Што е ограничено општество

Што е ограничено општество

Кога станува збор за создавање компанија, има многу форми на компании за избор. Сепак, постои еден што се издвојува од останатите. Станува збор за Друштво со ограничена одговорност, исто така познато како Друштво со ограничена одговорност. Во Шпанија е една од најизбраните заедно со Јавното ограничено друштво. Но, на што се однесува ова?

Ако сакате да знаете Што е ограничено општество, кои се неговите карактеристики, предности, недостатоци и повеќе информации за тоа, продолжете да читате затоа што ви го претставуваме подолу.

Што е ограничено општество

Ако сакате да знаете што е ограничена компанија, треба да знаете дека оваа SL, или SRL, кратенката по која е призната, е комерцијална компанија. Главно е насочено кон мали и средни претпријатија, т.е. мали и средни компании (или претприемачи) и со тоа тие можат да ја извршуваат својата деловна активност без да влезат во игра нивните средства или заштеди. Ниту, пак, тие треба да побараат заем за да го создадат.

Секое лице кое е дел од командитната компанија придонесува со пари x во капиталот, и токму за тие пари придонесуваат што ја ограничува одговорноста пред трети лица. На пример, замислете дека сте тројца во општеството и дека секој става по 1000 евра. Крајниот капитал на компанијата би бил 3000 евра. Но, ако нешто се случи и треба да обештетите трета страна, на пример 3000 евра, тоа не значи дека самохран партнер треба да ги стави тие пари, туку дека тој ќе го стави само она што го ставил во главниот град, во овој случај 1000 евра.

Покрај обезбедувањето капитал, сите партнери добиваат во замена социјални акции, кои се неделиви и акумулативни, но ги оставаат настрана индивидуалните средства на секоја личност.

Карактеристики на командитната компанија

Карактеристики на командитната компанија

Сега кога знаете што е ограничена компанија, за да ја разберете совршено, мора да знаете што ја карактеризира, односно барањата што се потребни за да можете да ја создадете. И ова се:

 • Број на партнери. Неопходно е командитното партнерство да има барем еден партнер, но не се бара максимум, односно може да има онолку колку што сакаат. Покрај тоа, тоа може да биде компанија со правни или физички лица. Овие партнери можат да бидат работници (кои ја придонесуваат својата работа во општеството) или капиталисти (кои ги ставаат парите).
 • Одговорност Како што објаснивме претходно, одговорноста на партнерите е ограничена на придонесот на капиталот, на таков начин што тие нема да одговорат на долговите или проблемите што произлегуваат со што било друго, а уште помалку со нивните лични средства (бидејќи е ослободено )
 • Социјална деноминација. Во овој случај, ограничената компанија мора да биде регистрирана во Централниот регистар на трговци и, во нејзино име, мора да се појави друштво со ограничена одговорност, или во неговиот случај SRL или SL
 • Социјален капитал. Минималното создавање на ограничена компанија е капитал од 3000 евра. Нема максимум да се стави. Овие пари не мора да бидат само парични, туку можат да бидат во натура, на пример со мебелот на компанијата. За возврат, за капиталот што се придонесува, ќе се добијат социјални акции што имаат законски ограничувања и кои ќе се засноваат на капиталот што се придонесува (кој дава повеќе, добива повеќе акции).
 • Вклучување на ограничена компанија. Ова, покрај регистрација, мора да има статути и јавно дело што мора да бидат потпишани пред нотар, а исто така презентирани до Регистарот на трговци. Во овие трудови мора да биде јасен бројот на придонеси на секој партнер и процентот на основната главнина што тие ја пласираат. Исто така, мора да се утврди кои се органите на управата и управувањето, односно доколку има единствен администратор (и кој е тој), заедничките администратори, заедничките администратори или Управниот одбор.

Предности на ограничена компанија

Предности на ограничена компанија

Јасно е дека Ограничувањето на одговорноста врз основа на придонесот на капиталот е една од најголемите предности за тоа што е ограничена компанија (во споредба со други компании или бројки за работна сила). Но, тоа не е единствената предност што ни ја нуди. Има уште:

 • Лесно е да се создаде. Нема толку бирократски процедури како што може да имаат другите.
 • Капиталот што може да се повика е релативно низок. Покрај тоа, фактот што може да се придонесе и во пари и во добра или видови помага полесно да се добие. И иако треба да ги додадете трошоците за основање, кои можат да бидат помеѓу 600 и 1000 евра, тоа е тотално прифатливо.
 • Не е потребно повеќе од една личност за да се создаде.
 • Го олеснува пристапот до заеми и кредити во банките, бидејќи тие сметаат дека тоа е подобро „совпаѓање“ во споредба со физички лица или самовработени.

Недостатоци на ограничена компанија

Сепак, иако сè изгледа добро, вистината е дека постојат некои аспекти што можат да ве забават при креирање. На пример:

 • Фактот дека единиците не се преносливиСо други зборови, тие не можат да бидат пренесени на друга личност, ниту пак можат да се продаваат. Единствените луѓе на кои би можеле да им продадете се партнери на таа компанија, но не и на некој надвор.
 • Има период помалку или повеќе долго (40 дена) за да се заврши основањето на Друштвото, затоа, кога ви треба процесот да биде брз, не е таа фигура што е избрана.
 • Кога побарајте кредит или заем, многу банки бараат „лични гаранции“, нешто што е спротивно на карактеристиките на ограничената компанија, па на крајот, ако прифатите, целата суштина на ова исчезнува затоа што веќе сте ги вклучиле своите средства.

Кои даноци мора да се платат при создавање на SL

Кои даноци мора да се платат при создавање на SL

Кога креирате SL, треба да знаете исто така даноците што мора да се платат со тоа. И не е толку едноставно како хонорарник. Во овој случај, треба да бидете во тек со:

 • Корпоративниот данок (ИС). Плаќаат сите компании во Шпанија и имплицира дека 25% од нето добивката добиена за една година мора да се исплати.
 • Персоналниот данок на доход (IRPF). Само во случај да имате договор со работници, или да подизведувате услуги за хонорарни преведувачи.
 • Данок на додадена вредност (ДДВ). Нешто вообичаено, бидејќи при презентирање на фактура, освен во специфични случаи, ќе мора да соберете ДДВ и да го наплатите, а потоа да го платите на Министерството за финансии.
 • Данокот на економски активности (ОАЕ). Само за компании кои фактурираат повеќе од еден милион евра.
 • Други даноци. Тоа на заедницата, киријата, IBI ...

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.