Бидете многу внимателни кога вработувате субвенционирана хипотека

награден

На хипотекарни заеми Тоа е еден од производите што повеќето корисници на банка ги ангажираат бидејќи се направени за стекнување на дом. Каде, бројот на хипотеки конституирани на домови е 30.600, 3,9% повеќе отколку во јуни 2017 година, според податоците обезбедени од Националниот институт за статистика (ИНЕ). Се покажува дека просечната сума е 123.896 евра, што претставува зголемување од 5,1%. Од друга страна, просечниот износ на хипотеки запишани во регистрите за недвижнини во јуни (од извршени јавни дејствија претходно) е 151.006 евра, за 13,9% поголем од истиот месец во 2017 година.

Таква е важноста на хипотеките што многу корисници ја сметаат доколку е потребно да склучат договор некаква класа бидете сигурни со официјализирање на овој процес на недвижен имот. Па, во оваа смисла, единствената политика што бара вработување е онаа што ги зема предвид пожарите. Тековните регулативи во Шпанија бараат сопствениците да имаат осигурување од овие карактеристики за да го предвидат овој инцидент во кое било време. Напротив, осигурувањето во домот, и покрај тоа во што многу корисници веруваат, не е задолжително, туку по избор.

Овој вид осигурување, од друга страна, се препорачува да се претплатите бидејќи помага да се зачува содржината и контејнерот на имотот. Придонесува меѓу другите покриеност некои важни како оштетување на водата и електрично оштетување на апаратите, услуга за одржување дома и сами, замена на клучеви и брави заради кражба или кражба, па дури и граѓанска одговорност и правна заштита за вас и вашиот дом, меѓу некои од најрелевантните. Иако постојат многу опции од кои можете да изберете преку понудите дадени од осигурителни компании.

Зошто банките бараат осигурување?

Сигурно ќе откриете дека некои хипотеки што ги пласираат банките бараат од вас да се осигурите за дома и можеби други различни формати. Не затоа што сегашните прописи го налагаат тоа, туку како комерцијална стратегија за подобрување на условите за склучување договор за хипотекарен заем што ќе го договорите. Една од целите да се вклучи осигурување на овие карактеристики се заснова спушти го диференцијалот на хипотеки. Тоа е, така што овој производ за финансирање е многу поконкурентен и на крајот заштедувате неколку евра во работењето.

Вклучувањето на едно или повеќе осигурување на овие карактеристики ви овозможува да ја намалите каматната стапка за неколку десетини од процентот во однос на нејзината оригинална стапка. Општо, бонуси тие обично не надминуваат 1%, но барем ќе ви помогне да ги задржите финансиските напори што ќе треба да ги направите за да купите нов дом. Доколку не ги прифатите овие посебни услови, секако дека нема да имате пристап до овие специјални понуди за хипотека. Не залудно, тоа е состојбата наметната од финансиските институции.

Ефекти врз хипотекарен кредит

хипотеки

Тоа е состојба која е присутна во таканаречените субвенционирани хипотеки и како комерцијална стратегија така што вашите месечни исплати да бидат подостапни од тој момент натаму. Сепак, тие обично вклучуваат некаков вид на осигурување што има малку или никаква врска со домот. Нема да имате друг избор освен да анализирате ако овој трошок ве компензира во времето на извршување на операцијата. Бидејќи парите што можете да ги заштедите преку бонусот за хипотека може да поминат на сметка на осигурувањето.

Од оваа прецизна причина, ќе мора да анализирате дали ви е навистина погодно да го најмите овој производ за осигурување или не. Можеби не е така и најпрофитабилно е да се свртите кон други модели на финансирање, дури и без бонуси. На долг рок, тие можат да бидат поисплатливи за одбрана на вашите лични интереси. Надвор од другите пристапи што ги имате во осигурителниот сектор. Бидејќи на крајот на денот станува збор за запишана политика што ви е корисна. Нешто што не се случува секогаш во сите ситуации или кај сите корисници. Тоа е фактор што секогаш треба да го имате предвид кога одите да го потпише договорот на кој било хипотекарен кредит.

Предности во бонусот

предност

Се разбира, хипотеките вклучуваат низа предности што мора да ги анализирате многу детално. Бидејќи тие не произлегуваат само од вистинската употреба што ја давате на домашно осигурување или други формати. Но, преку некои придобивки како што се оние што ве изложуваме подолу:

 • Добијте таков вид интерес да се намали минимално. Неговиот директен ефект е дека ќе имате поевтини месечни исплати за времетраењето на договорот за хипотека.
 • Тие се развиваат со целосно ослободување во провизиите (отворање, проучување, рано откажување, итн.) И во трошоците за нивно управување или одржување. На овој начин, нема сомнение дека ќе имате друг извор на заштеда при купувањето на вашиот нов дом.
 • Тоа е комерцијална стратегија која е присутна во добар дел од понуди и промоции што финансиските субјекти ги извршуваа во последните години. Да се ​​добие поконкурентна каматна стапка во работењето.
 • Многу е вообичаено оваа класа хипотеки да не се поврзани со производ поврзан со фиксна стапка. Ако не, напротив, тие се вклучени во променливата стапка, каде што има повеќе разлики помеѓу кредитните линии.

Недостатоци на бонусот

Бонусот за хипотеки, од друга страна, носи и низа штети што мора претпазливо да ги процените при анализа на овој специјален производ. На пример, преку следниве ситуации што ќе ви ги објасниме подолу и што треба да ги имате во предвид од овој прецизен момент.

 • Осигурувањето што треба да го договорите можеби нема да биде од голема корист за вашите интереси како корисник. Можеби веќе го имате ангажирано со друга осигурителна компанија. Во овој случај, тоа ќе биде непотребен трошок што ќе ја направи операцијата значително поскапа.
 • Оваа класа хипотеки не се поврзани само со низа осигурителни производи. Но, и за вработување на други финансиски производи (пензиски план, програма за штедење, инвестициски фондови и сл.). Тоа е стратегијата што ја користат банките за намалување на каматната стапка на овие финансиски производи.
 • Во многу случаи, бонусите на хипотеки Тие се многу мали па дури можете да се запрашате дали навистина вреди да се направи оваа жртва. Тоа е, формализирајте едно или повеќе осигурување што можеби не ви требаат во тоа време.
 • Beе биде профитабилно работење само ако се намали каматната стапка на хипотеката е навистина за ценење. Вие не треба да се задоволите со неколку десетини од процентот, но барем треба да го намалите ширењето на 1%.
 • Ако она што го барате е субвенционирана хипотека, треба да знаете дека станува збор за растечки производ и дека ќе најдете сè повеќе модели со овие карактеристики. Ова значи дека мораш спореди ги сите сè додека не го добиете оној кој најдобро одговара на вашиот профил како корисник на банка. Дури и со помош на советник за недвижнини кој може да ви обезбеди нови информации за да можете да донесете правилна одлука.

Други банкарски побарувања

сметки

Во оваа класа хипотекарни заеми, побарувањата може да бидат поголеми. Како на пример, дека мора да ги поврзете платниот список или редовниот приход во кредитната линија. Исто така, иако е поретко со домицилацијата на главната сметки за домаќинства (гас, електрична енергија, вода и сл.). Таму каде што започнува од многу добро дефинирана комерцијална стратегија и тоа се заснова на фактот дека како што имате повеќе договорени производи или поголеми врски во вашиот приход, условите на хипотеката постепено ќе се подобруваат. Во секој случај, не над 1, 5% или 2%, што е максимална граница за овие сметководствени движења во хипотеки.

Од друга страна, ќе биде многу погодно да не земете хипотека само затоа што е субвенционирана од овие услови за кои зборуваме во овој напис. Ова треба да биде секундарен аспект при донесување одлуки за тоа што е најдобро за вас. Бидејќи може да биде дека на долг рок хипотека ти е поскапо. Не е изненадувачки, треба да имате предвид дека банката бара свои интереси, а не ваши. Во оваа смисла, здруженијата на потрошувачи предупредуваат за опасноста од оваа класа на хипотекарни заеми. Повеќе отколку што можете да имате на прво место.

Од ова сценарио, треба да имате предвид дека субвенционираните хипотеки се модал во рамките на тоа што се овие финансиски производи. Со своите предности и недостатоци и дека само вие ќе мора да процените дали вреди да ги ангажирате. Отпрвин може да ве изненади, но во моментот на нивна анализа сигурно ќе откриете некои други непријатности во вашата претплата. Во оваа смисла, не треба да дозволите да бидете занесени од првото влијание на овие промоции, туку напротив, да бидете позамислени да ги процените сите нивни услови, кои се многу. Повеќе отколку што можете да имате на прво место.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.