Важноста на девизниот пазар во економијата

валута Доколку има финансиско средство од особено значење во економијата, тоа е девизниот пазар. Сте чуле некогаш за тоа, па дури и можеби ви служело за да ги направите вашите економски операции профитабилни. Долги години станува референтна точка за утврди деловни односи, не само од сите земји на планетата, туку и меѓу луѓето. Поради оваа причина, многу е важно да имате целосно знаење за тоа што значи тоа во економските односи.

Ако зборуваме за пазарот на валути, нужно се повикуваме на forex. Тоа е кратенка од англискиот термин Девизи и се случува да биде една од пазари најактивна во светот и се карактеризира со тоа што е силно децентрализирана. Па, во неа се тргува со сите видови девизи или меѓународни валути. Не само најпознатите, како што се еврото, американскиот долар, швајцарскиот франк или британската фунта, меѓу некои од најрелевантните. Но, други од која било меѓународна економска област.

Преку овој многу посебен финансиски пазар, валутите тргуваат на сите часови и тие трпат серија промени во нивните проценки. Инвеститорите ги користат овие движења за да се обидат да го направат достапниот капитал профитабилен. Не е изненадувачки, тоа е еден од најактивните пазари во светот, бидејќи може да се инвестира во скоро секоја валута во светот. Онаму каде високата нестабилност на нивните цени е еден од нивните главни заеднички именители. До точка што можете да отворите и затворите позиции на една сесија на пазарите на капитал. Со голема разлика помеѓу придобивките и попреченоста што можете да ги добиете од сега.

Валута: монетарни текови

тече Се разбира, неговиот изглед се должи на многу специфична причина и тоа има многу врска со тоа што се економските односи. Во оваа смисла, не можете да заборавите дека овој пазар е роден со многу јасна цел и дека тој не е никој друг, туку да го олесни протокот што произлегува од меѓународната трговија. Сè се купува и продава со помош на валута, каква и да беше. До таа мерка што е она што им дава вредност на операциите што се вршат низ целата планета. Со многу директна врска за тоа која е цената на парите. Не е изненадувачки што монетарните политики се засноваат на резултатите што ги нудат пазарите на валути.

Од друга страна, не можете да заборавите дека девизите се инструмент за дизајнирање на економската политика на една земја. Надвор од други витални економски проценки. Каде што добар дел од меѓународните операции се вршат во многу специфични валути. Како на пример, во конкретниот случај на еврото и доларот од Соединетите држави. Поради оваа причина, промените што се случуваат на пазарите каде што се наведени се толку важни. До тој степен што можат да ослободат голема финансиска бура, како што се случи во последните децении. Или дури и да предизвикаат особено релевантни економски рецесии.

Тргување со девизи

Такво е значењето на ова важно финансиско средство што е апсолутно неопходно за извршување на каква било комерцијална активност. До тој степен што според Банка за меѓународни порамнувања, Прелиминарните глобални резултати од Анкетата за девизи и деривати на тригодишниот банкарски пазар во 2016 година покажуваат дека трговијата на девизните пазари во овој временски период во просек изнесувала околу XNUMX трилиони УСД. Ова е бројка што ја истакнува релевантноста што ја создаваат валутите во протокот на капитал низ целиот свет.

За правилно развивање на овој процес, мора да се регулираат валутите за да се утврди нивната вредност. И во оваа смисла, финансиските пазари се тие што вежбаат посредници во зависност од законот за понуда и побарувачка во секој специфичен момент. Со постојани варијации во понудата на нивните цени и на нив, малите и средни инвеститори можат да ја искористат секоја своја работа на овие многу посебни пазари.

Какви се овие пазари?

пазари Финансиските пазари на кои се наведени овие средства се многу слични на другите инвестиции. Како на пример, купување и продавање на акции во торба. Но, со мала нијанса што од сега мора да ја земете во предвид. Тоа не е никој друг, туку неговата варијација е континуирана, што може да ви помогне да ги извршите вашите трговски операции. Можете да заработите многу пари во овие карактеристични движења, но од истата причина, оставете многу евра на патот. Во никој случај не треба да го заборавите ризикот вклучен во работењето. Над другите поконвенционални класи на инвестиции.

Од ова општо сценарио, многу е важно да знаете дека е од голема важност да се прилагодат купопродажните цени на валутите. Меѓу другите причини затоа што станува збор за многу тесни операции. Друга од најрелевантните карактеристики на овој финансиски пазар е присуството на неговата висока нестабилност и тоа е пречка за работење со поголем спокој во овие предлози за инвестиции. Од друга страна, тоа е инвестиција што се препорачува за многу кратки временски периоди. Дури и со часови можете да ги исполните своите инвестициски потреби во ова особено финансиско средство.

Повеќе од размена на операции

Валутите, од друга страна, го надминуваат она што е откриено на инвестициските пазари. Бидејќи всушност, ако тие се карактеризираат со нешто, тоа е затоа што ако навистина немаше девизен пазар, меѓународните трансакции би биле како обична размена на производи и би имало независност од домашни цени на една земја во однос на меѓународните. Ова секако додава поголемо значење на ефектите врз кои се изведуваат нивните активности. Иако е точно дека само неколку се оние кои го концентрираат најголемиот дел од операциите извршени во земјите низ целиот свет.

Во овој поглед, најважната улога одговара на валутата на Соединетите држави. До неодамна го монополизираше мнозинството трговски и трговски трансакции. До заедничка европска валута, еврото и овие функции се распределени скоро со релативна еднаквост. Ова е една од главните причини зошто валутните пазари се протагонисти во голем дел од операциите што ги вршат мали и средни инвеститори. Не залудно, добар дел од финансиските агенти чекаат во секој момент од нивните соодветни промени во цената.

Функции на пазарот на девизен курс

Друг аспект што треба да се разјасни во овој момент е улогата на овој вид финансиски пазари. Па, неговите функции се многу добро дефинирани и потребно е од сега да го асимилирате овој концепт. Затоа што навистина, Тој forex пазар исполнува две главни функции во својата мисија. Еден од нив престојува во конвертирање на валутата на една земја во валута на друга. Овој концепт е лесно разбирлив во секоја монетаристичка стратегија. Но, од друга страна, втората од неговите функции се заснова на нудење малку безбедност против ризикот од размена што го вклучува овој вид на многу специјални операции. На некој начин генерира еден вид заштита на движење кои се развиваат на финансиските пазари со овие карактеристики.

Бидејќи како што добро знаете, ризикот од овие движења е поголем отколку кај другите финансиски средства со кои сте навикнати да работите секој ден. И дека бараш некои безбедносни мерки повисоки со цел да се зачуваат над сите ваши позиции. До точка што не сите инвеститори се во позиција да работат со овие инвестициски инструменти. Доколку немате доволно финансиска култура за работа, подобро е да се воздржите и да ги насочувате вашите лични средства кон друга класа финансиски средства помалку комплексни во однос на нивната структура и механика на финансиските пазари.

Пристигнување на криптовалути

Bitcoin Еден од најрелевантните настани во последните месеци е слетување на виртуелни валути. Но, бидете многу внимателни со нивното работење бидејќи на крајот на денот не е исто дури и ако тие се деноминирани како монети. Тоа е нешто сосема друго што нема никаква врска со предметот со кој се занимаваме. Но, напротив, станува повеќе во она што е јасно алтернативна и особено ризична инвестиција. За ефектите добиени од неговото работење, како што можете да видите во текот на овие денови.

Овие виртуелни валути може да се ревалоризираат веднаш штом близу 100% од следниот ден тие ќе бидат оставени на пазарите со сличен процент или уште поголем интензитет. Со очигледен ризик да ве остават на пазарите многу важен дел од вложените заштеди. Од ова сценарио, виртуелните валути не можат да се споредат, на пример, со швајцарскиот франк, британската фунта или истиот јапонски јен. Тоа е сосема друго финансиско средство. Ова е нешто што сега треба да го земете предвид за да исправите какво било чудно движење во вашата сметка. Нешто што некои мали и средни инвеститори ширум светот го обвинуваат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.