Табела за амортизација на заемот: што е тоа, елементи и многу повеќе

графикон за амортизација на заемот

Еден од концептите што е тешко познат, а сепак е многу важен во домовите и за компаниите е распоредот за амортизација на заемот. Тоа е табела за да се знае како еволуира долгот.

Ок сега дали некогаш сте го слушнале? Дали навистина знаете на што се однесуваме со овој технички термин? Подолу се обидуваме да разјасниме што значи и зошто е важно.

Кој е распоредот за амортизација на заемот

потпис на заем

Првото нешто што треба да го знаете е што подразбираме под овој термин. Станува збор за, како што сме се осмелиле претходно, табела во која можете да ги видите сите плаќања што мора да се направат за да се затвори рокот на заемот.

Со други зборови, тоа е еден вид „календар“ во кој гледаат сите плаќања што треба да ги исполните за да го откажете заемот што сте го побарале.

Во рамките на ова поле може да има два различни дела, бидејќи оние рати кои се веќе платени, може да се појават со зелено (во кое се вели дека се платени) за разлика од другите кои можат да бидат бели, црвени итн. што укажува дека сè уште треба да бидат задоволни.

Нешто што треба да го имате на ум е дека во бројките што се пресметуваат од исплатите, не е само она што треба да го вратите од заемот, туку и каматата со која се соочувате да ви позајмиле пари.

Кои елементи ја сочинуваат табела за амортизација на заемот

Сега имате мала идеја за тоа што е табела за амортизација на заемот, следниот чекор што треба да го направите за да дознаете повеќе е да ги знаете елементите што ја сочинуваат оваа табела. Отсега ви кажуваме дека се пет и се распоредени преку колони.

Поточно, тие се следните:

 • Период: Тој е првиот што ќе го најдете во табела за амортизација на заемот. Тоа го одразува времето во кое ќе го вратите плаќањето. Затоа, таа е променлива, во зависност од тоа колку време сте преговарале да ги вратите парите од кредитот, заедно со каматата, колоната ќе биде повеќе или помалку долга.
 • Интереси: Се појавува во табелата како втора колона. Како што знаете, кога се бара заем, норма е дека има камата што мора да се плати освен парите што ви ги позајмиле. Тие се пресметуваат со множење помеѓу договорената каматна стапка (односно онаа што е утврдена во условите што ги потпишувате) и неподмирениот капитал. Понатаму, може да биде и фиксен и променлив. Но, најкарактеристично за овој интерес е тоа што ќе ги менува квотите. Фиксната камата на вкупниот заем што треба да се врати не е иста како кога веќе имате многу помалку за отплата, бидејќи каматата се намалува. Да речеме дека плаќате повеќе на почетокот отколку на крајот.
 • Амортизација на капиталот: Сместено скоро секогаш во третата колона. Во овој случај, амортизацијата се однесува на она што мора да се врати од заемот, но тоа се прави без да се пресметаат каматите. Со други зборови, зборуваме за износот на парите од кредитот што се враќаат на рати.
 • Надомест за плаќање: Откако ќе се внесат колоните за камата и амортизација на капиталот, следната што следи е оваа која прави збир од овие две колони за навистина да знае што знае лицето што го побарало заемот што да плати.
 • Капитал на заемот што чека амортизација: Конечно, петтата колона не е ништо друго освен да се наведе износот на заемот што останува да се подмири. И како се прави тоа? Ќе треба да ја одземете неподмирената главнина од претходниот период заедно со амортизацијата за тој тековен месец.

Видови на амортизација во табела за амортизација на заемот

часовник со исплата на заем

Еден од најважните аспекти на распоредот за отплата на заемот се стапките на отплата. Тие можат да бидат различни; најчести се следните:

 • Постојана амортизација на капиталот. Во овој случај се карактеризира затоа што надоместокот за плаќање ќе биде сè помал. Причината е што се менуваат интересите од еден период во друг. На почетокот, бидејќи парите што треба да се вратат се високи, каматата е голема, но како што го враќаме капиталот што би останал, тој е помал и тоа значи дека треба да платите помалку. Се нарекува француски или прогресивен метод. И тоа е најзастапено во речиси сите табели за амортизација на заемите.
 • Постојани такси. Друг начин за амортизација е со секогаш плаќање на иста рата. Во овој случај, амортизацијата е мала на почетокот, но станува поголема на крајот. Тоа е формулата што се користи во хипотеките со фиксна стапка.
 • Со една амортизација. Како што можеби мислите, се работи за плаќање само на каматата на заемот и кога тие ќе завршат, во еден потег се плаќа целиот капитал што ви е позајмен. На пример, замислете дека сте побарале 6000 евра, а каматата е 300. Тие 300 евра би ги вратиле на рати, но на крајот ќе треба да ги вратите 6000 евра одеднаш.

Зошто амортизациските табели на заемот понекогаш не се реални

лице кое потпишува документ

Можно е откако банката ви дала распоред за амортизација за заем, да сте прифатиле и на крајот таксите што ги плаќате немаат врска со она што е утврдено во таа табела. Дали сте измамени? Најверојатно не, бидејќи тука стапува во игра каматната стапка.

Кога сте потпишале за заемот, Дали каматната стапка ќе биде фиксна или променлива?

Ако каматната стапка е фиксна, тогаш распоредот за амортизација на заем што ви го даваат е вистинскиот. Затоа што во секое време знаете што ќе платите и тоа строго се почитува.

Сега, ако каматната стапка е променлива, тогаш распоредот за амортизација на заемот не може да биде реален. Станува симулација за прогноза на плаќање, но бидејќи каматата се менува со текот на времето, тогаш не може добро да се пресмета.

За кои други работи може да се користи амортизационата табела на заем?

Ако имате компанија, најверојатно имате основни средства. Со други зборови, средства и права кои ќе бидат во вашата компанија некое време и за кои го амортизирате нивниот корисен век.

За ова се користи и табела за амортизација, само што, во овој случај, можно е да има помалку колони и е насочена кон тоа да се знае што може да се амортизира во квартал или година на тој елемент.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.