Објавен нацрт за економската програма на Подемос

Можеме активисти да сликаат транспарент во Овиедо

На почетокот на октомври, економистите Виченц Наваро и Хуан Торес Лопез ја објавија веста дека тие требаше да соработуваат при изработката на а економски нацрт за Подемос. 

И дали е тоа претходното економски пристап на обука има добиено толпа критичари од бројни медиуми и економисти. Со овој договор за соработка, Подемос има за цел материјализира во остварливи економски предлози нивните политички тврдења и за ова тие одлучија да сметаат на соработката на двајца големи економисти.

Кои се Хуан Торес Лопез и Виченц Наваро?

Хуан Торес Лопез, Тој е професор на Универзитетот во Севилја на Катедрата за економска теорија и политичка економија. Својата наставна активност се обидува да ја комбинира со истражување. Тој има напишано мноштво книги за популаризација во кои имал соработка со Алберто Гарзон (следен водач на Изкиерда Унида), Ноам Чомски и неодамна, Виченц Наваро со кого е коавтор на три книги: Господарите на светот. Оружјето на финансискиот тероризам и што треба да знаете за да не ви ја украдат пензијата. Тој е член на научниот совет на АТТАК Шпанија (Организација што промовира демократска контрола на финансиските пазари.

Виченц Наваро, Студирал медицина и наскоро морал да замине во егзил заради неговите анти-франко идеи. Во егзил, студирал јавни и социјални политики. Тој соработуваше со ООН, како и со Светската здравствена организација, ја советуваше кубанската влада за здравствените реформи и неодамна Владата на САД како член на работната група за здравствени реформи предводена од Хилари Клинтон. Во моментов, тој е професор по политички и социјални науки на универзитетот Помпеу Фабра и е професор по јавна политика на универзитетот Johnон Хопкинс. Објавил 24 книги, најновата во соработка со Хуан Торес.

Кои мерки ги предвидува нацртот?

На почетокот на тоа, објаснето е дека овој документ тоа не е финална економска програма, но е предмет на промена и дебата, тоа е документ од каде да се работи. 

Се поставува како нацрт реален, но без откажување од соништата, како и неизбежен етички облог: »Бранителите на капиталистичкиот поредок потврдуваат дека човечките проблеми се непоправливи поради недостигот на ресурси, но само со 2.5% од помошта што им е дадена на банките, гладот ​​би бил искоренет во свет »

Ваш приоритет е да забави влошување на благосостојбата на државјанство и да го подобрат нивниот квалитет на живот.

И на многу сумиран начин, неговите стратешки линии.

Тие започнуваат со финансискиот систем, покренете ја потребата за уставен принцип што ги зачувува кредит и финансирање на економијата како суштинска јавна услуга и подобрување на официјалниот кредитен институт.

Во согласност со европска политика, тие предлагаат тоа да биде Европската централна банка онаа што директно ги финансира државите како и демократизација на институцијата одговорна пред Европскиот парламент. Загарантирајте ги социјалните и работничките права како услов за прифаќање и трајност во Европската унија.

Во врска со вработувањето, А. укинување на реформата на трудот, зголемување на минималната плата и утврдување на максимуми во разликата помеѓу повисоките плати и просечната плата во компаниите. Тие го предлагаат елиминација на струјата стимулации за прекувремена работа и долги часови, бидејќи тие се сметаат за кочница за продуктивноста.

Покрај овие стратешки линии (поопшто), документот исто така се состои од некои линии на дејствување и мерки, многу поконкретни. Покрај а дијагноза во која знам критикувајте ги мерките преземени и од претходната влада на Запатеро и од сегашното раководство на владиниот тим Рахој, и реперкусии што овие предизвикале. Тие зборуваат за неодржливост претходниот модел и проблемите што ги носи еврото.

Во овој документ немаше место универзалниот приход ниту неплаќањето на долгот, што претходно Подемос навистина го имаше предвид. Иако на прес-конференцијата, економистите не исклучија повторно нивно подигнување во иднина.

Се разбира, еден текст, може да се каже, многу тежнеејќи кон кејнзијанизмот. И што прави а многу голем скок во квалитетот на економските предлози на Подемос.

Особено, му се восхитувам и на Виченц Наваро и на Хуан Торес, и покрај тоа што формацијата сè уште има многу работа да се направи, Мислам дека одлуката на сметајте на помош од овие економисти, тоа го тера да добие кредибилитет и тие им дадоа тешки аргументи за да се соочат со критиките.

Економски нацрт - Линк 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.