Видови трговски компании во Шпанија

компании во Шпанија

Многу често се случува денес да имаме предвид да отвориме бизнис или да формализираме компанија заедно со други деловни партнери. Но, со цел да се официјализира овој вид на деловно дело, потребно е да оствариме партнерство, но Што е партнерство? И кои типови на општества постојат? Во оваа статија ќе одговориме на овие прашања, за да можете да одлучите која е најдобрата опција според вашите потреби.

Првото нешто што треба да се разјасни е дека ги има 4 можности на компаниите во Шпанија, првата компанија што ќе ја анализираме ќе биде командитната компанија, потоа ќе ја анализираме командитната компанија, како трета ќе го анализираме колективното општество и, конечно, ќе зборуваме за командитното партнерство, исто така познато како командитно друштво.

Ограничена компанија

Акционерското друштво Таа е една од најчесто користените во Шпанија, а нејзината главна карактеристика е дека капиталот на компанијата е поделен на акции, кои имаат индивидуална вредност, а исто така можат слободно да се пренесат помеѓу сопствениците на наведените акции, така што во иднина, бројот на луѓе кои можат да учествуваат во оваа компанија е практично неограничен.

Комерцијална СА

Предности на акционерското друштво

La главна предност на овој вид корпорации Факт е дека може да има слобода да се вршат трансакции со акциите што ја сочинуваат компанијата. Што долгорочно ќе и овозможи на компанијата да прими повеќе инвеститори, а исто така да може дури и да се котира на берзите.

Недостатоци на корпорацијата

La неповолна положба на овој вид корпорации Комплексноста е таа да може да се консолидира пред властите, бидејќи бара многу документи. И уште еден недостаток е тоа што нема да биде можно да се контролира кој ги стекнува акциите на компанијата, ова е многу важно ако се планира да се одржи добра администрација на компанијата, од друга страна, исто така, бара многу посолидна административна структура се должи на сопствената сложеност на администрацијата на акциите и прашањата што ги повлекува ова, како што е распределбата на профитот.

Друга точка да се разгледа како барање за корпорација е дека е потребен минимален капитал од 60 илјади евра за да се спроведе постапката, исто така сметајте дека 25% од наведената сума мора да се плати во моментот на извршување на процесот на јавно дело.

Тоа е несомнено еден вид компанија што нуди неколку предности ако нашиот план е да ја развиваме компанијата, сепак, мора да се смета дека системот мора да биде доволно робустен за да може да ја спроведува целата администрација.

Сосиедад Лимидада

Ограничено партнерство Тоа е вид на општество што го претпочитаат многумина, а предностите што ги нуди овој тип на општество одат рака под рака со потребите на многу од постојните компании. Една од неговите главни карактеристики е дека одговорноста на инвеститорот е ограничена на капиталот што тој го придонел, што ќе му даде удел во компанијата.

Најинтересно за овој вид на општество е тоа што компанијата е препознаена како посебен субјект од претприемачите, така што долговите и одговорностите на компанијата се посебна работа од капиталот на оние кои имаат удел во тоа.

Mercantile SL

Предности на ограничени компании

Првата предност на овој тип на општество е тоа што минимален капитал Да се ​​биде во можност да се спроведе процесот на создавање на оваа компанија е 3 евра, навистина минимална сума. Покрај ова, минималното барање за членство е само 1 лице.

Уште еден предностите на овој вид на општество е дека, ако има загуби за компанијата, не е потребно претприемачите да одговорат со своите средства, што овозможува поголема сигурност во финансиската насока и на компанијата и на претприемачите што ја сочинуваат, намалувајќи го ризикот што инвестицијата би значел во ова претпријатие.

Уште еден предностите се административни, Па, и процедурите и барањата се навистина едноставни и брзи, па затоа е прилично погодно ако она што го барате е да започнеме со работа брзо.

За даночното прашање, доволно се прозорците што можат да се претстават, прво мора да кажеме дека даноците што ги плаќаат се пониски од оние на самовработен работник, така што ова е веќе добар почеток, но исто така е и плата на самата компанија може да се одземе како трошок на компанијата, што го прави финансиски многу профитабилно да се има јавно ограничено друштво.

Недостатоци на ограничено партнерство

Главниот недостаток на овој тип на компанија е што ако компанијата сака да расте и да бара повеќе капитал од повеќе инвеститори, оваа постапка не е толку едноставна. Значи, ако ова е вашиот план, најсоодветно е да формирате ограничена компанија.

Сосиедад Колектива

Дали името на компанијата што вклучува лично име проследено со легендата „и компанија“ ви звучи познато? бидејќи компаниите што имаат ваков вид на име се а колективно општество.

Главната карактеристика на ова вид на општество тоа е дека тоа е персоналистичко трговско општество. Ова значи дека партнерите на компанијата не само што ќе дадат парични придонеси за компанијата, туку тие исто така мора да извршуваат административни задачи и да придонесуваат интелектуално за постигнување на целите.

Поради сопственото учество на партнерите, состојбата на „партнер“ не се пренесува на едноставен начин, туку се потребни неколку договори и низа процедури.

Сепак, и како што ќе разговараме подоцна, таа има карактеристика дека одговорноста од страна на содружниците е неограничена, што во одредени околности може да ги загрози вашите средства.

колективно општество

Предности на колективното друштво

Главната предност на овој вид на партнерство е тоа што партнерите се посветени на тоа да придонесат не само за капиталот на компанијата, туку и за директната администрација и управување со ресурсите на компанијата.

Друга предност на ова колективно општество е тоа што не постои минимален капитал за консолидација на општество од ваков тип. Постапките се исто така едноставни, брзи и функционални.

Поради видот на компанијата е можно и едноставно да се контролира пристапот до нови партнери, што овозможува поголема контрола врз оние кои имаат директно мешање во работењето на компанијата.

Треба да се напомене дека, иако има многу предности, овој тип на општество денес не е многу популарен.

Недостатоци на Колективното друштво

Главниот недостаток, и најозлогласениот, е тоа што станува збор за компанија со неограничена одговорност, што значи дека партнерите не само што имаат корист од профитот на компанијата, туку имаат и одговорност да одговорат со сопствени средства на лошо време за компанијата.

Оваа точка на неограничена одговорност Многу е важно да се разгледа, бидејќи иако предностите се познати кај овој тип на компанија, мора да се земе предвид одредена маргина на сигурност на компанијата, бидејќи специфицирање на компанија што има големи можности за загуби може да ги доведе во ризик нашите капитал како партнери. средства.

Ограничено партнерство

La Командитно партнерство е комбинација на општо партнерство и ограничено партнерство, и претставува неколку предности што можеме да ги сметаме за многу важни при одлучувањето за видот на општеството што сакаме да го формираме. За време на склучувањето на овој вид партнерство, може да се идентификуваат 2 вида партнери.

Првата група на партнери што можеме да ги идентификуваме се оние кои имаат неограничена одговорностСо други зборови, тие реагираат со своите средства на перформансите на компанијата, а од друга страна имаат директна одговорност за извршување на потребните активности за да можат да управуваат со ресурсите на компанијата.

Како втор вид на партнер, можеме да ги најдеме оние чија одговорност е ограничена на процентот на придонес на капитал за компанијата, односно нивната улога е на партнери со ограничена одговорност.

Комерцијална СЦ

Предност на ограниченото партнерство

Главната предност на овој вид на општество е тоа не е потребен минимален капитал да може да го изврши основањето на компанијата. Од друга страна, ја наоѓаме предноста што ја нудат јавните ограничени компании, бидејќи приклучувањето кон нови партнери е прилично едноставен процес, се додека е дел од компанијата што е под овој режим.

Овозможувајќи влез на повеќе капитал и повеќе партнери, растот на компанијата може да биде многу поголем отколку кај другите типови на општество, и тоа без потреба од нови инвеститори да земат активно учество во управувањето со компанијата.

Недостатоци на Ограничено партнерство

Постојат два главни недостатоци, првиот е дека структурата, заснована врз два различни типа на компании, е значително сложена, така што административниот систем треба да биде робустен за да може да управува со два вида партнери во иста компанија.

Вториот недостаток е тоа партнери кои не се под режим на ограничено партнерство Тие немаат право на глас при одлуки за компанијата, бидејќи задачите за управување се делегираат само на ограничени партнери. Покрај тоа, мора да сметаме дека комплексноста за да може да се влезе во ограничените партнери е доста голема откако компанијата е веќе конституирана.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.