Во кои финансиски производи можете да инвестирате во валути?

валута Добар дел од инвестициите се направени во евра бидејќи тоа е мнозинска валута меѓу шпанските штедачи. Сепак, не е можно само да се работи во оваа валута, туку и во други со голема меѓународна важност. На пример, американскиот долар, британската фунта, швајцарскиот франк или дури и далечниот јапонски јен. Единствено што недостасува е вашата одлука да инвестирате во финансиско средство што е странски за еврото. Но, за сите финансиски производи кои ја признаваат оваа можност, што од друга страна е огромно мнозинство од нив. Од купување и продажба на акции на берза до орочени банкарски депозити.

Инвестирањето во други меѓународни валути ви дава можност вашите инвестиции да се подобрат во однос на генерираниот принос. Но, бидете многу внимателни со оваа многу посебна стратегија, бидејќи тие исто така можат да изгуби пари во секоја од операциите. Бидејќи никогаш не можете да заборавите дека девизите се финансиски средства со кои се тргува секој ден на финансиските пазари. Како последица на оваа акција, нејзината вредност не е секогаш иста, туку напротив, нејзиниот курс постојано се менува. До тој степен што можете да работите со овие движења или можеби да ви оставите добар дел од вашиот капитал.

Друг аспект што треба да се земе предвид од сега па натаму е да откриете кои се заштедите и инвестициските производи што ја поддржуваат оваа стратегија и под кои услови можете да извршите операции. Со цел отсега да бидете во подобри услови на подобри ја својата крајна линија на сите ваши инвестиции. Иако несомнено е дека доколку го примените овој систем, ќе преземете поголем ризик во работењето. Надвор од други технички размислувања и кои имаат многу повеќе врска со карактеристиките на избраниот финансиски производ.

Предности на инвестирање во други валути

Еден од најрелевантните придонеси за инвестирање во други меѓународни валути произлегува од фактот дека вашите приноси можат да се зголемат, а понекогаш и со поголем интензитет. Ова е една од причините зошто многу инвеститори се одлучуваат за операции во долари, фунти или швајцарски франци. Не залудно, тие се обидуваат да ги ризикуваат своите пари преку оваа неконвенционална стратегија за повеќе традиционални корисници. Од оваа општа перспектива, многумина можности за бизнис каде треба да знаете дека победувате или губите. Затоа што не заборавајте дека станува збор за финансиско средство.

Друга придобивка е што може да се избере од голем број валути, а не само од монетарниот предлог. Ова е фактор што нуди широк флексибилност на операциите и кои овозможуваат да се искористат добрите моменти во еволуцијата на одредена валута. Иако треба да бидете особено внимателни со роковите, особено со производи со многу долго истекување, бидејќи нивните ефекти се обично многу негативни со текот на годините. Јасен пример што укажува на овој тренд е оној претставен со хипотеки договорени во други валути. До тој степен што на некој начин се смета за токсичен производ.

Депозити во меѓународни валути

депозити Се разбира, орочените депозити се најлесниот начин да се инвестира во штедни производи. Овие движења се направени во светло на слабите маргини на профит што ги нудат овие банкарски производи во моментот. Не залудно, за што станува збор заработи неколку десетини од процентот во врска со нивната награда. Бидејќи движењата се понасилни. Тоа е, со поголема нестабилност во цената на фаворизираните валути. Каде што најголемиот проблем произлегува од фактот дека овој тренд се одржува во текот на целото времетраење на производот избран од малиот и среден инвеститор.

Во однос на орочените депозити, не е многу пожелно да се примени оваа стратегија бидејќи има многу малку за да се добие како резултат на слабите приноси што се генерираат од овој многу традиционален модел на штедење. Додека ако стратегијата не успее, несомнено е дека профитабилноста на крајот може биди практично нула. Со неповолна положба дека парите ќе мора да бидат имобилизирани за прекумерно време. Не е изненадувачки, ова е уште еден ризик што мора да се преземе со склучување договори за орочени депозити. Каде што треба да изгубите повеќе отколку да добиете. На што, на крај, станува збор за вашиот избор.

Покомплексни инвестициски фондови

Друг од финансиските производи што дозволуваат склучување договори со други валути освен еврото, несомнено се инвестициски фондови. И во верзијата со варијабилна и во фиксен приход Но, со многу своја карактеристика и тоа е дека оваа операција носи провизија што може да ја попречи крајната линија на инвестицијата. Бидејќи всушност, вашето вработување генерира исплата за размена на валути. Фактор што ќе се спротивстави ако на крајот не ја постигнат посакуваната профитабилност од страна на малите и средни инвеститори. До тој степен што не може да биде профитабилна операција за добар дел од имателите на овој финансиски производ.

Од друга страна, не можете да заборавите дека инвестициските фондови запишани во други валути освен еврото содржат многу повеќе ризици отколку традиционалните. Токму поради оваа карактеристика што ви ја посочуваме и што се должи на флуктуациите на самата валута на финансиските пазари. Од оваа перспектива на инвестиции, несомнено е дека треба да ја анализирате оваа единствена стратегија многу повеќе во управувањето со вашите заштеди. Надвор од фактот дека фондот за кој станува збор е многу коректен за да ги искористи околностите на пазарите.

Хипотеки напишани во други валути

хипотеки Ниту, пак, можеме да заборавиме на хипотекарни заеми за голема опасност од оваа операција толку посебен и во исто време ризичен. Бидејќи навистина, ризиците во споредба со другите производи се огромни. Секоја грешка во пресметката може да чини многу илјадници евра и не е изненадувачки што многу корисници се фатени во ваква операција. Со крајниот резултат дека тие ќе имаат платено повеќе пари во споредба со доколку ја договориле хипотеката во евра. Во оваа смисла, мора да бидете многу сигурни дека еволуцијата на избраната валута ќе биде точна. Бидејќи ако не, ефектите се многу штетни за вашите лични интереси.

Оваа класа на хипотекарни заеми е потпишана во верување дека монетарните заштеди ќе бидат многу важни. Но, без да се разгледа тоа еволуција на валутата прифатено не се очекуваше од самиот почеток. Дури и со поголем негативен интензитет отколку што се очекуваше и тоа претставува многу пари во работењето. Поради оваа причина, тој не е вистински препорачан производ за корисниците, бидејќи тие можат да имаат некои заостанувања во нивните лични сметки, кои во некои случаи не можат да бидат поддржани. Од ова сценарио, тој се смета за многу токсичен производ и затоа не треба да се договара на кој било начин.

Операции на меѓународни размени

стипендии Конечно, вреди да се потенцираат операциите за откуп и продажба на акции на меѓународните пазари. Неговиот главен проблем е што неговото работење повлекува многу побарувачки провизии отколку на националните пазари. До точка што можат двојно или двојно повеќе од стапките понудени од финансиски институции. Сè ќе биде добро потрошено ако на крајот капиталните добивки бидат поинтересни. Затоа што ако ова не е сценариото, трошоците ќе бидат поголеми. Без да сметам на крајниот резултат од работењето во странство. Сепак, тоа е можност да ги искористите опциите за повик што се произведуваат на берзите во странство.

Овие операции не бараат директна размена на валути, но оваа операција ја преземаат финансиските пазари. Тоа е во разни провизии и трошоци за управување и одржување каде што ќе забележите дека станува збор за многу постепено работење. Иако тие ги достигнуваат нивоата на претходните финансиски производи претходно изложени. Иако, се разбира, нема сомнение дека доколку го примените овој систем, ќе преземете поголем ризик при работењето. Надвор од други технички размислувања и кои имаат многу повеќе врска со карактеристиките на избраниот финансиски производ.

Бидејќи мора да имате во предвид дека инвестициите во други валути не подразбираат иста награда како и оние што се прават во заедничката европска валута. Иако, се разбира, може да се приближи, но имајќи предвид дека неговата нестабилност е искрено поголема. Понекогаш под нивоа во кои дури и вие не можете да ги преземете операциите. Дури и со поголем негативен интензитет отколку што се очекуваше и тоа претставува многу пари во работењето. Затоа е време да размислите дали навистина ви одговара да ја смените валутата за да ги направите овие движења во секогаш тешкиот инвестициски сектор. Дали навистина вреди? На крајот преовладува вашата одлука.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.