Даночна амнестија во Шпанија

Даночна амнестија во Шпанија

Пред да се создаде Даночна агенција, социјалистите применуваа некои регуларизации, а во последно време се зборува многу за вонредна регулација на данокот и последиците врз даночните обврски на даночните обврзници под него.

Да зборуваме за даночна амнестија во Шпанија, прво е потребно да се знае значењето на збор „амнестија“ уште од почетокот. Неговиот концепт вели дека амнестија е кога државата дава прошка за политички прекршувања, било да се работи за некои долгови или кривични дела.

Од своја страна, даночна амнестија Познато е како мерка што се користи, во одредено време, за да им се прости на оние кои не ги почитувале даночните обврски во тоа време, ова со употреба на специфичен закон кој зборува за непочитување во рамките на говорницата, како на пр. криејќи пари што не им припаѓаат и чувајте ги за себе. На засегнатото лице му се дава А. поставете време да го платите долгот во замена за некакво простување.

Постојат неколку казни што се доделуваат на луѓе кои се заробени во амнестија поради долгови и имаат рок на траење. Ова значи дека лицето кое должи пари има рок да плати за украдениот имот.

Следно, ќе разговараме малку повеќе за тоа што е даночна амнестија, исто така и за некои карактеристики и нивните најзабележителни последици.

Даночна амнестија и нејзините последици

Даночна амнестија во Шпанија

Во Шпанија некои даночни амнестии од различна големина и последици, како добро познатото Специјална даночна декларација, што зборува за пријавени средства заедно со пари скриени во даночните раеви и готовина. За да не дојде до кривични казни, на лицето кое ги плаќа парите во долг, му се нуди заедно со дополнителни 10%.

Функционирање на даночната амнестија

Може да се смета како придобивка за даночни должници бидејќи им простува на долговите и казните на државната каса, а овој вид регулација може да се изврши само во Шпанија во месец ноември 2012 година од страна на владата на Маријано Рахој кој едвај имаше половина година во Ла Монклоа, која се состоеше од регулирање на непријавените средства по единечна цена од 10% за компаниите кои на кој било начин го измамиле Министерството за финансии.

Во наведената регуларизација требаше само да се изјасните средства или приходи кои не се претходно пријавени и очигледно не е претходно напишано; за ова мора да го запомниме фактот дека застарувањето во рамките на даночниот опсег е 4 години, иако во случај на даночно дело застарувањето е 5 години, а во случаи што се сметаат за вонредни, застарувањето е до 10 години.

Како тоа функционира?

Да претпоставиме дека пренос на имот во 2000 година и беа собрани дел од парите, што изнесуваше еден милион евра, кои не беа пријавени, пари кои беа префрлени во банка од странско потекло. Сега, земајќи го ова предвид, да се потсетиме дека во вонредната регулација на даноците, договорена во ноември 2012 година, не треба да се внесуваат 10% од милион евра, бидејќи добивањето на тие приходи беше извршено во 2000 година, година во која пропишува добивање на приход.

Навистина, што требаше да биде деклариран е приносот добиен на милион евра во последните четири години, тоа беше застареност.

Даночна амнестија во Шпанија

Токму во тоа се состои рецептот; приходот генериран во 2000 година е веќе пропишан во 2012 година. Единствениот проблем во овој случај би бил да може да се докаже дека навистина бил приход остварен во 2000 година, како и да се докаже дека приходот навистина всушност не доаѓаат од каков било вид криминална активност.

Даночната амнестија го ослободи даночниот обврзник доколку се регулира, но само ако регулираше даночен долг што можеше да го склучи, но никогаш и во никој случај не било кое друго неданочно дело како што е перење пари

Па, во гореспоменатиот случај, 10% од се враќа во последните четири години во форма 750 од месецот ноември 2012 година на вонредна регулација на данокот и, заклучно со 2013 година, во форма 720 во кој се зборува за изјава на имот во странство, се соопштува само дека на банкарската сметка лоцирана во странство се заштедени милиони евра.

До оваа точка целосно го регулиравме даночниот долгЗатоа, јасно е дека моделот за даночна регулација на 750 и моделот 720 за декларација на имотот во странство не треба секогаш да се совпаѓаат ако некој од приходите што тие сакаа да го пријават за време на 2012 година беше веќе пропишан, бидејќи тогаш тоа не беше мора да бидат декларирани.

Ова е земена како тема на разговор во последно време, бидејќи со вонредната регуларизација на данокот се избегнува даночното кривично дело, но не и остатокот од кривичните дела што може да се направат поради потеклото на тие средства што не се пријавени во нивно време.

Првични проблеми

Некои инспектори сметаа дека даночната амнестија ќе значи даночна совест на некои чесни даночни обврзници и дека тоа ќе влијае на наплата во доброволни периоди.

Ова беше причина за различни последици, вклучително и влошување на даночна совест на некои цивили и тоа предизвика некои поплаки, бидејќи некои луѓе беа склони да преземат амнестија, со мислење дека сите нивни даночни злосторства ќе бидат помилувани, наидоа на правни проблеми во времето кога се дозна дека парите во изданието имаат криминално потекло .

Различни даночни амнестии и нивната големина

Различни амнестии се извршени во уставна Шпанија, но овој пат Министерството за финансии го соопшти фактот дека и покрај фактот дека даночните злосторства ќе бидат простени, потеклото на парите ќе се испитува на кој било начин, бидејќи во случај на нелегално, би биле преземени други видови мерки.

Меѓутоа, во случај на даночни амнестии не е потребно да се бара потеклото на парите, бидејќи Министерството за финансии може да истражува во рамките на фискалниот дел, а не на законскиот. Ова не значи дека некое лице може да биде простено во секој случај, бидејќи ако парите се од недозволено потекло, ова може да се открие подоцна благодарение на другите видови мерки, како што се некои судски истраги кои се одговорни за нормализирање на патриниите, или исто така некаков вид на филтер.

Во 2010 година, во земјата на Швајцарија беа откриени некои непроqueирни сметки на ХСБЦ, додека на власт беше Хозе Луис Родригез Запатеро. Тоа беше инсистирање на владата за различно регулирање на сопствениците на различните сметки што учествуваа во конфликтот. Во овој случај, инспекторите биле жалители на овој вид третман како предупредување до измамниците.

Извини 2012 година

Даночна амнестија во Шпанија

Даночната амнестија одобрена од владата во 2012 година ги поздрави околу 31.484 даночни обврзници кои криеле и пријавиле пари. Повеќе од 40.000 милиони евра излегоа на виделина и 1.200 милиони беа собрани за државата.

Многу реномирани лица беа погодени од даночната амнестија одобрена во 2012 година, на што Даночната агенција објави дека некои од даночните обврзници биле подложени на ригорозни истраги за парите, бидејќи имало индиции за перење пари. Меѓу погодените има политичари, судии, обвинители и амбасадори.

Даночна амнестија денес

Beforeе биде обележана пред и после даночната амнестија во Шпанија, од 30 јуни 2017 година ќе бидат пропишани и последните случаи на даночните обврзници на амнестија, во која се кријат пари кои сè уште не ги истражува Даночната агенција во Шпанија, случаи кои биле извршени пред создавањето на Специјалната даночна декларација во јуни 2012 година.

Објавено е дека долговите што одржуваат некаков вид на врска со даноци ќе влезат во рок од четири години во случај да не поднесат авторитетно побарување. Ова со исклучок на долгови поголеми од 120.000 евра, кои се сметаат за даночно дело и имаат застарен рок до пет години. Земете во предвид дека кога ќе достигнете 600.000 евра, се применува продолжување на рокот, што може да биде околу 10 години.

Исто така, создадени се рокови за откривање на скриени пари од 2008 до 2010 година.

Потоа, кога ќе пристигне 30 јуни 2017 година, даночните обврзници на даночната амнестија мора да имаат веќе доделено 10% за скриените пари во тие години во кои даночната амнестија сè уште не стапила на сила (2008, 2009 и 2010 година). Години пред тоа, тие веќе не влегуваат во планот за даночна амнестија и се далеку од нивно работење даночната агенција.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.