Дефлација

Дефлација е континуиран и пролонгиран пад на цените

Дефлацијата е спротивна на онаа што би била инфлацијата. Оваа статија ќе се обиде да објасни за што станува збор, зошто постои, предностите и недостатоците на дефлацијата. Наспроти неговиот антоним со кој сме попознати, инфлацијата. Ако инфлацијата е генерализиран пораст на цените, дефлација е општ пад на цените. Како и да е, зошто некогаш се јавува некогаш, некогаш друго и зошто се случува во модерно време, на пример?

Дали има начин да се добие некаква корист од тоа? Вистината е дека тоа се случува во специфични прилики, тоа не е чест феномен и обично не предвидува просперитетна иднина Економски гледано. Обично доаѓа кога понудата ја надминува побарувачката, односно кога потрошувачката умира. Овој вишок производство на стоки или производи е придружен со општ пад на цените и тука започнува дефлацијата, особено ако овој пад се случи во многу различни сектори.

Што е дефлација?

Дефлацијата може да биде посериозна дури и од инфлацијата

Дефлацијата е позната и како добро позната инфлација. Обично е условено со вишок набавка тоа „принудува“ на крај да ги намали цените на стоките што можат да се купат. Оваа прекумерна понуда може да биде условена од неможноста да се здобијат стоките со луѓе, или со недостаток на стимулации и / или мотивации за нивна набавка. Обично се поврзува со економски кризи, а добри примери за тоа би била Големата депресија која траеше во текот на триесеттите години од минатиот век или финансиската криза од 1930 година. Во овие случаи, компаниите, кои сакаат да се ослободат од своето производство и да не акумулираат депозити, имаат како начин да се заврши намалувањето на цените за да се намалат нивните профитни маржи.

Ефектите врз општеството обично влијаат на точки како што се распределбата на богатството и социјалната нееднаквост. Овој феномен обично доаѓа од фактот дека доверителите имаат поголема корист од должниците, чиишто обврски треба да продолжат да ги плаќаат.

Причините, како што видовме, обично се две, вишок на понуда или недостаток на побарувачка. Има многу малку предности и доста недостатоци, што ќе ги видиме подолу.

Предност

Австриските училишни економисти тврдат дека дефлацијата има позитивни ефекти. Единствената предност што може да се најде засега е тоа како што паѓаат цените, така ќе се зголеми и куповната моќ на потрошувачите, особено на оние кои имаат заштеди. Сепак, ова хетеродоксно размислување пак претпоставува дека дефлацијата претставува проблем за економијата на краток рок.

Дефлацијата обично завршува со повратна врска од која е многу тешко да се излезе

Недостатоци

Дефлацијата содржи широка низа негативни ефекти врз економијата што ќе ги видиме подолу. Како и да е, над сите факти и појави што произлегуваат од тоа, опасноста од дефлација лежи во леснотијата да се запази во еден маѓепсан круг и колку е тешко да се излезе од него.

 • Економската активност е намалена.
 • Побарувачката е намалена, или поради вишок на снабдување или куповна моќ. Повеќе производи отколку што би биле потребни здраво.
 • Намалување на профитните маржи во компаниите.
 • Влијае на невработеноста кога ќе се зголеми.
 • Економската несигурност достигнува високи нивоа.
 • Создадете зголемување на реалните каматни стапки.

Можете да видите колку е тешко да се запре овој тежок маѓепсан циклус. Ако побарувачката се намали, а маргините паднат, невработеноста завршува да се зголемува. За возврат, ако невработеноста се зголеми, побарувачката може и сигурно ќе продолжи да опаѓа.

Примери на дефлација низ историјата

Видовме како се погоди дефлацијата по тешките кризи што беа доживеани во триесеттите години од минатиот век и финансиската криза во 1930 година. Сепак, и иако тоа беше прилично изолирана и невообичаена појава во текот на минатиот век можеме да најдеме примери на земји кои страдале од него.

Понекогаш се нарекува „јапонизација“ на економијата за да се објасни реакцијата на ЕЦБ на ниските каматни стапки преку емулирање на однесувањето на Централната банка на Јапонија. Овој период на стагнација на ниски каматни стапки е проследен со дефлација која започна во 90-тите години на минатиот век и продолжува и денес. Кумулативниот пад на цената е веќе -25%.

Дефлацијата обично доведува до зголемување на нивото на невработеност

Со сегашната криза, спектарот на дефлација се појавува уште посилно и тоа е дека веќе се стравуваше од неговиот изглед. Во текот на последните години, развиените земји ги намалуваа своите каматни стапки, а ние можевме се почесто да гледаме обврзници со негативни стапки, сегашна нормалност претходно незамислива. Пример, една година пред да започне оваа сериозна здравствена криза, во февруари 2019 година, вкупно 37 развиени земји веќе ги намалуваа своите каматни стапки. Дефлацијата е многу тешка реална опасност да се реши и мотивацијата да се спречи истата е многу силна.

Последици за шпанската економија

Дефлацијата во случајот на Шпанија има уште полош негативен ефект. Всушност, за овој месец јули, ИПК беше -0% така интерналната стапка ќе остане на -0%, но август го придружуваше зголемувањето од 0% за да ја постави интерналната стапка на -1%. Какви последици има дефлацијата врз шпанската економија? Долгорочен, раширен пад на цената може да понуди поголема потрошувачка моќ за потрошувачите. Сепак, маргините на профит за компаниите се намалуваат.

Доколку се одржат трошоците за персоналот, а невработеноста е огромна, како што е случајот во Шпанија, експлозивниот коктел е многу опасен, бидејќи тие се две појави што се хранат едни со други. Од една страна, компаниите се принудени да ги намалат своите профитни маржи за да останат конкурентни. Ова ги спречува да ги постигнат посакуваните деловни придобивки, како и да имаат ликвидност за да инвестираат. Ова може да доведе до замрзнување или намалување на платите на работниците, дополнително тоне потрошувачка поради недостаток на ликвидност. Ако на ова се додаде и недостатокот на заштеда по домаќинство, можно е сериозно намалување на внатрешната потрошувачка на земјата да се влоши. Со пад на извозот и зголемување на јавниот долг во пресрет на кризата, на спектарот на дефлација може да му претстојат години бонанза.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   rene dijo

  Има многу врска со она што се случува во светот и како кризата е сè уште латентна, особено сега, со овој нов бран на инфекции.