивниот одговор не може да биде ништо позитивно, како што е логично да се разбере. Еден од најпогодените финансиски пазари е несомнено берзата. Овие денови Италијанецот е најказнет од сите индекси на стариот континент. Со амортизација од околу 1%. Во однос на индексот на капитал во Шпанија, Ibex 35, движењата речиси и да не се забележани во овие денови на напнатост меѓу финансиските агенти. И се откажа само од неколку процентни поени.

Иако секако најлошото за берзите може да дојде во следните неколку дена или недели и во зависност од програмата што ја применува новиот италијански извршен директор. Во оваа смисла, мора да бидете многу свесни за сè што се случува во овој дел на Европа. Каде што вредностите на финансискиот сектор и банките воопшто можат да бидат најштетни од овие политички планови развиени од владата на Movimiento 5 Estrellas и Ла Лига. Не се отфрлаат капки во торбата на одредена длабочина што може да потрае многу евра на патот доколку овие денови отворите позиции на берзата.

Движења надолу на берзата

Се разбира, тоа е најпредвидливото сценарио ако двете политички партии од сега ја применуваат својата програма. Во секој случај, тоа ќе биде потребно проверете го неговото времетраење и интензитет да се процени дали вреди да се ризикува да се отворат позиции на овие финансиски пазари. Надвор од техничката состојба што торбите се присутни во овој прецизен момент. Многу корисна препорака за овие денови е да се држите настрана од пазарите за да анализирате каква е нивната еволуција отсега.

Друг аспект што треба да го процените е дека нестабилноста од сега ќе се зголемува многу интензивно. Со голема разлика помеѓу максималните и минималните цени и тоа ако може да биде многу интересно да се извршуваат трговски операции. Сепак, ќе треба да донесете повеќе искуство во класата на сценарија, така што операциите ќе се развиваат поуспешно отколку во други прилики. Не е изненадувачки, она што го велат некои од познатите финансиски аналитичари е дека можете да изгубите повеќе од да добиете со отворање позиции овие денови. Не заборавајте ако не сакате негативни изненадувања пред да започнете со одморот.

Реакции на пазарот на валути

валута Се разбира, една од најранливите финансиски средства на оваа владина формација во Италија е валутата. До тој степен што еден од најтрогателните деновиве. Особено, што се однесува до директните промени помеѓу американскиот долар и еврото. Со многу нагли движења што ги користат шпекулантите за да остварат голем профит во работењето на девизните пазари. Не е изненадувачки, силата на валутата на Соединетите држави е еден од заедничките именители овие денови и веста за тоа што се случува во Италија.

Во друга насока, исто така треба да се забележи дека овој многу посебен финансиски пазар е многу склон кон тоа да можете да заработите многу пари за многу краток временски период. Со ризик во работењето што е секогаш латентно. До точка дека тие не се движења погодни за сите профили на мали и средни инвеститори. Ако не, напротив, треба да имате големо искуство во ваков вид операции во меѓународни валути. И покрај неговата голема активност деновиве и особено во однос на еврото.

Фиксни приходи: најранливите

Но, несомнено е дека пазарите со фиксен приход се најпогодени од превирањата во оваа латинска земја. Не е изненадувачки, профитабилноста на италијански ваучер деновиве вртоглаво се зголеми. До тој степен што има влијание врз профитабилноста на периферните обврзници. Ова во пракса значи дека инвестициските фондови со овие карактеристики ја губат конкурентноста бидејќи страдаат прекумерно од овој вид движење на финансиските пазари. Во ова сценарио, нема да има друг избор освен да се избега од инвестициски фондови со фиксен приход со седиште во периферни земји. Каде што Италија е едно од најодлучните фокуси.

Оваа класа на заеднички фондови се амортизира со голем интензитет. Со некаков аномален процент што го надминува оној на инвестициските фондови со променлив приход. Во оваа смисла, побезбедно е да се позиционираме на берзата отколку во фиксниот приход во овој момент. Покрај тоа, многу од овие финансиски производи се во комбинација со други финансиски средства што може да ги смири можните загуби што можат да бидат генерирани на вашите позиции. Не можете да заборавите дека инвестициските фондови со овие карактеристики се еден од најголемите губитници на она што може да се случи во Италија отсега натаму.

Пронајдете алтернативни модели

Па, со оглед на ова комплицирано сценарио, не е исклучено да се одлучите за низа инвестиции што се сметаат за алтернативи. До степен до кој тие можат да дејствуваат како прибежишни вредности во ова политичко сценарио што е создадено во рамките на европското сценарио за заеднички простор. Една од нив е претставена со највисокиот благороден метал, како што е злато. Покрај тоа, минува низ многу интересна техничка состојба за да се процени при отворањето на позициите. Не е изненадувачки, што има многу интересен потенцијал за ревалоризација што можете да го искористите токму сега.

Друга опција што треба да ја издржите оваа бура во соседната земја се материјализира преку заеднички фондови засновани на нестабилност. Бидејќи тие можат да го искористат неповолно сценарио за пазарите на акции. Иако со ограничување на истекот на позициите, бидејќи ризикувате да застанете, како што тврдат малите и средни инвеститори во нивниот жаргон. Секој пат кога менаџерите развиваат средства од овие карактеристики и кои се пласираат под различни параметри на профитабилност и зошто да не го кажат тоа, исто така како стратегија за инвестиции.

Инвестиции во нафта

нафта Конечно, постои и резерва за отворање позиции во суровините како што е самата нафта, која развива многу интензивен нахакан митинг. Со цена близу 80 долари за барел. И дека можете да отворите позиции преку нафтени компании кои се наведени на различните меѓународни берзански индекси. До тој степен што може да биде една од најпрепорачаните вредности за тековната година. На пример, Репсол кој е интегриран во шпанските акции.

Во секој случај, тоа е една од најпрофитабилните опции ако сакате заштедите да ги направите профитабилни пред политичките и социјалните турбуленции што можат да се генерираат во оваа важна европска земја. Не е изненадувачки, профитабилноста што ја нуди ова финансиско средство во моментот е двоцифрена. Нешто што другите видови инвестиции не го даваат, па дури ни берзата воопшто. Иако најлошото од сите е што можеби е малку доцна да се влезат во нивните позиции.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.