Дали вреди да се ангажираат девизни инвестициски фондови?

Можеби многу инвеститори не знаат дека инвестициските фондови можат да ги формализираат во други валути освен еврото. Овие операции се одвиваат пред сè во Американски долар, но не само. Бидејќи навистина, тие се примени во швајцарски франци, норвешки круни или дури и јапонски јен. Но, многу е претпазливо да се анализира дали ваквите движења на финансиските пазари можат да бидат профитабилни во нивните резултати. Со цел да се зголеми профитабилноста на овој финансиски производ, без оглед на финансиското средство на кое се засноваат.

Инвестициските фондови засновани на други валути освен еврото се алтернатива достапна за малите и средни инвеститори. Во зависност од тоа како еволуција на овие финансиски средства во кое било време од годината. Иако станува збор за стратегија за инвестиции со поголеми ризици при нејзиното вработување. До тој степен што може да се случи тие да бидат помалку профитабилни од оние поврзани со еврото. Во секој случај, тоа е одлука што самите инвеститори мора да ја донесат. Така што на крајот можете да видите сериозни разлики помеѓу некои модели и други.

Од друга страна, тие се присутни во сите модалитети во инвестициските фондови. Од оние засновани на пазари на акции до фиксни приходи или дури и од монетарни опции, па дури и алтернативи. Во оваа смисла, вреди да се потенцира фактот дека овие многу специјални инвестициски фондови првично не се казнети со побарувачки комисии отколку од традиционалните или конвенционалните модели. Бидејќи тоа е аспект што не влијае на структурата на оваа класа на производи за инвестиции. Во што е белег на оваа класа на многу посебни фондови.

Валутни фондови: нивните предности

Прво на сите, ние ќе анализираме некои од придобивките генерирани од договорот за овие инвестициски фондови. Каде што може да дозволи профитабилноста добиена од нејзините носители да биде поголема како резултат на подобрите перформанси во однос на единствената европска валута. На овој начин, тој е достапен на подобрување на маргините на посредување тие можат да се зголемат, иако во никој случај не на спектакуларен начин. Ако не, напротив, може да се материјализира до една или две процентни поени. Друг аспект што треба да се земе предвид е дека оваа еволуција не е секогаш трајна, туку врз одредена основа.

Додека од друга страна, инвестициските фондови засновани на други валути освен еврото се карактеризираат пред се со нивната поголема достапност за заработат заштеди од овие прецизни моменти. Во она што се конституира како размена на заштеди на среден и особено долгорочен план и за разлика од купопродажбата на акции на берзата која е регулирана од значително различен механизам. Во она што е откриено како стратегија што малите и средни инвеститори можат да ги изберат отсега.

Ризици во овие операции

Оваа стратегија за инвестиции, од друга страна, одржува постојан помалку поволен за интересите на имателите на овој финансиски производ. Треба да се напомене дека во оваа смисла, средствата од овие карактеристики се разликуваат по нивниот поголем ризик во преземените операции. Бидејќи тие можат, од истите причини, да изгубат некои маржи на нивната првична профитабилност и тоа може да доведе овие инвестициски фондови да бидат помалку интересни за отсега да бидат ангажирани. Со равенка помеѓу профитабилноста и ризикот поголема отколку во средствата што се сметаат за традиционални во нивната структура. Исто така, сè ќе зависи од валутата во која се претплатени, бидејќи тоа може да влијае на нивните идни плати. Бидејќи еден од овие производи склучен договор во американски долари не е ист како кај норвешките круни.

Додека од друга страна, многу веројатно нема да бидат долгорочно претплатен бидејќи може да доведе до повеќе од едно негативно изненадување што може да ве натера да ја намалите реалната вредност на нив. Исто така, потребно е да се нагласи фактот дека операциите мора да се финализираат во најкус временски период. За да се избегнат многу несакани ситуации од страна на малите и средни штедачи кои можат да се појават во неповолни сценарија за финансиските пазари, како од капитал, така и од фиксни приходи. Со многу важно намалување на вреднувањето на хартиите од вредност и што на крајот може да ви предизвика некој друг проблем со ликвидноста.

Заштита на валути

Во секој случај, постои стратегија за да се поправат овие можни проблеми со средства и инвестиции на овие карактеристики, а тоа не е ништо друго освен да ги претплатите на клаузула за заштита на валутата. Така што на овој начин сте во позиција да се заштитите од толку честите нишалки на девизните пазари. Од друга страна, потребно е отсега да се земе предвид дека е потребно овие движења да се контролираат од нивното формализирање за да се избегнат ситуации што може да резултираат со разни проблеми во билансот на успех на вашите инвестиции.

Од друга страна, и во однос на третманот на девизните пазари, треба да се напомене дека третманот на налозите за валути внесен преку услугите што работат со овие финансиски средства не се разликува од оној што го добила која било друга нарачка, применувајќи при пресметката на капиталните добивки од продажбата е т.н. метод „ФИФО“, односно се смета дека валутата чија е датум на стекнување Постаро е без оглед на тековната сметка и субјектот во кој клиентот ја депонирал валутата. Во основа, овој метод се заснова на фактот дека првото нешто што е во прв план, затоа неговата проценка е поприлагодена на реалноста на пазарот, бидејќи користи проценка заснована на понови трошоци.

Додека од друга страна, тие ќе доведат до наплата на специјални комисии за управување во конкретниот случај дека финансиската институција е принудена да дејствува во име на клиентот за да ги затвори позициите што остануваат отворени на крајот од секоја сесија, што е обично од околу 20 до 40 евра плус одреден процент на вложената сума. Слично на тоа, тие можат да бидат привремено суспендирани доколку ситуацијата на пазарот или отворената глобална позиција ги препорачуваат финансиските посредници. Исто како што тие бараат постојан мониторинг на нивната отворена позиција и вредно дејствување за собирање профит или, кога е соодветно, ограничување на загубите со затворање на позицијата.

Како да се развијат движењата?

Во зависност од очекуваната флуктуација на одредена валута, таа може да се купи или продаде за подоцна да се изврши обратна операција по пониска или повисока цена, соодветно, поради што преку оваа операција може да се добијат големи придобивки, иако може да има и неповолна еволуција големи загуби. Со ризик дека дури изгуби пари во операциите извршени според оваа стратегија во инвестициите што се толку карактеристични.

Некои субјекти дозволуваат да работат на овој пазар во реално време, депонираат помеѓу 1% и 5% гаранција, што додава уште поголема флексибилност и брзина на инвестицијата. Како и со пазарот на акции, овде може да се применат и порачки запре да се запрат загубите или да се соберат профити, што е одлична алатка за интересите на малиот инвеститор.

Профитабилност на фондот

Оптимизмот присутен на финансиските пазари овозможи да се задржи трендот на пораст од претходните месеци воопшто на различните светски пазари. Ibex порасна 1,0%, а остатокот од европските пазари забележаа поголеми зголемувања. Се истакна американската берза, чиј репер индекс S & P500 цени 3,4%. На пазарите со фиксен приход, IRR на долгорочен јавен долг ги обновуваат нивоата во јуни, а со тоа, на пример, IRR на шпанската 10-годишна обврзница достигнува 0,39% од 0,23% претходниот месец, додека профитабилноста на Германскиот бунд за истиот термин се затвора на -0,37% во споредба со -0,40%, според Здружението на институции за колективни инвестиции и пензиски фондови (Инверко).

Премијата за ризик во Шпанија се искачува на 78 бпс (64 бпс во септември). Курсот на еврото во однос на доларот се затвори на 1,10, што претставува апрецијација на доларот во однос на еврото од повеќе од 1%. Во овој контекст, Фондовите за инвестиции забележаа позитивна профитабилност од 2019% во ноември 0,77 година, за што тие акумулираат профитабилност од 6,5% во првите единаесет месеци од годинава, што е историски максимум во акумулираната до сега. Уште еднаш, категориите инвестициски фондови кои имаат поголема изложеност на акции доживеаа позитивни приноси од поголема или помала големина, иако во ноември се истакнаа меѓународните акции на САД, со принос од околу 4%, со кои тие веќе се акумулираат на цела 2019 година профитабилност од повеќе од 24% за само единаесет месеци. Исто како што тие бараат постојан мониторинг на нивната отворена позиција и вредна акција за собирање профит или, каде што е соодветно, ограничување на загубите со затворање на позицијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.