Холдинг: Што е тоа?

holdear значи да се купуваат, а не да се продаваат акциите или криптовалутите

Holdear е финансиски термин кој почна да станува популарен одамна, но од почетокот на овој мај 2022 година повторно доби сила. Ова е резултат на последната корекција што ја имаше Биткоин, во која вредноста се зголеми од 40.000 на 30.000 долари. Главната идеја е во основа да се „задржи“ криптовалути или она што сте го купиле.

Сепак, криптовалутите Holdear потекнуваат од друг обичај што стана популарен во последниве години, или децении на финансиските пазари, „Купи и држи“, што на шпански значи „Купи и држи“. Но, дали е тоа навистина ефикасна практика? Дали е вистина дека со текот на времето тоа е начин да се заработи како што велат многу луѓе? И токму на овие нормални прашања, ќе се обидеме да дадеме одговори во оваа статија.

Купете и држете-држете

држете стратегија за купување и чување средства

Како што споменав претходно, идејата за поседување криптовалути лежи во идејата, верувањето или надежта дека тие ќе ја ценат нивната вредност со текот на времето. Тоа е едноставен систем кој не бара поголема жртва од купувањето и почекајте вредноста на портфолиото да се зголеми во иднина. До неодамна, тоа е практика која би функционирала доста добро во светот на крипто, можеби не во сите случаи, но пазарот има тенденција да се опоравува релативно брзо по секој сопнување во последниве години.

Сепак, алармите се активирани од случајот со криптовалутата Тера (ЛУНА), каде во текот на ноќта нејзината вредност потона за 99%. Некои корисници побрзаа да купат додека паѓаше, некои беа мотивирани да ги искористат предностите и да го задржат, многу други поради други причини, а други беа целосно скршени и им треба помош.

Дали Холдин е непогрешлив за на крајот да победи?

Одговорот е не. Иако нешто може да работи со години, тоа не значи дека криптовалутата, акциите или кој било инвестициски екосистем може да експлодира, исчезне или да ја види нејзината вредност натежна многу години. Многу луѓе, главно оние кои се позаинтересирани, како оние кои управуваат со инвестициски фондови или корисници кои се обидуваат да „поучат“ понекогаш несебично, други во замена за пари, ја објавуваат оваа филозофија. Зошто? Затоа што е многу лесно да се спроведе и многу едноставно да се разбере.

Што е поседување криптовалути

Примери на фрази што се промовираат за Holdear:

  • Ако сте инвестирале 100 долари во Амазон пред сите тие години, сега ќе имате XNUMX долари.
  • Да инвестирав речиси во секое време од историјата на пазарот, на крајот ќе завршев како победник!
  • Акциите секогаш се зголемуваат на долг рок.

Но, вистината е дека сè зависи од стаклото со кое гледате. Holdear, како и другите системи, може да биде a фантастичен начин да се направи профит, но и да се изгуби. И бидејќи има многу написи кои кружат на интернет и ги известуваат сите позитивни работи, би сакал да се фокусирам на негативните аспекти на оваа практика. Не е дека тој сака да биде лошото момче, туку другата страна на паричката за која ретко кој зборува.

Случаи каде што Холдин не работел

Ако се фокусираме на наведената вредност, оставајќи го настрана реинвестирањето во дивиденди, ќе откриеме повеќекратни случаи на успех, неуспех или банкрот на хартии од вредност. Предност, дури и многу долгорочен успех, може да помине низ моменти кога се потребни многу години за да се врати неговата вредност. Прашањето овде е да се процени до кој степен можете да бидете подготвени да почекате додека ситуацијата не се промени. Не се баш малку случаи во кои чекањето може да стане херојско или очајно. Ќе се фокусираме на Мајкрософт за овој прв пример, една од компаниите која најмногу ја ценеше и која Holdear ќе донесеше повеќе од една глава.

Мајкрософт

holdear имплицира можност да се чека многу повеќе години отколку што се мисли

Табела на Мајкрософт – Извор: Investing.com

Неколку дена пред да дојде 2000 година, Мајкрософт дојде од вртоглавиот подем во 90-тите кога ја помножи својата вредност за повеќе од 20. Меурот од точките комуникациите повлече многу технолошки и телекомуникациски компании да потонат на берзата. Мајкрософт беше една од компаниите кои најдобро се спротивставија. Неговата вредност, која достигна 60 долари, една година подоцна потона на 20 долари. Во финансиската криза заврши на 15 долари, иако претходно достигна 40 долари.

Ако некое лице купило непосредно пред 2000 година, ќе беа потребни 16 години за да се поврати нивната инвестиција. Ајде да одиме со друг пример.

Берзански индекси

може да потрае неколку децении за да се опорави еден индекс

Никеи графикон – Извор: Investing.com

На берзанските индекси на земјите можеме да најдеме случаи во кои практикувањето Купи и задржувај би било лудо. Најслушаниот случај би бил пад од 29 во кој на американската берза и беа потребни 25 години да се опорави. Покрај тоа, тоа е нешто што исто така му се случило речиси еден век пред тоа. Со други зборови, човек кој неколку години по започнувањето со работа инвестирал на берзата, ќе поминел голем дел од својот возрасен живот чекајќи берзите да се вратат на почетната точка. Луд.

Но, тоа не е изолиран случај, индексот на Јапонија, Никеи, генерираше значителен принос подобрен од очекувањата што постоеја за компаниите во земјата години пред да почне да паѓа. Несреќата започна токму на почетокот на 90-тите. 32 години подоцна, тој сè уште не закрепнал. Графикот што можеме да го набљудуваме вреди повеќе од илјада зборови.

И без да одиме понатаму, индексот за Шпанија, на ИБЕКС 35, во ноември 2007 година достигна 16.000 поени. Во времето на пишување на овие редови, 14 години подоцна, таа е наведена на 5% околу 8.400-8.500 поени. Не би се осмелил да кажам иден датум за тоа кога индексот ќе ја врати цената што некогаш ја достигна.

Како да научите да инвестирате на берза
Поврзана статија:
Како да научите да инвестирате на берза

Заклучоци за Холдир

Да се ​​држиме средство со надеж дека ќе се зголеми ако немаме среќа да го купиме во едно од најлошите времиња може да биде стоичка задача. И без разлика за кое средство се работи, речиси секој може да доживее колапс на берзата и да му требаат децении за да се опорави (ако воопшто има). Дали е тоа нешто што на крајот компензира? Сè ќе зависи од тоа кој историски график ќе го погледнете, и колку време можело да влезе. Но, ние немаме кристална топка. Иднината е неизвесна, а во секој случај ќе ви помогне добрата анализа на ситуацијата и не купувањето по претерано висока цена за во случај на загуби да се минимизираат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.