Дополнителен биланс на успех

Кога луѓето одат да направат А. пријава за данок на доходВо многу наврати, тие прават грешки (особено кога тоа го презентираат првите неколку пати) поради недостаток на пракса или само незнаење. Кога претходно се соочуваме со ваков проблем, она што тој нè прашува е да направиме а дополнителен биланс на успех, за да може да се коригираат податоците што ги ставивме погрешно и бројките да бидат точни.

Дополнителниот биланс на успех е изјава што ја корегира вистинската.

Што треба да се наведе во комплементарните пријави за данок на доход

За да се изврши дополнителна декларација, основните барања мора да вклучуваат број на трансакција или број на фолио, доделен на датумот на презентирање на документите што треба да се дополнат.

Исто така, треба да бидат вклучени и анексите со кои тие ќе бидат дополнети, вклучувајќи ги и информациите што треба да се коригираат. Исто така треба да ги вклучите сите Податоци за лицето што ќе стори изјава и резиме вклучен анекс.

Како се дополнителни изјави според секој случај

За целите на поднесување дополнителни пријави со опциите за „измена на декларации""поништување на декларацијата"Или"враќањето не е поднесено”Мора да се направи следново:

 1. Измена на декларации. Во овој случај, тој мора да се достави за да се променат информациите во изјавата што е веќе доставена, или да се додаде режим или обврска на наведената изјава.
 2. Декларација без ефект на декларација. Оваа опција се користи за бришење на целото враќање што веќе го поднесовме или дури и на повеќе од едно враќање.
 3. Декларацијата не е поднесена. Оваа опција може да се претстави на уникатен начин кога лицето кое ја презентира, ја поништи претходната изјава (и).
 4. Претходни декларации за шема. Во овој случај, може да се поднесат дополнителни пријави со цел да се поправи претходното нормално враќање или дури и да се поправи дополнителното враќање.

Кои се овластени да поднесат дополнителни пријави

Комплементарни декларации по мислење. Во случај тоа да се спроведе кога по даночно мислење мора да се коригираат еден или повеќе делови од наведената декларација што е веќе презентиран.

Комплементарна за фискална корекција. Ова се спроведува кога даночен орган спроведува верификација на пријавата и даночниот обврзник е должен да ја смени пријавата за време на наведениот период на преглед.

Видови на дополнителни изјави

Во рамките на дополнителни изјави, постојат 4 типа што можат да се извршат, во зависност од видот на податоците што треба да се коригираат.

Точни декларации за нормални грешки

Оваа дополнителна декларација мора да се изврши кога нешто што требало да се објави е изоставено, кога плаќањето не е извршено во наведениот датум или кога податоците поврзани со плаќања или даноци ќе се променат.

Со цел да се издаде ова дополнителна изјава во правилна форма, она што треба да се направи е следново:

Внесете ја веб-страницата за хациенда и изберете ја опцијата за постапка. Потоа мора да одиме во областа за декларација. Откако таму, мора да изберете референцирана исплата и потоа да ја ставите лична лозинка на сметката за хациенда и РФЦ.

Тогаш мора да изберете презентација на декларацијата и да ја даде на дополнителна. Сега можете да ја изберете грешката што сакате да ја поправите во вашето враќање и да ја испратите назад до Министерството за финансии за да можат да го разгледаат вашето враќање. Откако ќе се потврди, тие ќе можат да ве контактираат со истиот метод и Тие ќе ви испратат потврда за прием.

Доколку декларацијата е изоставена

Во случај декларацијата да биде изоставена, мора да внесете упатена уплата и изберете ја опцијата да поднесете поврат. Мора да го ставите датумот на кој требаше да се изјаснете и видот на декларацијата што таа е (во овој случај мора да биде означена како комплементарна декларација). Потоа кликнете на опцијата Обврска што не е претставена.

Во овој момент, обврските што се презентирани ќе се појават на вашиот екран, заедно со даноците. Мора да изберете кои сакате да ги презентирате.

Мора да ги забележите овозможените полиња и ажурирањето заедно со доплатата до денес. Потоа, извршете ја исплатата преку трансфер или на прозорецот на банката. Испратете на Хасиенда копија од уплатата.

Доколку не се плати во наведениот рок

Во случај проблемот е во тоа што не сте платиле во времето во кое сте должеле, мора да направите фаќање преку Интернет.

Внесете ја препорачаната опција за плаќање и внесете го поднесувањето изјава. Потоа мора да го внесете периодот во кој не е извршена исплатата и да изберете опција за дополнителна декларација.

Сега изберете опцијата за изменување на обврските и потоа направете слика од екранот за износите на доплата и ажурирања што ќе се појават на екранот.

Испратете ги податоците до хациендата и тие ќе ви ги испратат податоците со новиот датум за плаќање заедно со новата сума што мора да ја внесете.

Измена на податоци поврзани со утврдување на даноци или плаќање

Во овој случај, мора да ја внесете препорачаната уплата во мрежата и да дадете презентација на изјавата. Потоа, мора да ставите во декларацијата она што ќе го измените. Мора да отидете во делот за утврдување данок и мрежата автоматски ќе ни ги покаже податоците што ја надополнуваат нашата изјава.

Колку дополнителни декларации можат да се направат?

Иако луѓето можат да изведуваат до 3 дополнителни изјави без проблеми, Постојат одредени видови на декларации во кои комплементарната декларација не може да се даде под никакви околности.

 1. Во случај да истече терминот за плаќање преку Интернет и да се изменат податоците за доплата и ажурирања.
 2. Комплементарни декларации на подтипови кои ја прават неефикасна корекцијата на плаќањето или концептот на даноци.

По иста линија, може да се достават три целосни пријави, под услов да се во рамките на следниве случаи.

 • Кога се зголемуваат приходите на лицето или вредноста на нивната професија.
 • Кога загубите или одземањата на лицето ги намалуваат или намалуваат кредибилните износи или привремени плаќања.
 • Во случај законот да наложи лицето да достави нова изјава со која се менува оригиналот.

Дали комплементарните декларации генерираат поврат?

Многу луѓе се прашуваат дали направи дополнителна декларација, Можно е данокот да ви врати% и одговорот е да, сè додека новата пријава е профитабилна за лицето кое се изјавува.

Кога во барање за враќање Постојат само аритметички грешки при утврдување на бараната сума, даночните власти ќе ги вратат соодветните износи, без потреба да достават дополнителна изјава. Даночните власти можат да вратат помал износ од оној што го барале даночните обврзници поради прегледот направен на обезбедената документација. Во овој случај, страната што не е вратена ќе се смета дека барањето е одбиено, освен во случај на аритметички или формални грешки.

Во случај даночните власти да го вратат барањето за враќање на даночните обврзници, ќе се смета дека е одбиено во целост. За такви цели, даночните власти мора да ги утврдат и мотивираат причините што поддржуваат делумно или целосно одбивање на соодветното враќање.

За овие цели, гледаме дека не е потребно доколку има сметководствена грешка, но ова е нешто што никогаш не се случува.

Сега, исто така, мора да имаме предвид дека законот предвидува дека кога даночен кредит или придонес за субвенција и се презентира комплементарна декларација во која се намалува споменатиот придонес, поврат на средства ќе се изврши на даночниот обврзник само доколку уплатата е извршена на правилен начин.

Тоа е, можете да пристапите до враќање на тие пари од страна на недвижнината, но за ова, данокот мора да е платен однапред. Ако уплатата не е извршена, веројатно е дека со тоа нема да се врати ништо.

Нова препорачана исплата на комплементарната програма

Откако ќе испратите дополнителна декларација до хациендата, ќе добиете потврда за прием со чија помош ќе ја знаете сумата што мора да ја платите или кој било вид на обврска што сè уште ја имате.

Во ова потврда можете да ја прочитате линијата со која мора да се изврши плаќањето, вкупниот износ што мора да се плати и кој ќе биде рокот за плаќање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.