Видови пензиски планови

Видови пензиски планови

Едно од сè поважните прашања за иднината се пензиските планови. Сепак,знаеш што Постојат различни видови на пензиски планови? Можеби знаете само еден или два, но реалноста е дека ги има многу повеќе.

Поради оваа причина, во оваа прилика сакаме да се фокусираме на нив за целосно да разберете што се, за што служат и различните опции што ги имате.

Кои се пензиските планови

Кои се пензиските планови

Првото нешто што треба да го знаете е што подразбираме под пензиски планови. Знам Тоа е алатка која се користи за заштеда на долг рок, на тој начин што подоцна може да се комбинира со пензионирање, да има повеќе пари месечно за да може да ги троши на трошоци или на хирови што некој сака да ги исполни.

Сега, во овие пензии има одредени нијанси кои можат да бидат важни бидејќи планот не значи дека ви ги гарантира парите, туку што може да се освои или изгуби.

Затоа е толку важно да се знае какви видови пензиски планови постојат и Кој најмногу одговара на нашиот профил на ризик? (односно, ако сме подготвени да преземеме поголем или помал ризик кога инвестираме и ако едното или другото ни е попогодно).

За што служат тие

Во принцип, пензиски планови имаат за цел да постигнат значителни заштеди за личноста која ве вработува. На пример, замислете дека земате 30-годишен пензиски план на 35 години. Нормално, кога тој план ќе заврши, добивате повеќе бенефиции отколку што би можеле да добиете со задржување на парите во вашата банка или дома.

Надвор од таа функција за заштеда, вистината е дека нема голема употреба. Може да се користи како „свинче банка“ што се очекува да добие поголема профитабилност и затоа многумина се одлучуваат за тоа, и покрај ризиците што тие можат да ги носат. Сепак, постојат различни типови и секој од нив може да биде повеќе означен во однос на профилот што го имате. Да ви кажеме за нив?

Видови пензиски планови

Видови пензиски планови

Сега кога знаете што се пензиски планови, дојде време да знаете какви видови постојат. Тие можат да се класифицираат на неколку начини, па затоа имаме различни. Специфично:

Пензиски планови според промоторот

Оваа класификација ни ги покажува достапните опции во зависност од тоа кој го промовира, односно ако се работи за фирма која ве поттикнува да го вработите или е финансиски субјект или синдикати и сл.

За да ви дадеме идеја, постојат три вида:

 • вработување. Организирани од компании или корпорации. Во овој случај, секој вработен е направен и компанијата е одговорна за овие придонеси, или може да му се остави на работникот да го стори тоа.

Сега тие пари не може да се допре додека работникот е поврзан со компанијата. Кога ќе заврши работниот однос, тогаш можете да го откупите тој пензиски план и да си ги вратите парите, како и повратот што ви го оставил.

 • Индивидуални. Тие се оние кои ги промовираат финансиските субјекти. Носителите ќе бидат физички лица и го ангажираат за пензионирање. Со текот на времето можете да ги допрете парите (се додека се во соодветни услови), како и да ги менувате.
 • Соработници. Тие се оние кои се организирани од синдикати, еснафи или подружници. Во овој случај, тие се спроведуваат само од секој носител, без синдикатите да можат да го сторат тоа во име на тоа лице.

Планира според односот поврат-ризик

Друга од класификациите што ги имаме за видовите бизнис планови е врз основа на повратот и ризикот. Нормално, кога трчате со поголем ризик, приносот е исто така поголем, и обратно. Конечната одлука би ја донела личноста бидејќи таа е таа која знае дали може да стави повеќе или помалку капитал на ризик.

Поточно, наоѓаме три типа:

 • Фиксна кирија. Онаму каде што се инвестираат парите во јавни и приватни финансиски средства како државни записи, државни обврзници, обврски...

Има мал принос и за возврат може да биде краткорочен (помалку од две години) или долгорочен (повеќе од две години).

 • акции. Овде не се инвестира во „безбедни“ јавни и приватни средства, туку се оди кон средства со променлив приход (да ви дадам идеја, тие би биле акции, ЕТФ...).

Точно е дека имаат поголем принос, но и поважен ризик бидејќи можеш да победиш или да изгубиш.

 • измешани. Како што покажува неговото име, тоа е комбинација од претходните две, што може да инвестира во акции и фиксен приход. Она што се обидува е да се добие најдоброто од двата планови.

Гарантирано

Гарантираните пензиски планови се единствени и се однесуваат на заштеди во кои, откако ќе се откупи планот, не се враќаат само парите што ги оставаме, туку и мала профитабилност (многу помалку отколку во други случаи, но побезбедни од овие).

Пензиски планови според придонеси и надоместоци

Во овој случај, класификацијата секогаш се прави според придонесите и/или бенефициите што се добиваат. Поточно, постојат три вида:

 • Дефиниран придонес. Каде што лицето кое го ангажира планот одлучува фиксна такса што ќе треба да ја плаќа секој месец. Кога ќе можете да го откупите тој план, тогаш ќе ги добиете сите пари назад, но и поврат, било позитивно или негативно. Какви би биле плановите? Поединци, вработување и соработници.
 • Дефинирана корист. Овде разликата со претходната е што во моментот на спасување на планот го добиваат платеното, но и претходно договорена рентабилност. Кои се? Оние од вработување и соработници.
 • Мешан. Конечно, ги имаме мешаните, каде што има редовен фиксен придонес и загарантиран е и минимален принос. Во овој случај тие се само вработување и соработници.

Како да изберете еден од видовите пензиски планови

Како да изберете еден од видовите пензиски планови

Откако ќе ги знаете различните типови, можно е еден повеќе да ви го привлече вниманието. Но, кога потпишувате, треба да имате на ум:

 • Вашиот профил Ако сте поконзервативни, понепромислени... ќе има едно или друго што повеќе ќе ви одговара.
 • Предностите и недостатоците на секој пензиски план: ако капиталот е загарантиран, ако има добар принос, ако има висок ризик...

Наш совет е да добиете што повеќе информации од секој пензиски план и да размислите што би се случило доколку ги изгубите тие пари. Така можете да изберете добро.

Дали ви се јасни видовите на пензиски планови?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.