Важноста на заштедата

важноста на штедењето

Според податоците објавени од Национален институт за статистика (ИНЕ) од секои 100 евра што влегуваат во шпански домаќинства, само 6,5 од нив се користат за заштеди преку финансиски инструменти, како што се пензиски фондови, штедилници или депозити. И дали таквата важна навика често може да биде запрена со дневни трошоци, невработеност или плати што не ви дозволуваат тивко да врзувате крај со крај.

Исто така, се проценува дека приближно 58% од шпанското население се задолжува на еден или друг начин за да излезе од месецот. Иако не можеме да негираме дека за многу луѓе е тешко да се има економска рамнотежа од разни причини, исто така е точно дека секогаш постојат стратегии и методи за да се започне со заштеда, а да не ги спомнувам многуте предности што доаѓаат од економскиот дел за итни случаи или за пензионирање.

Зошто да заштедите?

Ако имате стабилен приход што ви овозможува да ги покриете сите ваши потреби без проблем, може да видите зачувуваили како нешто непотребно и само ќе ви одземе пари што би можеле да ги користите веднаш. Сепак, заштедата не само што ќе ви овозможи да добиете долгорочни придобивки, туку исто така ќе можете да најдете поддршка во оваа навика што ќе ви овозможи мирно да спиете знаејќи дека формирате економски душек што може да ве одржи доколку е потребно.

Не смееме да ја заборавиме високата стапка на невработеност што влијае на нацијата денес, а да не ги спомнуваме недостатоците на секогаш живеење во зависност од кредитни картички или лични заеми. Зачувај Тоа ќе ви овозможи да се соочите со економските пречки со кои може да се соочите во вашиот живот, истовремено ви овозможува да ги остварите вашите соништа и проекти, без да морате да должите со години и да платите повеќе отколку што треба.

Предности на заштедите

 • Плановите за долгорочни заштеди, како што се пензиите, ќе ви овозможат да имате финансиска стабилност и да го живеете истиот живот на кој сте навикнати откако ќе престанете да работите. Без оглед дали е поради возраст, болест, повреда, невработеност или која било друга причина, секогаш е поволно да имате резервна копија што ви овозможува да живеете мирно.
 • Нема да мора да зависите од каматните стапки и надоместоците што треба да ги платите за да ги исполните вашите проекти, бидејќи можете да ги платите во готово со заштедите. Најважните одлуки во вашиот живот како што се школарината на универзитетот, вашата свадба, вашата куќа или кои било други средства може да бидат ваши ако започнете да штедите што е можно побрзо и ефикасно.
 • Вие секогаш ќе бидете подготвени за итни случаи. За жал, никој од нас не е ослободен од несреќа, болест или каква било друга ситуација што нè прави економски ранливи. Така не можеме да негираме дека резервната копија ќе ни овозможи да спиеме мирно ноќе, знаејќи дека сме заштитени.
 • Заштедата е многу полесна отколку што можете да мислите и ќе видите дека нема да мора да скратите премногу трошоци за да можете да го направите правилно.

Како да започнете да штедите?

важноста на штедењето

На почетокот може да изгледа дека штедењето е невозможна задача до која имаат пристап само луѓето со многу големи приходи. Вистината е дека не е така, и сите луѓе можат да научат да штедат, едноставно е прашање на знаење на дестинацијата на нашите пари и учење да се организираме на наједноставен и најефикасен начин да одвоиме дел од нашите приходи на заштеди без занемарување на нашите месечни исплати или нашиот животен стил.

Овде ви објаснуваме како можете да го постигнете ова:

Самостојно

важноста на штедењето

Заштедата не е синоним за кратење на трошоците, туку нивно пренасочување на начин што може да биде многу покорисен на краток и долг рок. Не е тешка задача и ќе ви требаат само молив и хартија или табеларна пресметка, така што за неколку минути можете да го најдете вашиот план за заштеда за месецот и годината.

Следете ги чекорите што ги опишуваме подолу за да го постигнете тоа:

 • Првиот чекор за да го направите вашиот план за заштеда е да ја напишете износот што го имаме на месечно ниво. Можеме да го дефинираме приходот како паричен износ што едно лице го добива во замена за својата работа или како производ на повратот на направената инвестиција. Тоа е, сите тие се приход на пари што ги имаме месечно.
 • Потоа ќе ги наведеме сите трошоци што ни требаат за да преживееме нормално и без кои не можеме, како што се изнајмување, хипотека, месечна исплата на автомобил, регистрација, услуги во куќата итн. Овие ќе бидат фиксни трошоци, а месечно се слични или варираат многу малку.
 • Подоцна ќе ги наведеме трошоците што обично ги правиме, но кои не се од суштинско значење за нашиот ден, како што се излети, импулсни набавки, подароци, слободно време или мравки. Вторите се оние трошоци што не ги земаме предвид затоа што се многу мали, но акумулираните можат да додадат голема сума. Овие трошоци се познати како варијабилни трошоци бидејќи не размислувајќи за нив, тие се различни од месец во месец.
 • Конечно, наведете ги сите плаќања што мора да ги правите годишно и кои се од суштинско значење. Овие можат да бидат исплата на осигурување, биланс на успех, па дури и одмори ако ги сметате за неопходни. Поделете ја оваа сума со 12 и додадете ја на списокот.
 • Додадете ги вашите фиксни трошоци, варијабилните трошоци и резултатот од вашите годишни трошоци за 12. Споредете го со месечните примања. Дали е ова повеќе или помалку?

Ако забележавте дека износот на пари што ги трошите е поголем од заработениот, веројатно е дека живеете во зависност од тоа кредитни картички и лични заеми. Иако овие инструменти се корисни за да се извлечат од неволја од време на време, не е препорачливо секогаш да зависиме од нив за да преживееме, бидејќи едноставно ќе го зголемиме долгот што малку по малку ќе стане многу тешко да се плати.

Време е да ја анализирате листата што ја направивте и да одлучите кои се работите што можете да ги направите за да ги пренасочите парите кон заштедите. Добар начин да се започне е со анализа на тоа колку пари трошите на јадење надвор, колку трошите на импулсни набавки или работи што навистина не ви се потребни, или колку пари трошите на слободни активности. Seeе видите дека само со неколку месеци кога ќе се ослободите од овие работи, ќе можете да ги отплатите долговите и да започнете ефективно да штедите.

Истата постапка мора да ја направите ако трошоците ви се еднакви или помали од приходите, со таа разлика што можете веднаш да започнете да создавате дел за пари на кој ќе обрнете внимание одеднаш и што веднаш ќе го ставите на штедна книшка за време на дека го добивате вашиот платен список. Малку по малку ќе видите како оваа сметка расте и станува многу корисна и ефективна резервна копија за да се соочите со секоја ситуација во која ви требаат пари за итни случаи или да ги остварите сите проекти што ги предлагате, како што се добивање на куќа, промена на автомобил, продолжете со студиите или што и да предложите.

Со помош на автоматски финансиски инструмент

Ако сте платен работник, имате фундаментална предност бидејќи можете да ангажирате една од многуте финансиски инструменти достапно на пазарот што ќе ви помогне да создадете навика за штедење без дури и да сфатите. Плановите за автоматско заштеди работат со одземање од списокот на износи што претходно сте ја утврдиле и депонирање на сметка до којашто можете да пристапите само под посебни услови, како што се невработеност, итни случаи или пензија.

Сигурно во вашата работа тие веќе имаат сличен систем во кој веќе цитирате или на кој можете да го цитирате само ако го побарате. Ако не, можете да отидете во банката што го сместува вашиот платен список или која било друга во која имате доверба, ќе видите како ќе најдете голем број опции и вниманието што ви треба за да го изберете планот за заштеди што најдобро одговара на вашата конкретна ситуација.

Најдобро е да ги правите и методите на заштеда, да ги одделите и да ги класифицирате вашите месечни трошоци во исто време кога ангажирате автоматски план за заштеда, како оние опишани погоре. Е видите дека овие две едноставни мерки ќе направат голема разлика во вашите лични финансии.

Конечни совети за заштеда

важноста на штедењето

• Ако се најдете во ситуација кога едноставно не можете да престанете да плаќате, дадете приоритет кои се најважните. Можеби нема да можете да избегнете плаќање на закупнината, но можете да ангажирате поевтина услуга за интернет конекција. Можеби е така што не можете да се ослободите од плаќање на месечна кирија за автомобилот, но ако можете да пешачите секој пат кога одите на околните места за да вежбате, помогнете му на животната средина и заштедете пари.
• Исто така, анализирајте го секој од елементите што ги сочинуваат вашите варијабилни трошоци. Сигурно ќе најдете работи на списокот со намирници кои навистина не ви требаат и завршуваат со истечен рок во вашиот фрижидер. Willе видите дека ќе најдете многу начини да ги намалите трошоците и да започнете ефективно да штедите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.