Биткоини и други криптовалути во кои можете да инвестирате

Bitcoins Се разбира, ако има производ за инвестирање што е навистина модерен, тој не е никој друг туку биткоини. До точка на ослободување а компараторна треска да влезат во нивните позиции. Суштински преку многу добро дефиниран профил на мали и средни инвеститори. И, тоа одговара на прилично млада личност која сака да го направи профитабилно работењето особено брзо. Но, пред сè под обемни гаранции за маргините на операциите извршени до тогаш.

Па, во оваа смисла, улогата што ја играат биткоините е многу важна. Не е изненадувачки, тоа е еден од поагресивни обложувалници понудени од финансиските пазари во моментот. За неколку часа можете да добиете многу евра како награда. Невиден со оној генериран од други модели во инвестициите. Дури и ако тргнат од многу софистицирани и агресивни модели. Друга многу поинаква работа е ако ова криптовалентност тоа ќе остане низ годините. Бидејќи тоа е нешто во што многу финансиски аналитичари се сомневаат.

Но, она што навистина изненадува во рамките на овој многу посебен сектор е дека биткоините не се единствената алтернатива што ја имате во моментот. Ако не, имате други виртуелни валути со слични карактеристики. И со што можеш направете ги вашите заштеди профитабилни со слични барања при нивното вработување. Многу од нив можеби дури и не биле слушнати во вашиот живот. На кое било место, тие се наоѓаат во случај да сакате да го искористите правото да ги купите на нивните пазари. Дали сакате да знаете кои се некои од овие крипто-валути?

Lifeивот надвор од биткоините

Постојат стотици виртуелни валути кои се групирани според технологијата што ги поддржува, кои ги промовираат или степенот на анонимност што тие ја дозволуваат. Еден од најиновативните и најоригиналните предлози доаѓа од т.н. етери. Станува збор за втора валута на секторот во однос на неговата капитализација. Можеби е едно од повеќето што сте ги слушале во последните неколку месеци. Бидејќи тргува со особен успех на пазарите за овие финансиски средства.

Ако оваа специјална опција се карактеризира со нешто, тоа е затоа што од платформата Етереум, која работи со етер на валути (ЕТХ) и чиј блокчејн, за разлика од биткоинот, има структура на дрвото Меркл. Многу е комплексно за вас да отворите позиции без да знаете за ангажирање на оваа виртуелна валута. Исто така, може да генерира одлична капитална добивка ако неговото однесување е најпосакувано од малите и средни инвеститори. Иако со крајна сложеност што може да ве наведе да ги ограничите операциите што од сега можете да ги формализирате.

Јота една од големите непознати

iotaЕдно од најголемите изненадувања што ви го нуди секторот е претставено со валутата позната како јота. До точка да стане еден од голема непозната од страна на мали и средни инвеститори. Не е изненадувачки што нејзините операции се многу посложени отколку преку други поконвенционални виртуелни валути. Една од нејзините главни карактеристики се состои во фактот дека станува збор за идно обложување. Над она што во моментов претставува биткоини. Во секој случај, многу е многу тешко да се работи со ова финансиско средство. Тоа е нешто што мора да го земете предвид пред да ја оцените оваа можност за инвестирање.

Јотата, од друга страна, е виртуелна валута која во моментот не е добро позната од инвеститорите. Само неколку, најчесто навикнати на новите технологии, се оние кои се соочуваат со ваков вид сложени операции. Иако секако тоа е една од опциите што претставуваат поголем потенцијал за ревалоризација. Но, со некои огромни ризици како последица на неговото неодамнешно воведување на новите финансиски пазари. Не е изненадувачки, има многу пари што можете да изгубите во овој вид специјални операции.

Litecoin: втор по големина

литекоин Таа е призната како втора виртуелна валута по својата важност. Не е изненадувачки, тоа веќе служи како инструмент за канализирање на инвестициите преку оваа единствена стратегија. Тоа е криптовалута која фундаментално се карактеризира со тоа што е одговор на најпознатата, како што е биткоинот. Неговата релевантност се открива со претставување скоро 3% од операциите направени преку ова финансиско средство. Каде што се појави нејзиниот изглед на пазарите години по слетувањето на биткоини. Иако за кратко време го привлече вниманието на малите и средни инвеститори со поагресивен профил.

Да се ​​зборува за litecoin во ова време е да се однесува на инвестиција што може да биде многу профитабилна на краток рок. Но, бидете многу внимателни со движењата на финансиските пазари затоа што неговите поправки имаат тенденција да бидат многу опасни. Со очигледен ризик да ви остават многу евра на местата каде што работи оваа виртуелна валута. Иако не е изненадувачки што во наредните месеци тој ќе го ослободи биткоинот како валута со големи шанси за апрецијација. Барем во однос на поконвенционалните пазари.

Bitcoin готовина како резултат на спин-оф

Се разбира, ова е уште една од најоригиналните виртуелни валути што можете да ги најдете отсега. Неговата иновација лежи во фактот дека тој е многу важен спин-оф од биткоинот. До степен до кој одлучија трговците од оваа класа на финансиски средства заменете го со друго многу поефикасно средство од тоа. Дојде да го надмине оригиналниот модел за нешто повеќе од половина од животот. Затоа не треба да ве изненадува што стана трета валута во однос на нејзиниот удел на пазарот. И истиот тренд можете да го следите од сега па натаму.

Bitcoin готовина не е резултат на импровизација, како што може да размислат многу мали и средни инвеститори. Ако не, напротив, се разви како алтернатива за инвеститорите пософистицирани во оваа класа на финансиски производи. Со поголеми ризици, како и од друга страна, тоа е логично. Но, со одлично патување во следните неколку години. До тој степен што добар дел од финансиските аналитичари сметаат дека биткоинската готовина е природна реле во инвестициите на виртуелни валути.

Пософистицирана група, бранувањето

Уште поиновативен е овој сугестивен предлог од кој било вид инвестициски пристап. Бран е конфигуриран како нов елемент што претставува трета група на криптовалути. Со сосема различни податоци во однос на оние што се применуваат на биткоинот. Во секој случај, ако овој облог се карактеризира со нешто, тоа е затоа што обезбедува систем што не работи како електронска валута како што е вообичаено разбирливо. Не е изненадувачки што за време на овие Божиќни празници таа претстави нестабилност над нормалната во овие случаи. Двојно, па дури и тројно зголемување на вредноста што ја имаше дотогаш. Да се ​​биде извор за да се генерираат големи капитални придобивки на електронските пазари каде што е наведена.

Преку оваа друга алтернатива можете да зголемите извор на заштеди над нормалното. Но, како и во другите модели што ви ги изложивме, ризиците се поголеми од кога било. Не е изненадувачки, можете да изгубите пари во секое време, бидејќи падот може да биде многу вертикален. Ова е една од главните причини зошто мора да покажете посебна претпазливост за да работите со оваа класа виртуелни валути. Секако, нуди мала безбедност во операциите што од сега ќе ги извршувате.

Ризици од овие операции

ризици Во секој случај, не можете да ги заборавите штетите што овие движења ги носат со виртуелните валути што ви ги претставивме. Некои од најрелевантните се следниве.

 • Не е инвестиција наменета за сите кориснички профили. Ако не напротив, само оние што се прилагодени на нови алатки во технологиите капачиња на прстите.
 • Тие ја надминуваат онаа на поконвенционалните финансиски производи. Каде што нестабилноста може да достигне врвни нивоа што можеби не сте во позиција да ги поднесете.
 • Добар дел од овие крипто-валути се неодамнешен изглед и затоа немате база за да работите со нив. Каде што секоја грешка може да ве чини да изгубите многу евра на патот.
 • Ако не сакате да преземате прекумерни ризици, се препорачува да се реализираат вашите инвестиции трансакции со многу мала вредност. Тоа е најдоброто од стратегиите за заштита на вашите движења на овие многу посебни пазари.
 • Ако има некоја карактеристика што ги дефинира виртуелните валути, таа престојува во високо знаење од тоа што претставуваат овие финансиски средства. Тие се сосема различни од другите со кои сте биле навикнати да тргувате.
 • Нема да имате друг избор освен да бидете прилагодени на Нови технологии бидејќи нејзината механика е поврзана со нив. Ако ова не е ваш случај, подобро да се откажете од обидот. Не е изненадувачки, сметката што ќе треба да ја платите ќе биде многу висока. Многу повеќе отколку во другите финансиски производи, дури и од најсофистицираните.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.