Марио Драги: волшебникот кој работи на берзата

draghi Малкумина се толку одлучувачки за иднината на акциите на стариот континент, како и денес Претседател на Европската централна банка (ЕЦБ), Марио Драги. Супермарио како што честопати се нарекуваат некои финансиски аналитичари. Неговите одлуки имаат такви реперкусија на берзата дека секој коментар може да генерира зголемувања или загуби на европските берзански индекси. До тој степен што финансиските пазари се одговорни за мерење на сите нивни казни, дури и на нивните запирки. Тоа е една од одредниците за инвестирање во капитал, како што се случуваше последните години.

Секој состанок што го одржува европското монетарно тело е проследен со големо очекување од сите видови инвеститори. Што гледаат во нивните зборови, и зошто да не и во нивните тишини, најсоодветната алатка за засновање на вашите одлуки. Или да влезете на финансиските пазари на одлучувачки начин, или напротив, да ги вратите позициите посилно од вообичаено. Како што велат вулгарно, она што Марио Драги го вели „оди на маса“. Тоа ќе биде поим што можете да го добиете за да знаете што треба да направите во вашите односи со секогаш комплицираниот свет на пари.

Не е изненадувачки што многу инвеститори не прават движења на пазарите на капитал сè додека Драги не се манифестира за економско прашање од особено значење. Ова се случува откако тој дојде да претседава со највисокото монетарно тело на еврозоната. Многу повеќе од она што се случи со неговиот претходник Францускиот Клод Ситници. Не е изненадувачки што има многу мали и средни инвеститори кои во моментов ја нарекуваат „ера на Драги“. Се разбира, тие не недостасуваат причини со оглед на движењата што ги доживеавме во последниве години.

Драги и каматни стапки

Главната причина за одржување на оваа опиплива камата се должи на важноста на каматните стапки во тековниот момент во европските акции. За неколку моменти кога цената на парите е на историски падови со стоење на 0%. Со други зборови, цената на парите е практично нула. Но, сега се чини дека сè ќе се промени на крајот на годините со првото покачување на стапката по многу години. Каде што инвеститорите секако ќе чекаат што ќе направи, но и што ќе каже, волшебникот на европските акции, Марио Драги.

Од причина што е многу лесно разбирлива, а тоа е дека сегашниот тренд на опаѓање им користи на берзата и нејзините инвеститори. Не е изненадувачки, тоа е мерка која секогаш е многу добро прифатена од финансиските пазари. Затоа, не е изненадувачки што еволуирала во последните години  јасно нахакан. Иако секоја промена во ова финансиско средство може да ги наруши изгледите на берзата. Бидејќи всушност, зголемувањето на стапката нема да биде добро толкувано од финансиските пазари. Барем на краток рок. Друга многу поинаква работа се другите подолги периоди на престој.

Во овој општ амбиент, зборовите на Драги ќе се анализира до најмалите детали. Како главна референтна точка за сите берзи на континентот и можеби со уште помоќно географско влијание. Нема да можете да ги заборавите следните состаноци на максималниот претставник на заедницата. Можеби тоа може да влијае на вашата следна одлука да ги купите или продадете хартиите од вредност што се наоѓаат на вашиот радар. Вие нема да бидете единствениот инвеститор што поминува низ оваа ситуација, бидејќи за да ја измери состојбата на овој финансиски пазар, ништо подобро од она што може да го каже и да го подразбира влијателниот италијански банкар.

Состаноци на ЕЦБ

пр Еден од сигналите за да донесете одлука за вашите инвестиции на берзата е определен од состаноците што ги одржуваат секој месец лидерите на монетарна политика заедницата. Обично се поставуваат основите за одлуките што ЕЦБ ќе ги донесе во наредните денови. Со значително влијание врз финансиските пазари, и во едната и во другата смисла. Не можете да заборавите дека деновите кога се одржуваат овие состаноци, берзите покажуваат поголема нестабилност. Со поголеми маржи помеѓу неговите максимални и минимални цени.

По овие прослави, финансиските пазари покажуваат повеќе дефинитивен тренд отколку до сега. Не е изненадувачки што одлуките се анализираат во длабочина и инвеститорите ја изрекуваат својата пресуда во форма на набавка или продажба, врз основа на нивните толкувања. Ако ја искористите оваа стратегија за инвестиции, ќе имате многу полесно да не направите грешки при донесувањето одлуки. До тој степен што ќе имате повеќе предности за оптимизирање на работењето на акциите.

Најчувствителните вредности

Во секој случај, има голем број на котирани компании кои се поподложни на соопштенија од монетарните власти. Тие се особено на финансиски субјекти кои паѓаат или растат во нивните цени со поголем интензитет од другите вредности на варијабилниот приход. Оваа причина главно се должи на нејзината поголема изложеност на монетарната политика промовирана од Европската централна банка. Оттука, нејзината нестабилност е поголема и има многу разлики во цената на тие денови. Друг од секторите под најголемо влијание на овие одлуки се оние кои доаѓаат од цикличните сектори на економијата.

Во секој случај, не можете да заборавите дека реакцијата на овие сектори е порарационална, со проценти, во една или друга смисла, што дури може приближете се до нивото од 5%. Токму во овие предлози можете да ги развивате стратегиите за тргување со поголема удобност. Иако станува збор за класа на операции кои се резервирани само за инвеститори со поголемо искуство на финансиските пазари. Особено ако доминантниот тренд е јасно нахакан. Со поголеми можности за деловно работење од овие пристапи за инвестиции.

Совети за успешно инвестирање

euroЗа да можете да ги канализирате вашите инвестиции со поголеми безбедносни гаранции, ништо подобро од увоз на низа препораки за тоа што треба да правите од сега па натаму. Тоа ќе биде начин да направите помалку грешки, но пред сè да ги оптимизирате операциите на најдобар можен начин. Вие само ќе треба да ги примените во пракса со одлучност и малку претпазливост. Преку следниве линии на дејствување што ќе ве изложиме подолу.

 1. Многу е претпазливо почекајте да се одржат овие состаноци за да можете да донесете поинформирана одлука. Тоа ќе биде најдобриот начин да ги заштитите вашите финансиски придонеси. Со вистинска основа врз која ќе ги наметнувате нарачките за набавка на финансиските пазари.
 2. Ако вашите операции ќе бидат насочени кон многу краток рок, несомнено е дека вашите набавки можат да бидат поагресивни отколку во други прилики. Не можете да заборавите дека реакциите на пазарите овие денови имаат тенденција да бидат понасилни. Во добро и во лошо, во зависност од секој случај.
 3. Е мора да бидете многу свесен за сите движења кои се развиваат на пазарите на акции. Бидејќи, всушност, ќе биде многу важно многу добро да ги прилагодите цените за купување и продажба. Така што операцијата се спроведува правилно и во согласност со вашите интереси како мал и среден инвеститор.
 4. Вие ризикувате од доцни за искачувања, ако овие навистина се појават. Во оваа смисла, нема да имате друго решение освен да бидете свесни за еволуцијата на пазарите на капитал од моментот на нивното отворање.
 5. Ако не сакате да бидете изненадени негативно, имате алтернатива да наметнете а налог за заштита од загуба. Така што на овој начин сте во подобра диспозиција да ги контролирате движењата на цените на акциите.

Многу релевантни информации

германија Нема сомнение дека одлуките донесени од европската банка за издавање ќе го одредат салдото на вашите инвестиции. Поради оваа причина, многу е важно да ги знаете датумите на кои се развиени и да бидат вклучени во вашата планирање на работата во следните неколку месеци. Можеби успехот или не во овие операции ќе зависат од овие информации. Така што ќе бидете во подобра позиција да ги зајакнувате вашите купувања и продажби отсега.

Во оваа смисла, треба да запомните дека ЕЦБ се состанува секоја недела. Но, уште поважни се изјавите на Марио Драги и кои даваат насоки за тоа што ќе кажат во текот на следните неколку дена. Нормално, нема да имате проблеми со пристапот до оваа информација тоа се рефлектира во скоро сите медиуми. Дури и со исцрпно толкување од најпознатите финансиски аналитичари. Каде ќе ви кажат кој пат може да го изодат рамноправностите од тие моменти.

Сепак, главниот недостаток на користење на оваа чудна стратегија е тоа што може да доцните. Бидејќи на берзата важи стара аксиома „купи со гласини и продавај со вести“. Ако го реализирате, ќе имате многу заработени патувања за да ги постигнете своите цели. Бидејќи, всушност, не можете да заборавите дека акциите ги очекуваат вестите и економските сценарија. Нема да имате друго решение освен да бидете многу брзи во движењата по пазарите. Така што на овој начин, можете да го зголемите салдото на вашата сметка. Што е на крајот на денот сè што е околу.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.