Победнички хартии од вредност и сектори во изминатата година

Се разбира, минатата година не беше една од најдобрите за малите и средни инвеститори. Но, не и лошиот курс што го очекуваат некои аналитичари на пазарот на акции. Во секој случај, она што не може да се заборави е дека имаше низа вредности кои се појавија триумфално оваа година што заврши, во некои со ревалоризации кои се приближија до 50%. Покажувајќи дека секогаш постојат деловни можности во комплицирани односи со светот на парите и дека тие можат да се искористат за соочување со инвестиции во оваа нова берзанска година.

Во рамките на овој општ контекст, она што не може да се заборави е дека има еден куп котирани компании кои дури надминаа 50% ревалоризација на берзата во акумулираната претходната година. Кои се овие предлози што беа толку профитабилни за овие дванаесет месеци? Па, да наведам само неколку примери, некои како што се Абенгоа, Урбас или Фарма Мар. Каде што ако ве купеа, ќе излезевте побогати на термо ланските. Иако тоа е во повеќето случаи на многу мали хартии од вредност со капитализација.

Во пракса тоа значи дека доколку имате инвестирано 10.000 евра во секоја операција, на крајот на годината ќе имате капитална добивка од приближно 5.000 евра. Тоа е да се каже, практично половина и сето ова за една година што секако не беше многу поволно за интересите на малите и средни инвеститори. Како што се случи во претходните години, каде профитабилноста на пазарите на акции се движеше помеѓу 5% и 15%. Поради оваа причина, резултатот од овие позиции на националната берза има многу поголема вредност.

Победници: електричен сектор

Во овој случај, не можеме да зборуваме за одредена безбедност, ако не е во спротивност со еден од најдобрите сектори што се претставија во последните дванаесет месеци. Тоа не е никој друг, туку секторот електрична енергија, кој во овој период се цени за нешто повеќе од 16%. Да се ​​биде еден од најголемите корисници на моменталната состојба на берзата. До степен до кој овие хартии од вредност служеа како прибежиште за да бидат приемчиви за големите приливи на капитал кои се плашат од пазарите на акции. Во повеќето случаи, достигнувајќи максимум од многу години, па дури и во ситуација на покачување на килограмите, што е најдоброто што вредностите можат да го претстават затоа што веќе немаат отпор пред себе.

Понатаму, не може да се заборави дека сите хартии од вредност во електричниот сектор генерираат една од најдобрите дивиденди во шпанските акции. Со поврат на заштедата што се движи помеѓу 5% и 7%, во зависност од секоја од наведените компании. И тоа прави многу дефиниран профил на инвеститор да ги разгледа овие вредности за да ги инвестира своите пари. Надвор од други размислувања од техничка природа и можеби исто така од гледна точка на неговите основи. Во секој случај, тие беа едни од најголемите добитници во изминатата година на задоволство на нивните акционери.

Фарма Мар во врвот на заработката

Во рамките на националниот континуиран пазар има вредност што беше aвезда во овие месеци на тргување. Тоа е фармацевтската Фарма Мар која има среќа овие денови, бидејќи најновите вести од нејзиниот бизнис имаа повеќе од поволни резултати на пазарот. Сепак, станува збор за една од најризичните хартии од вредност на шпанската берза поради неговата изразена нестабилност. Тоа е, можете да подигнете многу и многу позиции за да ги оставите на следните трговски сесии. Во овој контекст, многу е комплексно да се работи со оваа котирана компанија бидејќи по зголемувањето во изминатата година, таа може да ги поправи своите позиции со ист или уште поголем интензитет.

Додека од друга страна, мора да се земе предвид отсега натаму дека во компанијата нагорната структура на ценовната серија останува недопрена се додека се одржува. над 1,472 евра по акција. Тоа е, на крајот на денот, вредност каде што можете да заработите многу пари, но од оваа иста причина ви оставаат и многу евра на патот. Не е изненадувачки, ризикот од отворање позиции е поголем од останатите вредности на шпанските акции. Со многу изразени разлики помеѓу нејзините максимални и минимални цени и кои ве покануваат да извршите трговски операции.

Сан Хозе во рамките на градежните компании

Секторот за тули не бил еден од најпогодените оваа година. Но, од сите хартии од вредност што ги сочинуваат, ова е токму најпрофитабилното во изминатите дванаесет месеци. Најпозитивната работа што може да се каже за овој предлог на берза е дека станува збор за хартија од вредност што е добра од гледна точка на техничката анализа. Од оваа перспектива, групацијата Сан Хозе е во фаза на консолидација на берзата и нејзините трендот е нахакан на долг рок. Но, како и претходната вредност, таа има нестабилност што мора да се класифицира како многу висока и што им отежнува на малите и средните инвеститори да заземаат позиции.

Додека од друга страна, исто така треба да се напомене дека оваа градежна група има развиено многу моќно движење што го натерало да прецени околу 50%. Иако останува да се види дали ќе се направат корекции од овие прецизни моменти. Не залудно, и иако порасна многу по своите цени, тоа е многу нестабилна вредност што има голема разлика во конформацијата на нејзините цени. За оваа година, изгледите не се толку позитивни како минатата година. Кога се проценува дека е повеќе да се држи или да се тргува таму каде што е, многу близу до поддршка, со застој од 7,35 евра по акција.

eDreams во нахакан фаза

Ова е уште еден од големите добитници од минатата година и што ги натера инвеститорите сега да имаат повеќе капитал на нивната штедна книшка. Поради важните ревалоризации развиени во последната година и кои доведоа до тоа да се цени за нешто помалку од 50%. Од друга страна, еден од најважните аспекти е што акциите на eDreams ODIGEO го обновија својот нагорен тренд и ги натераа да цитираат многу близу до нивоата што ги има во 4,30 евра по акција. Каде, не е многу веројатно дека ќе ги повторите овие стапки во профитабилноста на вашите инвестиции.

Од друга страна, и во однос на неговиот технички аспект, може да се каже дека е во фаза на консолидација. Тоа е, многу е малку веројатно дека имате вертикални издигнувања како оние развиени во изминатите месеци. Исто така, се карактеризира со тоа што е обезбедување со екстремен ризик во своите позиции и што бара посебна претпазливост од овие прецизни моменти. Каде што корекциите можат да бидат поинтензивни отколку во другите вредности на националниот променлив приход. Иако се чини дека повторно се појави од многу ниски позиции од сите гледишта.

Cellnex големото изненадување

Оваа вредност ја оставаме до крај, што ги изненади сите мали и средни инвеститори. Се искачи практично без паузи или корекции и со јачина што не е видена подолго време. Во овој момент не може да се заборави дека од 2019-та година започна со 21,2 евра, Cellnex не престана да расте. Ако ја земеме предвид 2015 година, кога излезе во јавноста, Cellnex цени околу 200%. Со други зборови, инвеститорите имаат акумулирано висок капитал на своите позиции.

И се чини дека сè укажува на тоа дека неговиот тренд оваа година ќе биде сличен, можеби не со такви вертикални зголемувања, но одржувајќи јасен нагорен тренд и тоа доведе до состојба на слободен пораст. Тоа е, без отпорници напред и тоа дава поголема моќност на нејзината компараторска струја. Над други серии разгледувања од техничка природа и можеби исто така од гледна точка на нејзините основи. Во секој случај, тоа е една од вредностите што не треба да недостасува на кој било начин во следното портфолио за инвестиции што ќе го правиме отсега.

Покрај тоа, тоа е берза која покажува многу јасен тренд на пораст, и на среден и на долг рок. Фактор што ја зајакнува нашата намера да отвориме позиции во оваа вредност на индексот на селективен капитал, Ibex 35. До тој степен што не може да се исклучи дека ќе постигне нови цели во наредните месеци од оваа нова година. Со многу позитивни изгледи за новиот курс што започна пред неколку дена. Со многу силен притисок за купување врз продавачите и тоа го подобрува нивното заземање позиции во следните недели. Ако ја земеме предвид 2015 година, кога излезе во јавноста, Cellnex цени околу 200%. Со други зборови, инвеститорите имаат акумулирано висок капитал на своите позиции.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.