Инвестициски кредити: дали вреди?

Се почесто се случува помладите инвеститори да бараат заем за да ги вложат своите инвестиции на берзата. Сепак, оваа операција вклучува многу јасни ризици И тоа може да ве натера да потрошите многу повеќе пари на крајот отколку што првично беа буџетирани од корисниците.

Во сите случаи, тие претставуваат непотребен ризик што треба да го избегнувате по секоја цена. Бидејќи каматата за заеми може да биде поголема од вашата придобивки од работењето на пазарите на акции. До степен да предизвикате многу важна дупка во вашите лични сметки.

Од друга страна, од овие прецизни моменти не можете да заборавите дека оваа активност бара значителни трошоци и дека ако не бидат на товар на нивните родители, тие можат да им наштетат на вашите интереси и на вашите инвестиции на берзата.

Кредити за инвестирање, лоша идеја

Во секој случај, овие ажурирања не се профитабилни за вас бидејќи тие бараат поголем паричен напор со тоа што секој месец треба да плаќате постојани такси. И на што ќе се додаде и можното провизии и трошоци во неговото управување инкорпорирање на овие финансиски производи. До тој степен што се прашувате дали вреди или не договорот од сега па натаму.

Особено, за можната профитабилност што може да ја добиете со потпишување на договорот за купување на акциите. Бидејќи може да откриете дека на крајот мора да преземете некои трошоци што не се предвидени во вашите финансиска стратегија. Како што им се случи на добар дел од малите и средни инвеститори во последниве години.

Камата од 8%

Формализацијата на овој вид кредити никогаш нема да биде бесплатна. Тековната понуда на банките ги нуди со каматна стапка до 8%. Преку систем на постојани такси секој месец. И дека на крајот на денот тие ја одредуваат профитабилноста на работењето. Во секој случај, тоа ќе зависи од статусот на вашите лични сметки. Надвор од приходите што можете да ги придонесете во периодот на престој.

Од друга страна, вашето трошење може да се контролира се додека ги намалите трошоците на другите буџетски ставки од самиот почеток. Бидејќи крајната цена може да биде многу голема, особено ако вашето работење на пазарите на акции не е препорачливо за вашите интереси како мал и среден инвеститор. Затоа што имате повеќе да изгубите отколку да добиете од овој вид трговија.

Оштетувања на работењето

Еден од најнегативните елементи на оваа линија на финансирање лежи во фактот што можете да го обезличите вашиот профил на мали и средни инвестиции со тоа што чекате линија за финансирање. Во оваа смисла, мора да го осигурате тоа вие сте ослободени од други видови заеми. Надвор од трошоците што ги генерира овој производ за купување и продажба на акции на берзата.

Од овој пристап на пазарите на капитал не можете да ја заборавите неговата правилна примена. Каде што е многу важно во оваа смисла да планирате трошоци за следните неколку години. Со цел да не го добиете чудното неочекувано изненадување. Во форма на неусогласеност на договорот за оваа кредитна линија наменета за инвазија на пазарите на капитал отсега.

Претплатете се на осигурување

За да го избегнете ова сценарио што ви го предлагаме, многу е важно да знаете дека можете да претплатите осигурување за заштита на плаќање. За да можат да бидат одговорени пред какво било неплаќање на месечните рати. Преку месечна претплата многу близу 20 евра можете да го избегнете овој инцидент што може толку многу да ви наштети за време на траењето на инвестицискиот заем.

Од друга страна, не заборавајте на дополнителните трошоци што можат да се добијат од формализацијата на овој банкарски производ. Каде што имате повеќе гласачки ливчиња отколку да победите. Се разбира, инвестиција на берза не вреди да се формализира со заем со овие карактеристики. И покрај фактот дека во моментот монетарната релаксација ви овозможува со многу поконкурентна каматна стапка отколку пред многу години.

Инвестициска класа

Ако не сте многу јасни за резолуцијата на вашето работење на берзата, подобро е да воздржете се од вработување на еден од овие лични кредити. Бидејќи во сите случаи тоа ќе има многу важен економски трошок. И за каматата што мора да ја платите, и за одржливоста на работењето на пазарите на акции. Каде што можете дури и да изгубите пари при финализирање на продажбата на акциите.

Додека од друга страна, не можете да знаете кога ќе ги затворите позициите на берзата. Со сите негативни ефекти што овие активности можат да ги генерираат врз билансот на успех. Бидејќи тие можат да ве доведат до друга несакана ситуација за ваши лични интереси. Надвор од кој начин е техничкиот аспект на избраните хартии од вредност на берзата. Со многу повеќе ризици од оние што се собрани од самиот почеток. Како еден од највисоките ризици што ги имате при ваков вид монетарни операции.

Ризици во работењето

Се разбира, еден од најголемите ризици што ги имате во работењето е дека на крајот нема да можете да ги платите трошоците за кредитот. Како да треба да направите поголем трошок отколку што сте собрале од самиот почеток. За да избегнете нешто комплицирани ситуации што можат да му наштетат на работењето на вашата берза. До тој степен што тие можат дури и да ве одведат до А. предвремена продажба на вашите акции.

Од друга страна, ако немате ликвидност да инвестирате на берза, најдоброто нешто што можете да направите е да не влезете на пазарите на акции. Avoidе избегнете многу проблеми од овие прецизни моменти. Во оваа смисла, се претпочита да се избере семеен заем за кој не се бара да плаќате камати или други трошоци при неговото управување и одржување. Ова е еден од клучевите за успехот на операцијата. Затоа што мора да имате предвид дека никој не ве присилува да инвестирате на берза.

Вие не треба да инвестирате

Во овие ситуации не треба да ризикувате со своите пари бидејќи ризикувате многу во нив. За оваа причина, треба да почекате за подобро време да направете ги вашите пари профитабилни. Веќе ќе има подобри можности за извршување на ваков вид финансиски операции. Од каде да се направат профитабилни економските придонеси со поголеми гаранции за успех. Каде ќе имате време да ги задоволите вашите желби на пазарите на капитал.

Од друга страна, не можете да заборавите дека инвестиција со овие карактеристики не бара договор за кредитна линија за инвестицијата. Тоа ќе биде двоен економски напор со кој ќе треба да се соочите од тој момент. И затоа, единственото нешто што може да ве генерира е проблеми и повеќе проблеми. Без да ве уверам во добриот развој на вашата инвестиција во кое било време. И тоа е, на крајот на краиштата, вашата најнепосредна цел од сега. Затоа што тоа се вашите пари што ги коцкате.

Решенија да не се задолжувате

Едно од упатствата за да не се ризикува да се задолжите во работењето се заснова на вложување само на парите што ги имате на штедната сметка. Од друга страна, друго решение доаѓа од спасувачката програма за различните производи за штедење. Меѓу нив депозити на определено време во банка и други со слични карактеристики. Не е изненадувачки, имате предност што нејзините перформанси се минимални. Секогаш под 0,5% и дека во сите случаи тие не ви носат многу придобивки по сите услови на трајност

Каде што ќе бараат наплата на сметка од 20 до 40 евра месечно. До тој степен што ќе треба да се откаже однапред. Не вклучува никаков вид на провизии или други трошоци при неговото управување или одржување. Да се ​​пренасочат средствата кон инвестиции на пазарите на акции. Без да мора да прибегнувате кон каков било вид на кредитни линии што повлекуваат каматна стапка над нивото од 7%.

Одете во инвестициски фондови

Додека последното од решенијата доаѓа од инвестициски фондови. Иако во овој случај, ќе мора да претпоставите низа провизии што ги носи овој особено релевантен финансиски производ. За неколку моменти кога нејзината изведба не е најдобра од посакуваните за мали и средни инвеститори.

Ова е многу ефикасна мерка ако инвестицискиот фонд не се однесувал како што очекувавте при запишувањето на овој финансиски производ. Со многу лошо враќање на заштедите од каква било стратегија во инвазијата. Како неговата комплексна акција да се прилагоди на новите сценарија на пазарите со фиксни и варијабилни приходи. Иако, напротив, тие се многу соодветни за да можат да вршат трансфери еден од друг без никаков вид на бонуси. Служат за влез во позициите на пазарите на капитал.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.