Арцелор или Ацеринокс? Кој е најдобриот избор

ацеринокс Во рамките на шпанските акции, две од најжешките акции се акциите на секторот за челик, Арчелор и Ацеринокс. Особено што и двете компании се особено изложени на стапка на војна што постои деновиве со оваа суровина. До тој степен што тие покажуваат нестабилност над онаа претставена со вредностите што го сочинуваат селективниот индекс на националната берза, Ibex 35. Во секој случај, ова се две опции што треба да се разгледаат во наредните денови. Бидејќи тие имаат многу важен потенцијал за ревалоризација. Иако тие се работи што не се ризикуваат без посебни карактеристики на двете хартии од вредност.

И Арцелор и Ацеринокс се проследени со добар број мали и средни инвеститори кои тестираат како цените на нивните акции можат да се развијат во текот на оваа година. Интегрирани во еминентно цикличен сектор, тие можат да ги искористат предностите на глобален раст на економијата. Бидејќи во овие сценарија тие реагираат многу подобро од другите акции. Иако, напротив, мора да бидеме повнимателни во рецесивни периоди на економијата бидејќи нивното однесување е многу полошо. Со многу обемни падови што можат да создадат повеќе од еден проблем во билансот на успех.

Постојат неколку финансиски аналитичари кои сметаат дека суровини тие сè уште одат да продолжиме позитивно. Во оваа смисла, Арселор и Ацеринокс може да соберат подобро расположение од пазарот. Од друга страна, не треба да се заборави дека во следните неколку години и на краток рок, две компании се особено изложени на стапката на војна. Тие имаат повеќе ризици од другите хартии од вредност кои не се изложени на овие лулашки на финансиските пазари. Иако најголемиот проблем лежи во тоа која од двете компании да заземе позиции отсега.

Арцелор и Ацеринокс: поправки

Цени Ако за нешто, и двата предлози на берзата се разликуваа последните денови, тоа е затоа што тие доживеаја сериозни падови во усогласеноста на нивните соодветни цени. Во некои случаи може да се земе како дополнителен ризик да се отворат позиции во овие вредности. И во други, како вистинска можност за купување, но по многу поконкурентни цени отколку порано. Иако со последователните разлики што ги претставуваат една и друга компанија. Но, тие се обележани со исти константи во нивниот цитат и зошто да не го кажат тоа дури и во нивната линија на деловно работење, што е практично исто.

Во оваа смисла, ако сте подготвени да преземете ризик, може да биде одлична идеја да ги искористите овие падови. Иако „Ацеринокс“ може да биде оној со поотворено сценарио за да можете да ги извршувате вашите берзански активности во наредните денови. До тој степен што претставува многу подефиниран технички аспект отколку во случајот со Арселор. Во секој случај и почитувајќи го овој совет, може да се каже дека а среден и долг рок обајцата се добра можност за инвестирање. И во двете операции имате многу да добиете и наградите може да ве мотивираат да го преземете овој ризик што доаѓа со започнување на овие движења токму сега.

Различни географски области

Цени Кога станува збор за анализа која од двете котирани компании е почувствителна за да го зајакне вашето работење со акции, има факт од особено значење. Тоа не е никој друг туку потеклото на вашите деловни линии. Па, во оваа смисла Ацеринокс претставува повеќе национални интереси во производството на челик. И сè додека не биде повеќе изложена на специфични движења во шпанската економија. Со многу подиректна врска со еволуцијата на сите национални берзански индекси. Во оваа смисла, не се сомневајте дека нивната дивергенција е значително помала.

Од своја страна, челичната компанија Арчелор е многу поизложена на глобалните услови бидејќи не заборавајте дека имаме работа со една од големите мултинационални компании во секторот. Со многу важна тежина, како во Европската унија, така и во другите географски области со посебна важност како што е случајот со Кина. Од оваа перспектива, тие презентираат различни модели на управување и може да се каже дека исто така модели на инвестиции. Иако основата на вашата деловна активност е практично и нема разлики од посебна важност. Надвор од нејзините процеси во формирањето на цените.

Општ контекст на торбите

За да можете да си кажете од една или друга челична компанија, нема да боли да го анализирате општиот контекст во кој се движите. Helpе ви помогне да го одредите изборот со поголеми гаранции за безбедност и пред се да ги заштитите вашите можни движења на финансиските пазари. Па, во оваа смисла може да биде дека на краток рок берзите имаат удри во земја и одржлив скок може да се развие во следните неколку дена. Ако ова беше сценариото, и Арчелор и Ацеринокс би можеле да бидат опции за купување. Иако можеби првиот имал поголемо нагорно патување поради посебните карактеристики на вредноста.

Од друга страна, исто така, ќе биде многу интересно да се види што ќе се случи со обете вредности кога индикатори достигне одредено ниво погоре. Beе биде моментот кога ќе треба да одлучите дали да ги вратите позициите или да се обидете уште повеќе да ја подобрите профитабилноста. И покрај фактот дека оваа операција може да биде многу скапа, бидејќи падовите во оваа класа на толку циклични вредности се многу изразени. До тој степен што можете да оставите многу евра на патот. Во секој случај, ризик треба да преземете со овие две компании во моќниот сектор за челик.

Извонреден потенцијал за наопаку

Според предвидувањата на најпознатите аналитичари на финансискиот пазар, постои една работа за која се согласуваат и Арселор и Ацеринокс. И тоа е никој друг, освен претставува многу важен потенцијал за ревалоризација. Што во секој случај се движи на маргините што одат од 8% до околу 20%. И во секој случај, повисоки од оние презентирани од други вредности од прво значење во националните и меѓународните акции. Во оваа смисла, вистина е дека имате повеќе да добиете отколку да изгубите. Но, секогаш со голема претпазливост во операциите што ги извршувате од овие прецизни моменти.

Сепак, фактот дека овие потенцијали за ревалоризација се доделени не значи дека тие ќе бидат исполнети во блиска иднина. Ако не, напротив, треба да го земете повеќе како крајна точка, ни повеќе ни помалку. Со тоа што овој фактор може да укаже наспроти усогласеноста на цените. Од оваа перспектива, препораката јасно е да се купи и дека во одредена класа хартии од вредност е дури и агресивна за да се искористи ова сценарио во цените.

Широки разлики во цените

храброст Ако овие две важни се разликуваат од национални и меѓународни акции за нешто, тоа е затоа што тие претставуваат многу добро дефинирана цена. Врз основа на тоа, тие се некои од вредностите што најмногу растат или паѓаат на секоја трговска сесија. Со многу фрапантни проценти кои се близу 5%. На што е погодно трговски операции и дека операциите можат да бидат профитабилни за многу краток временски период. На овој начин, ако работите многу брзо, тоа може да биде јасна алтернатива за да се направат економски придонеси профитабилни. Како дополнителна стратегија за одбрана на вашите интереси како мал и среден инвеститор.

Овој факт ги прави овие две вредности многу погодни за краткорочни операции. И покрај фактот дека Арселор и Ацеринокс се хартии од вредност кои им нудат на акционерите дивиденда. Иако под не премногу висока количина, секогаш под 3%. Нешто пониско од останатите хартии од вредност вклучени во селективниот индекс на националната берза, Ibex 35, со просечна профитабилност околу 4%. Не залудно ова е уште еден фактор што треба да го земете предвид за да влезете во позициите на овие челични компании.

Дискретен обем на вработување

Од друга страна, тие не се компании со прекумерна капитализација, но се под просекот претставен од вредностите на Ibex 35. Не е изненадувачки што не се истакнува особено за масовна размена на титули помеѓу купувачи и продавачи. Иако со целосна ликвидација доколку ви се отворат позиции во некој од овие предлози на берзата. Тоа е, нема да имате прекумерни проблеми прилагодете ги цените на набавките и продажбите. Како што е случај со некои од малите хартии од вредност со средна капитализација кои се интегрирани во шпанскиот континуиран пазар.

Во секој случај, тоа е опција што од сега треба да ја внесувате акции. Знаејќи во секое време дека ризиците од работењето се латентни отколку во другите опции што ги нуди националната берза. Каде што ќе бидат присутни флуктуациите на цените во текот на целата година и тоа може да ја одреди стратегијата што ќе ја користите со вашето портфолио. Во секој случај, тие се единствените компании во секторот челик кои се вклучени во индексите на шпанскиот капитал. Без да има сектор од овој сегмент како таков. Тоа е, имате многу малку предлози за избор ако се обложите на оваа стратегија за инвестиции.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.