Ercros можност за нагорен тренд

Ercros е една од малите хартии од вредност со средна капитализација со најголем обем на договори заради фактот што е една од омилените од најспекулативните инвеститори. Онаму каде што се обидуваат да ги направат заштедите профитабилни за многу краток временски период, иако тоа не е секогаш постигнато заради голема нестабилност на нивните акции. Многу е вообичаено да се види како нивните хартии од вредност ценат или амортизираат со голем интензитет и во сите случаи над најстабилните вредности во селективниот индекс на варијабилниот приход на нашата земја, Ibex 35. Со нивоа што со одредена леснотија се тие може да се приближи до 5%.

Во секој случај, Еркрос ги објавува вестите во овие први недели од годината затоа што се чини дека зазеде нагорен нагон што може да доведе до побарувачки цени од оние прикажани во моментот. Бидејќи не можеме да заборавиме дека сега цената на оваа компанија направи пауза од претходните зголемувања во последните неколку недели. Но, што е уште поважно, без промена на нејзината растечка структура нагоре на среден и особено долгорочен план. И покрај фактот дека неговиот обем на договори е значително намален, што може да ја намали силата на неговите последователни зголемувања на цената.

И во двата случаи, тоа е една од вредностите со поголем ризик во работењето на националниот континуиран пазар. Бидејќи секоја грешка во заземањето позиции може да значи дека оставате многу евра на патот. Традиционално, таа не беше стабилна вредност, туку напротив, претрпе прекумерни флуктуации на нејзината цена во последните неколку години, што може да се види во неговата техничка анализа. Каде што секое повлекување на трендот, на еден или друг начин, може да доведе до многу експлозивни ситуации. Бидејќи тоа е наслов што се движи многу лесно со многу мал обем на вработување.

Еркрос: прв гол на 3 евра

Неговата цена во моментот е близу 2,75 евра за секоја акција и со приоритетна цел да достигне 3 евра за не премногу густ временски период. Оттогаш започна многу јасен тренд на пораст формираат почва по 1,60 евра. Но, не може да се заборави дека оваа вредност тргуваше над 10 евра непосредно пред економската криза што се одвиваше во 2008 година. Да има многу вертикален пад што дури и го натера да тргува многу близу една единица евро и да развие многу изразен тренд на опаѓање. Со други зборови, малите и средни инвеститори оставија многу пари на своите позиции и дека ќе ги чини многу за да ги повратат, и ако некогаш ги добијат.

Додека од друга страна, исто така е неопходно да се процени нејзината само шпекулативна компонента бидејќи таа е предмет на привремени набавки. Нема намера за трајност или за формирање на повеќе или помалку стабилна банка за штедење за следните неколку години. Од друга страна, се карактеризира со тоа што не нуди или дистрибуира дивиденда меѓу нејзините акционери и овој факт предизвикува движењата на берзата да траат многу кратко, за разлика од она што се случува со хартиите од вредност интегрирани во Ibex 35. Со многу кратки операции и со желби да се ликвидираат за многу кратки временски периоди кои поттикнуваат многу шпекулации во оваа посебна вредност.

Се движи помеѓу 2 и 4 евра

Нормалното е што цената на нејзините акции се движи помеѓу овие маргини на посредување. Иако секогаш имавме во предвид дека на крајот на 2018 година имаше цена многу близу 5 евра, што е нејзина максимална цена во последните десет години. И во секој случај, како една од нејзините најрелевантни цели за следните години. Во кој случај, тоа би имало потенцијал од ревалоризација близу 50%. Како стратегија за инвестиции што може да се смета за агресивна, но која може да претставува вистинска деловна можност да се направи достапен капитал на берзата на нашата земја профитабилен. Вистина е и дека поради сегашниот тренд е поверојатно дека може да се зголеми отколку во надолу во следните денови.

Од друга страна, не е помалку точно дека неговите движења се повеќе арантични отколку во другите вредности на акциите. Бидејќи тие се јавуваат со големи флуктуации на нивните цени и кои поттикнуваат затворање на позициите за многу кратки временски периоди. Во секој случај, акциите на Еркрос се движат со многу мала титула, што може да го намали кредибилитетот во движењата што ги развива оваа компанија. Како и затоа што е присутно во портфолиото за инвестиции на некои финансиски посредници кои имаат доверба во еволуцијата на оваа вредност на берзата. Како еден од неговите најрелевантни заеднички именители што го претставува веќе неколку години.

Инвестициски стратегии

Малите и средни инвеститори можат умерено да заземат позиции за да се надеваат дека може достигне 3 XNUMX евра во текот на овој прв семестар во тековната година. Додека од друга страна, мора да се цени дека Еркрос е компанија чии деловни резултати не се целосно задоволителни за агентите во инвестицискиот сектор. Од овој пристап, друга стратегија што може да се преземе во овој прецизен момент е онаа што се поврзува со надминување на овие нивоа во нивните цени. Од друга страна, исто така може да се очекува дека нејзината цена се приближува до нивоата во две евра за отворање позиции и има поголем потенцијал за ревалоризација за да се оптимизираат работењето.

Во сите случаи, тоа мора да биде операција со многу кратко траење и ако чекате да се случи повеќе, ревалоризирајте се поради ризикот од овие движења. Не е изненадувачки што оваа вредност се карактеризира со постојан тренд во однос на краткорочниот рок. Каде што можете да изгубите многу евра на патот без инвестициите не запираат на време, како еден од клучевите да се излезе жив во обидот за трговија со оваа вредност на варијабилниот приход на нашата земја. Не е изненадувачки, што по механиката е различно од компаниите наведени во селективниот индекс, Ibex 35.

Вредносни карактеристики

Ercros не е лесна безбедност за работа и уште помалку да се развие едноставна стратегија за инвестиции и со одредени гаранции за успех. Бидејќи на крајот на денот се движи со многу мал обем на тргување на сите трговски сесии. Поради оваа причина, многу е комплексно да се прилагодат цените на влез и излез. Со многу добро дефиниран профил од страна на малите и средни инвеститори, каде е важноста да се добие капиталните добивки брзо на штета на безбедноста на работењето. Со изразен шпекулативен акцент што ги прави движењата многу затегнати.

Од друга страна, не може да се заборави дека Еркрос во моментов одржува умерено нагорен тренд од кој корисниците на берзата можат да искористат за да ги направат своите заштеди профитабилни од сега. Без можност да се минимизира нестабилноста во конфигурацијата на нивните цени. Не е изненадувачки, тоа е во еден од клучните моменти да се оди на еден или друг начин, кога се движите помеѓу 2 и 3 евра за секоја акција. Willе мора да почекаме додека не може да надмине кое било од овие нивоа и да заземеме позиции, нагоре или надолу, во овој случај преку таканаречените обратни производи или продажбата на кредити. Како и да е, може да биде една од вредностите да се има на радар во наредните недели, во случај да биде поволен момент да се отворат позиции за многу краток временски период. И, се разбира, со голема претпазливост во движењата направени оваа година.

Политики на одржливост

Еркрос, како производител и продавач на хемиски и фармацевтски производи, ја развива својата активност применувајќи критериуми на одржливост и социјална одговорност и смета дека безбедноста и здравјето на луѓето, заштитата на животната средина во која ги извршува своите активности и задоволството на нејзините клиенти во рамките на заштитата на производот се основни принципи на неговото управување, во согласност со програмата „Одговорна грижа“ во која е член од 1994 година.

За да ја исполни оваа обврска, Еркрос ја заснова својата политика на одржливост врз следниве принципи:

Усогласете се во секое време со законските барања што се применуваат на секое работно место за здравјето и безбедноста при работа, животната средина и квалитетот на производот. Исто така, усогласете се со доброволните договори на кои се придржуваат компанијата или нејзините центри, во рамките на програмата „Одговорна грижа“, како и со секое друго барање што се применува на секој центар во овие работи.

Континуирано подобрување на однесувањето поврзано со спречување на професионални ризици, животната средина и квалитетот, за да се оптимизира ефикасноста на нашите капацитети во овие работи.

Да се ​​воспостават цели што се развиени во цели и програми, обезбедувајќи средства за нивно постигнување.

Одржувајте документиран систем за управување кој се заснова на меѓусебно поврзани процеси, кој е интегриран во генералното управување на компанијата како диференциран елемент.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.