Договор меѓу Русија и Саудиска Арабија за зголемување на производството на нафта

Сето тоа нема да биде лоша вест за финансиските средства во време на раширена пресврт. И, добрата вест доаѓа од нафтата, која е еден од најголемите канали за уривање на пазарите на капитал од март. Во смисла дека на крајот Русија и Саудиска Арабија Тие успеаја да ги отстранат своите главни пречки за договарање нов договор за намалување на нафтата. Тие ќе скратат 20 милиони барели дневно, но со некои услови од руската делегација што алудира на тоа дека „тоа би било далеку најголемото намалување на производството договорено од ОПЕК, но Русија инсистира на тоа дека ќе го намали производството само доколку САД се приклучат на договорот “.

Во секој случај, тоа е вест која е многу очекувана од инвеститорите затоа што го отстранува притисокот од берзите на скоро целиот свет. Не е изненадувачки, претседателот Трамп во средата рече дека американските производители на нафта веќе го намалуваат производството и предупреди дека има многу опции доколку Саудиска Арабија и Русија не постигнат договор. Но, на крајот има договор меѓу двете страни и тоа им помогна на проценките на берзата да се подобрат на овие последни сесии. Каде што референтниот индекс на акции во нашата земја, Ibex 35, ги поврати нивоата од 7000 поени. Дури и кога?

Нема сомнение дека оваа мерка за производство на црно злато од сега може да биде важен канал за финансиските пазари. Особено ако е придружено со намалување и ограничување на случаи на коронавируси ширум светот. Но, тоа во скоро секој случај не значи закрепнување на финансиските пазари, туку напротив, тоа е дел од скок, повеќе или помалку интензивен, што се развива од ниските достигнати во средината на март. И каде Ibex 35 ја тестираше поддршката од 5800 поени, најниска во многу и многу години тргување.

Масло: над 30 долари

Во изминатата недела, фјучерсите на Брент накратко ги надмина 33 американски долари поради зголемените надежи за нов глобален договор што ќе го намали снабдувањето со нафта. Брентот пристигна до вртоглаво ниво + 47%, во највисоката дневна процентуална добивка забележана досега, и затворена со пораст од + 21%, сепак близу половина од 66 долари со кои се тргуваше на крајот на 2019 година. Ова е едно од највисоките зголемувања во последниве и после достигна нивоа малку под 20 американски долари за барел, минимум што беше постигнат во последниве години и што може да ги влоши проблемите во меѓународната економија. Со сите аларми поставени во сите индустријализирани земји.

Откако Голдман Сакс неодамна ги намали своите изгледи за цените за 2020 година Брент, тврдејќи дека намалувањето на производството на ОПЕК и намалувањето на стапките на централната банка не се доволни за да се сопре големиот пораст на залихите предизвикани од помалата побарувачка за појава на коронавирус. Не е изненадувачки, до сега изгледите за ова финансиско средство не беа најперспективните, и во многу случаи со многу опасни цели за интересите на земјите низ целиот свет. Иако сценариото може да се смени од сега па натаму, барем на краток рок. Во оваа смисла, мора да се запомни дека Брент се користи како референца на пазарите во Африка, Европа и Средниот исток. Полињата Брент се наоѓаат во Северното Море, помеѓу Шкотска и Норвешка и каде суровата нафта Брент се тргува на ICE размена преку фјучерси и опции.

Корисници на овој договор

Несомнено е дека еден од најголемите добитници на оваа мерка во секторот на црно злато се пазарите на акции. Во смисла дека неговите најрелевантни индекси можат да развијат нагорен интензитет, иако без да се знае неговиот интензитет и особено времетраењето на ова движење нагоре. Додека од друга страна, тоа може да послужи за обезбедување поголема доверба на малите и средни инвеститори. Од оваа гледна точка, несомнено е добра вест за корисниците на акции со можност тие да го направат расположливиот капитал најкраток рок профитабилен. Со многу интересни опции во моментот што можат да бидат водени од многу сигурни нахакани движења.

Друг аспект што треба да се разгледа од сега е оној што се однесува на податоците прикажани од ова финансиско средство во претходниот квартал. Од оваа гледна точка, треба да се запомни дека во месечниот извештај за еволуцијата на цената на нафтата Брент во март 2020 година, цената на нафтата од типот Брент во месец март 2020 година падна за - 55,78%, околу - 28,74 американски долари по буре Која беше веќе лоша бројка што покажа намалување на проценката на ова важно финансиско средство, како што се случи со неговата еволуција во неделите на март. Не е изненадувачки, долго време не сум видел нивоа од 20 УСД за барел.

Repsol може да се искачи позиции

Меѓу вредностите на Ibex 35, онаа што најдобро може да го фати овој нагорен тренд за сурова нафта. После со Пад на берзата Се приближува до седум евра по акција и е под очигледен надолен тренд, откако на крајот на минатата година достигна повеќе од 13 евра. Да се ​​биде една од најлошите вредности на селективниот променлив приход на нашата земја. Иако успеав да генерирам значителен скок од неговите историски падови и не знаеме до каде може да стигне или дали е исцрпено деновиве. Во кој било од случаите, тој е еден од најактивните предлози на берзата и нуди многу стратегии за инвестиции од сите профили на мали и средни инвеститори.

Од друга страна, не помалку важен е фактот дека оваа нафтена компанија ја води својата стратегија да биде компанија со нула нето-емисии до 2050 година, први во својот сектор што ја постави оваа амбициозна цел. Компанијата претпостави нови сценарија за цена на нафтата и гасот во согласност со климатските цели на Парискиот договор, што значеше прилагодување од 4.849 милиони евра во книговодствената вредност на активата на групацијата, што влијаеше на резултатот нето за 2019 година, што беше -3.816 2.042 милиони евра. Прилагодениот нето приход, кој ги мери перформансите на деловните активности на компанијата, достигна XNUMX милиони евра, покажувајќи ја својата сила дури и во контекст на ниските цени на нафтата и бензинот и пониските индустриски маржи.

Инциденти во други сектори

Предлозите за канализирање на заштедите во нафтените компании котирани на берзите се претставени со европски вредности (Repsol, Total Fina, British Petroleum или Royal Dutch Shell) и преку други поагресивни опции што може да се формализираат во паркетите во Северна Америка (Exxon Mobile, Chevron) и кои, во принцип, вклучуваат можни зголемувања на цената на суровата нафта. На среден и долг рок, порастот на нафтата може да има негативен ефект врз шпанските корисници, бидејќи тоа ќе влијае на генерализираното зголемување на бензинот и горивото, а како последица и на јавниот превоз (тренери, авиокомпании, итн.) И некои дома сметки за енергија.

Додека од друга страна, можете исто така да се позиционирате во ова финансиско средство преку депозити на определено време. Во однос на овој аспект, мора да се нагласи дека главната предност е безбедноста генерирана од овие производи во која е загарантиран целиот инвестиран капитал, како и помалата ранливост на можни падови на нивните цени. Напротив, не ги вклучува сите негови зголемувања, но најмногу може да се добие профитабилност помеѓу 3% и 5%, под услов да се исполнат низа барања кои генерално се совпаѓаат со позитивна еволуција на компаниите наведени на торба.

Постојат неколку опции за да се искористи овој вид инвестиции, или преку наметнувања поврзани со нафтени компании кои овозможуваат зголемување на платата на производот, или преку производот “Превиткана Премиер”, Кои ги пласираат некои кредитни институции и чија референтна точка е бурето „Брент”, И, почнувајќи од минимален износ за да се претплати од 2.000 евра, тоа овозможува подобрување на условите на производот, иако за да се покријат можните падови, половина од капиталот се утврдува како фиксен данок за шест месеци со камата од околу 3% април со побарувачки парични придонеси отколку во остатокот од банкарските депозити. Прилагодениот нето приход, кој ги мери перформансите на деловните активности на компанијата, достигна 2.042 милиони евра.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.