Враќање на капиталот на недвижен имот

Повратот на капиталот на недвижен имот мора да се декларира годишно

Како што обично се случува, кога нешто е на наше име и ни дава поволности, должни сме да го пријавуваме годишно. Повратот на капиталот на недвижен имот не е исклучок, Секако. Затоа, важно е да разбереме што точно е овој концепт и како да го пресметаме. Оваа информација нема да биде корисна само ако веќе имаме имот на наше име, туку и ако размислуваме да купиме.

За да ви помогнеме со ова прашање, ќе објасниме во оваа статија што е поврат на капиталот на недвижен имот и како да се пресмета. Дополнително, за да ја разбереме формулата и да можеме да ја примениме, мора да знаеме кои се намалувањата и одбитните трошоци на предметните имоти. Се надевам дека оваа информација е корисна за вас и дека појаснува што значи да се биде сопственик на имот, без разлика дали е рурален или градски, на даночно ниво.

Што е поврат на капиталот на недвижен имот?

Приносот на капиталот на недвижен имот е вкупниот приход добиен од недвижен имот

Кога зборуваме за поврат на капиталот на недвижен имот, во основа се однесуваме на оние приходи добиени од недвижен имот, дали е урбан или рустикален. Сите овие приходи што ги добиваме од недвижен имот на наше име мора да се пријави секоја година во Персонален данок на доход (Данок на доход на физички лица).

Повратот на капиталот на недвижен имот, според Даночната агенција, ги опфаќа сите приходи што се остварени преку недвижен имот. кои се на шпанска територија во текот на една година. Овие би биле следниве:

 • приход од закуп на урбани или рурални недвижности.
 • деривати на отстапување или конституирање на права на урбани или рустикален недвижен имот.
 • Придобивките добиени од уживајте или користете на урбани или рурални имоти.

За да може да се смета како поврат на капиталот на недвижен имот, од суштинско значење е да се исполнат два услови. Прво, сопственоста на предметната недвижност мора да одговара на даночниот обврзник. Дополнително, овие недвижности не можат да бидат поврзани со економски активности на истиот даночен обврзник.

Како се пресметуваат приносите на недвижен имот?

Приносот на капиталот на недвижен имот се добива со примена на формула

При пресметување на приносот на капиталот на недвижен имот, ние само треба да примениме едноставна формула. Се разбира, пред да ги знаеме концептите што го сочинуваат и да знаеме што е применливо во нашиот случај, а што не. Пресметката за да се добие нето-приносот е како што следува, каде што CI е капиталот на недвижен имот:

IC Нето приход = IC Целосен приход - Намалување на IC нето приход - одбитни расходи

Концепти

Ајде сега да видиме каков е секој концепт за да знаете како правилно да ја примените формулата. Целосниот поврат на капиталот на недвижен имот ги вклучува сите приходи добиени од сопственикот на имотот, што подразбира користење, пренос и закуп на недвижен имот.

Во однос на намалувањето на нето-приносите на капиталот на недвижностите, тоа станува многу важно во случаите на давање под закуп на недвижен имот наменет за домување. Во овие случаи, нето-приносот се намалува за 60%. Сепак, ова намалување може да се примени само на оние позитивни нето-појави кои биле пресметани и поднесени од даночниот обврзник пред да се започне процесот на проверка, верификација и проверка на податоците.

Поврзана статија:
Како да се направи билансот на успех?

Од друга страна постои можност за намалување на 30% од нето-приносот кога периодот на создавање на истиот е поголем од две години. Ова намалување може да се стекне и ако нето приходот се класифицира според правилата како средство кое е нередовно добиено со текот на времето. Ова би било, на пример, компензацијата што ја добива стекнувачот, закупецот или подзакупецот за штета или штета предизвикана на имотот. Се разбира, тие мора да се припишат само на еден даночен период. Треба да се напомене дека износот на нето приходот не може да надмине 300.000 евра годишно.

Кои трошоци се одбиваат за да се пресмета нето приносот на капиталот на недвижен имот?

Конечно ни останува одземени трошоци. Тоа се сите тие трошоци кои даночниот обврзник може да ги одбие од целосниот приход. Тие се следните:

 • Амортизација, и на имотот и на доделените средства.
 • Трошоци поправка и конзервација на предметниот имот.
 • Трошоци поврзани со официјализирање на договорот и залихи.
 • Трошоците за финансирање и интереси.
 • Сомнителни биланси: Ова се сумите што му останале да ги плати закупецот. Се разбира, од обидот за наплата мора да поминат најмалку шест месеци.
 • Услуги за имотот: Вклучува надзор, градинарство, администрација итн.
 • Стапки (ѓубре, чистење), недржавни даноци како IBI, доплата (освен оние што санкционираат).
 • Otros трошоци кои се одбиваат од данок, како што се кражба, граѓанска одговорност или премии за осигурување од пожар.

Точно е дека при изготвувањето на билансот на успех од нас бараат многу информации. Со толку многу концепти, бројки и работи што треба да ги имате на ум, тоа може да биде доста огромна задача. Доколку не сме сигурни дека правилно ја правиме изјавата, секогаш имаме можност да ангажираме менаџер.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.