Добро дефинирани стратегии по падот на берзата

Додека некои аналитичари на пазарот на акции сугерираат дека цените на акциите се рамнотежни, други веруваат дека ќе има повеќе намалувања во следните недели. Во моментот, а во однос на шпанските берзи, се чини дека сè укажува на тоа дека поддршката на 6.000 поени се чини дека работи. Дури и кога? Ова е клучот за спроведување на стратегија за инвестиции која е цврста, избалансирана и пред се со одредени гаранции за успех. Не е изненадувачки што инвеститорите кои моментално се наоѓаат во ликвидност се прашуваат кој е најпогодниот момент за влез на финансиските пазари.

Во секој случај, мора да имате челични нерви за да го издржите притисокот на нестабилноста што дојде на финансиските пазари за да остане. Со отстапувања дури и над 10%, нивоа што не се видени во последните децении. Каде што можете да извршите трговски операции со поголеми гаранции од оние наменети за среднорочно и особено долгорочно. Со многу малку безбедни засолништа во моментот, бидејќи оваа економска криза влијае на практично на сите финансиски средства. И каде што еден од најпогодените е тоа нафта што е веќе под 20 долари за барел.

Од друга страна, отсега ќе учиме на мали и средни инвеститори да дизајнираат какви стратегии за инвестиции можат да развиваат од сега. Во време кога станува многу сложено да се донесе одлука за заштита на заштедите над другите технички размислувања на пазарите на капитал ширум светот. Каде што профилот на секој од нив ќе има фундаментална улога во успехот на работењето на финансиските пазари. Нешто што е многу тешко во сегашните околности, како што посочуваат многу финансиски посредници.

Што да направите во колапс на берзата?

Ако очекувањата на малите и средни инвеститори е најдолгиот период на трајност, нема да имате проблем да влезете на пазарите на капитал, како на национално ниво, така и надвор од нашите граници. До тој степен што може да биде историска можност да се создаде размена на заштеди преку акциите на котираните компании. Иако берзата продолжува да губи позиции во наредните недели, бидејќи тоа треба да биде фактор за кој не треба да се грижиме. Не можеме да заборавиме дека тоа беше практично невозможно е да се развие оваа стратегија во инвестициите поради високата проценка на цените на акциите. Па, ова е радикално променето од почетокот на март.

Можеме да го најдеме тоа во мандат од 10 или 15 години нашето портфолио за инвестиции се зголеми над 20%. Овој однос земајќи ги предвид најскромните и најконзервативни пресметки. Но, токму поради оваа причина, ние мора да ги вложиме само тие пари што нема да ни бидат потребни во овој временски период. Затоа што ако оваа стратегија не биде направена, би можеле да имаме сериозен проблем во нашите лични или семејни сметки. Тоа е, ние мора да имаме значителна ликвидност на штедната сметка за да ги исполниме трошоците, вклучувајќи ги и оние што не се предвидени во нашиот личен буџет. За да избегнеме грешки што сме ги направиле во другите периоди од нашиот живот како инвеститори.

Избор на акции

Во рамките на оваа долгорочна стратегија, нема сомнение дека не сите вредности можат да ни помогнат да ја спроведеме оваа одлука. Ако не напротив, време е да се одлучат за високо квалитетни акции. Не е важно дека тие се најпогодени од овој пад на цените на пазарите на акции. Затоа што и тие ќе бидат тие помалку време за закрепнување од сега натаму. Во рамките на оваа избрана група, можат да се интегрираат банки, осигурителни компании, градежни компании, па дури и телекомуникации. Со единствено барање, а тоа е тие додаваат квалитет на вредноста. Напуштање на само шпекулативни вредности што можат да ни донесат многу проблеми, особено на долг рок.

Покрај тоа, време е да се определиме за тип на компанија што нема високо ниво на задолженост. Тоа е еден од најдобрите начини на коишто можеме да го заштитиме нашиот капитал во толку долги периоди на трајност. И, тоа може да се засили од компаниите кои дистрибуираат дивиденда меѓу нивните акционери, бидејќи им овозможуваат на инвеститорите да имаат фиксен приход секоја година. Што и да се случува на пазарите на акции и на периодична основа од година во година. Со профитабилност по акција што осцилира помеѓу 3% и 9%. Со други зборови, тој е супериорен во однос на оној генериран од различните банкарски производи: депозити на определено време, сметки со високи приходи или национални обврзници.

Краткорочни операции

Друга многу поинаква работа е ако побарувањето од страна на малите и средни инвеститори е насочено кон најкратки услови. Затоа што навистина, ризиците се значително поголеми и со страв дека можеме да изгубиме добар дел од вложениот капитал. Бидејќи тие се движења што не можат да се контролираат или барем со многу повеќе тешкотии отколку што се должат во овие сложени моменти. Покрај тоа, неопходно е да се има поголемо учење во оваа класа на движења на пазарите на капитал. Како понапредно знаење во кое се обликува светот на инвестиции и пари. Бидејќи не може да се заборави дека краткорочните операции се насочени кон многу добро дефиниран профил на инвеститор.

Додека од друга страна, мора да се смета дека овие видови операции се многу ограничени во временскиот простор и затоа е потребно да се претпостави серија ризици кои не се присутни во средно и особено долгорочно работење. Каде што избраните вредности ќе бидат многу поизбирни отколку во претходната група, бидејќи тие генерално доаѓаат од поагресивни берзански сектори. До тој степен што тие можат да покажат разлики помеѓу нивните максимални и минимални цени од повеќе од 10% и затоа цените на купопродажбата можат подобро да се прилагодат за да не се привлечат на пазарите на акции.

Како да се добие ликвидност?

Во секој случај, мали и средни инвеститори кои од која било причина сакаат од овој момент да ги продадат своите акции. Па, не може да се развие во кое било време, туку напротив, потребно е да се искористат одличните скокови за да се извршат овие акции. Особено ако билансот на инвестициското портфолио е позитивен како последица на ревалоризациите во последните седум години. Се разбира, овие движења на берзата не треба да се вршат со нарачки по пазарна цена, туку напротив, поставување на продажна цена. Бидејќи со голема нестабилност можеме да извршиме страшна операција на пазарите на капитал.

Од друга страна, не смееме да нè занесува чувството на паника бидејќи е најлошиот советник да донесе одлука во нашето портфолио. До степен да предизвикаме несакани ефекти врз она што сакаме да го направиме во овие сложени моменти за сите финансиски посредници. Напротив, ова мора да биде многу внимателна одлука и да не е резултат на импровизација, како што направија многу мали и средни инвеститори во овие посебни и сложени денови. Мала идеја е да се одложи оваа одлука се додека не можеме со поголема сигурност да видиме каде ќе одат пазарите на акции во следните неколку недели. Затоа што ако не е на овој начин, можеби ќе жалиме во наредните месеци.

Оцени на надолу

Друг аспект што мора да се цени во овој момент е дека ништо не се намалува засекогаш, уште помалку во светот на берзите. Бидејќи една од последиците со појавата на коронавирусот е дека тие се генерираат нови вреднувања на вредностите се тргува со акции и ова повторно може да доведе до масовна продажба од големи инвестициски фондови. Во оваа смисла, овие денови гледаме каскада на ревизии на цената на акциите од страна на финансиските агенти. Во некои од случаите под многу впечатливи нивоа да се намали за скоро 50%.

Додека конечно, постојат низа хартии од вредност кои добија препорака за купување и кои можат да станат најдобри деловни можности во овој бурен период што моравме да го живееме. Еден од најрелевантните случаи е случајот со „Ендеса“, кој го избираат како една од опциите за купување поради ниската задолженост. Но, точно е дека има многу малку алтернативи кои се регистрирани во рамките на оваа малцинска група. Бидејќи како што честопати велат инвеститорите во сите сценарија, се појавуваат деловни можности, а меѓу нив и на берзата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.