Видови хипотеки

видовите хипотеки

Кога купуваме куќа, нешто што мора да го знаеме пред да се впуштиме во него различни видови хипотеки што ни ги нуди пазарот и како треба да ги бараме во банките. Многу е важно да знаете, пред да ги нарачате, кои се карактеристиките на овие производи, како и предности и недостатоци на овој вид хипотеки.

Мора да имате предвид дека еден од најважните работи што ќе ги правите во текот на животот, е да потпишете за хипотека и мора да знаете сè што е поврзано со нив. Покрај тоа, треба да се обидете да бидете подобро информирани отколку што можете за цените и проценките со цел да нема никакви проблеми во иднина.

Со оглед на тоа колку е комплицирано и количината на работи што мора да се земат предвид при хипотеките, сакавме да ве научиме да знаете сè што треба да знаете за нив. карактеристиките на секоја хипотека, како и понудите што ги нудат банките.

Какви хипотеки има според нивната каматна стапка

каква хипотека да ангажира

Хипотеки на фиксен рок

Есе видот хипотеки се најпопуларниот производ на овој пазар и веројатно ќе биде една од првите понудени за да не се менува вашата каматна стапка со текот на годините; Ова значи дека иста сума пари мора да се плати се додека ја имаме хипотеката. Бидејќи има многу објекти, тоа е А. вид хипотека што се повеќе и повеќе луѓе ја имаат секоја година. Овие типови на заеми со фиксна камата се многу пократки со текот на времето, бидејќи тие треба да се плаќаат само 20 години, за разлика од вообичаените хипотеки што можат да важат до 40 години.

Хипотека со променлива стапка

Хипотеката со променлива стапка е уште една од најпознатите хипотеки. Во овој случај, ратите што мора да се плаќаат на месечно ниво варираат врз основа на препораката за хипотека. Во Шпанија, оној што носи најголема тежина и според кој се водат повеќето банки е Еурибор.
Ако ги погледнеме списоците за хипотека во оваа земја, повеќето хипотеки одговараат на овој вид варијабилна хипотека, што е само 7% фиксна камата.

Хипотеки со мешана стапка

Во хипотеки со мешани стапки, двете каматни стапки мора да бидат познати, бидејќи и двете се комбинирани едни со други. Во овој случај, фиксната и променливата каматна стапка прави каматата на хипотеката да варира врз основа на референцата Еурибор или преку фиксна камата што може да ја договорите со банката со која ќе ја добиете хипотеката.

Различните хипотеки според видот на ратата што ја презентираат

Покрај каматната стапка, кога станува збор Земете хипотека со вашата доверлива банка, мора да ги знаете хипотеките според видот на ратата. Ова се главните хипотеки според видот на ратата што треба да се знае. Треба да размислите однапред при изборот на оној кој најдобро ви одговара, покрај проценката на моменталната состојба. Ако не сте сигурни што вид на исплата на хипотека што мора да ја стекнете, можете да контактирате со вашата доверлива банка што ќе може да ја препорача најдобрата опција.

Видови хипотека и предностите на секоја од нив

видови хипотеки

Фиксна хипотека на рата

Една од најбараните хипотеки од луѓе кои Тие бараат да добијат хипотека за заем се хипотеки на фиксна рата Во овој вид хипотека, месечните исплати се засноваат на дел од камата и друг дел од бараната камата. Кога започнувате да плаќате ваков вид хипотека, каматите се многу високи, но со текот на времето, месечниот износ што треба да се плати се намалува, заснован на амортизација на главнината.
По многу години, ситуацијата е целосно обратна и луѓето завршуваат да плаќаат многу мала сума, покрај тоа што најголемиот дел од хипотеката веќе е платена.

Хипотеки со оклопни рати

Овие Оклопните хипотеки на рати се друг вид хипотека со голема побарувачка, но малку покомплицирана за добивање. Во овој вид на рата, мора да се земе предвид дека секогаш ќе се плаќа иста сума на камата, без оглед што се случува со каматата однадвор или промените во економијата. Сепак, има негативен дел, а тоа е дека врз основа на промените во надворешниот интерес, износот на надоместоците што мора да се платат доколку се променат.

Хипотеки со последна рата

Од друга страна, хипотеките со последна рата се хипотеки во кои останува дел од капиталот од кој се бара да се плати на последната рата од заемот. Оваа сума се дава врз основа на 30%. Овие типови хипотеки не се толку популарни, бидејќи се бара голема финална исплата на последната рата што, ако ги немаме тие пари, може да предизвика проблеми со деликвенција или дури и да ја изгуби куќата ако износот не е достапен.

Зголемување на хипотеки на рати

Во зголемување на хипотеките на ратиМора да се земе предвид дека процентот расте со текот на годините и исто така се зголемува со промена на каматните стапки. Тоа е вид хипотекарен кредит што луѓето го избегнуваат бидејќи нема многу придобивки, но има многу трошоци.

Хипотеки само за камати

ова видот на хипотеки е многу малку познат во рамките на Шпанија иако ако ги спроведуваат луѓе кои доаѓаат од други земји на ова. Тука, секој месец се плаќа само камата и ништо не се намалува од вкупната количина на куќата; сепак, откако ќе заврши секој месец, мора да се плати целиот износ на главнината или можете да изберете да ја продадете куќата за да го отплатите споменатиот долг.

Различните хипотеки според видот на имотот и персонализираните хипотеки

различни видови хипотеки

Постојат и персонализирани хипотеки за секој тип на лице или хипотеки на видот на имотот. Овие типови хипотеки се многу популарни кај луѓето кои веќе се обиделе да добијат хипотека, но биле одбиени.

Хипотеки засновани на видот на имотот што сакате да го купите. Овие типови хипотеки се користат за купување подови во банка или службени подови за заштита, исто така наречени VPO. Овој вид хипотеки се користи и за набавка на урбана стока или рустикална стока. Тие се користат главно во случаи на хипотеки за купување земјиште или со цел да се стекне прв дом кога нема многу можности. Во некои случаи, тие можат да се користат и за финансирање на втор дом.

Персонализирајте хипотеки

Во вториот случај и кога сме биле во банка подолго време, можеме да прашаме еден вид персонализирана хипотека со цел да ја добиеме куќата од нашите соништа. Овие типови хипотеки се даваат врз основа на профилот на лицето кое го бара тоа и има за цел месечниот износ да биде оној што клиентот може да го плати, а не тој што го наведува банката.

Е вид хипотека која многу ја бараат младите со цел да може да се најдат најповолните квоти на пазарот и да може да се соочиме со квотите дури и ако платата е мала.

Во овој вид хипотеки, исто така можете добијте хипотеки за нерезиденти за да можат да се одлучат за куќа без условите да бидат премногу тешки.

Пред да купите дом

Сега кога знаете каков вид хипотека е најдобар за вас, треба да знаете и некои работи пред да ја побарате.

  • Имајте заштеди. Иако банките вообичаено финансираат 100% од хипотеките, процедурите што се генерираат не ги финансираат овие банки и мора да се земат предвид за да не се изгубат пари подоцна.
  • Ние мора да ја знаеме реалната цена на куќата што ќе ја купиме. Важно е да знаете сè што е поврзано со цените во областа што сакате да ја купите, како и нотарските такси и некои додатоци, со цел да имате општа идеја за износот што треба да ја побарате во вашата хипотека или да знаете дали цената е премногу далеку од она за што навистина можете да платите. За да го знаете ова 100% што мора да направите е да го процените видот на почвата и вредноста на другите куќи во областа.
  • Конечно и за да добиеме куќа што е можно поблиску до нашите соништа, ние мора имаат чиста кредитна историја, избегнување на стандардните вредности. Покрај тоа, задолжително е да имате месечен износ на приход врз основа на кој ќе се засноваат ратите што мора да се плаќаат од месец до месец.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.