Ангажирањето хипотека е веќе поскапо: интересот се зголемува

интерес

Веќе е факт дека ако имате хипотека ќе ја официјализирате токму сега и од сега ќе чини малку поскапо. Како последица на зголемувањето на нивото на Европски репер, Еурибор, кој е во нагорна фаза веќе пет месеци. Ова се случи од минатиот мај, така што на овој начин се оддалечува од историските падови по почетокот на годината во која остана целосно застојана. Се разбира, тоа не е добра вест за корисниците кои се нурнати во овој процес.

Првата причина е затоа што вашиот хипотекарен кредит ќе биде поскап, со месечни исплати малку Повеќе бара. Иако разликата што ќе ја имате на оваа позиција ќе биде многу малку евра, најзагрижувачко е што тоа ќе биде тренд што ќе се засилува отсега натаму. Во функција на еволуција на типови од интерес на финансиските пазари. Во оваа смисла, потребно е да се запамети дека европските монетарни власти ќе го потопат во наредните месеци. Откако беше недвижен со 0% од 2014 година. Каде што цената на парите беше практично нула. Тоа е, нула

Па, ова се промени од октомври 2018 година, ревизијата на европскиот репер индекс доведува до зголемување на месечните исплати на хипотека за прв пат од 2014 година. Како резултат на Еурибор понуди некои помалку негативни стапки отколку во другите вежби. Ова доведе до формализирање на прегледите за хипотекарни заеми и нови апликации за зголемување на месечната претплата. Во моментот износот не е многу значаен, тој се движи околу 10 или 15 во зависност од потребната количина. Но, од сега постепено ќе се зголемува. Според порастот што се генерира во цената на парите.

Прогноза за следните неколку години

Во врска со прогнозата на европскиот репер индекс, попознат како Еурибор, одделот за анализа на Банкинтер посочува дека во извештајот за стратегија за третиот квартал на 2018 година, неговата прогноза за Еурибор за 2018 и 2019 година, главен показател за пресметување хипотеки во наредните месеци . Неговата прогноза предвидува 12-месечен Еурибор, најчестиот показател за пресметување хипотеки, кој ќе биде околу -0,17% до крајот на 2018 година.

Додека напротив, нејзината прогноза за Еурибор во 2018 година ќе се движи во опсег од -0,30% и -0,10%. Конечно, прогнозата на Еурибор за 2019 година предвидува зголемување што ќе биде помеѓу минимум од -0,10% и максимум 0,30%, со централно сценарио кое ќе се движи помеѓу 0,10% и 0,20%. Во однос на каматните стапки, аналитичарите на Банкинтер сметаат дека „каматните стапки нема да се променат пред првата половина на 2019 година, но очекуваме стапката на депозит да достигне 0,0%, наспроти сегашните -0,40%)».

Со просечен интерес од 2,20%

храброст

За хипотеките составени од вкупниот имот во јуни, просечната каматна стапка на почетокот е 2,49% (6,8% пониска од јуни 2017 година) и просечниот рок од 23 години, според последните податоци дадени од Националниот институт за статистика (ИНЕ) Извештајот исто така покажува дека 62,9% од хипотеките се со променлива каматна стапка и 37,1% по фиксна стапка. Просечната каматна стапка на почетокот е 2,19% за хипотеки со променлива стапка (11,3% пониска отколку во јуни 2017 година) и 3,25% за хипотеки со фиксна стапка (0,5% повисока).

Во однос на хипотеките конституирани на домови, просечната каматна стапка е 2,63% (4,5% пониска од јуни 2017 година) и просечниот рок од 24 години, според податоците на ИНЕ. Каде, 60,8% од домашните хипотеки се со променлива стапка и 39,2% со фиксна стапка. Од друга страна, хипотеките со фиксна стапка доживуваат a 2,2% намалување на годишната стапка. Просечната каматна стапка на почетокот е 2,43% за хипотеки на домови со подвижна стапка (со пад од 5,7%) и 3,03% за хипотеки со фиксна стапка (3,5% пониска).

Промените во регистарот се зголемуваат

промени

Вкупниот број на хипотеки со промени во нивните услови регистрирани во регистрите на имот е 5.706, за 22,8% помалку отколку во јуни 2017 година. Во домувањето, бројот на хипотеки што ги менуваат своите услови се намалува за 26,3%. Со оглед на видот на промената на условите, во јуни има 4.476 новини (или направени модификации со истата финансиска институција), со годишно намалување од 22,4%.

Во друга насока, исто така вреди да се спомене дека бројот на операции што го менуваат субјектот (сурогации на доверителот) опаѓа за 30,7%, додека бројот на хипотеки во кои се менува сопственикот на заложното средство (суброгации на должникот) пораснаа за 3,5%. Во оваа смисла, постои тренд кој преминува од хипотеки со променлива до фиксна стапка, како последица на промената на трендот на европскиот репер индекс, иако под пропорција што сè уште не е мнозинство меѓу корисниците на овој вид финансиски производи.

Повеќе интерес од 2018 година

Во Шпанија, огромното мнозинство на варијабилни хипотекарни заеми се поврзани со „Еурибор“, токму затоа што тоа е индикатор што е конституиран со просекот на стапките по кои позајмуваат банките. Според Националниот институт за статистика, повеќе од 90% од операциите се извршуваат под овој услов. Додека останатите модели на финансирање се очигледно малцинство меѓу корисниците на банка. Чекајќи примена на Еурибор Плус нов модалитет за поврзување на хипотеката и тоа започнува од пообјективни пристапи.

Одлуката на европските монетарни организации да ја зголемат каматната стапка е сериозен проблем за хипотеките со променлива стапка. Меѓу другите причини затоа што тоа ќе ги направи поскапи при плаќањето на нивните месечни рати и на нивоа што ќе зависат од интензитетот на овие зголемувања. До тој степен што од сега може да биде важен фактор за потпишување фиксна или променлива хипотека. Затоа што првите имаат голема предност што ја имаат секогаш ќе платите исто преку вашата месечна претплата. Што и да се случи на финансиските пазари бидејќи во секое време ќе ги знаете трошоците за вработување.

Ефекти од зголемувањето на цените на парите

Во секој случај, постојат и други колатерални ефекти што овој пораст ќе ги повлече во оваа класа на финансиски производи и кои треба да ги знаете од сега па натаму. Како на пример, оние што ве изложуваме подолу:

  • Веќе ќе ви биде многу посложено да најдете кредит се шири под 1%, исто како што ти се случуваше до сега.
  • Комисиите може да се зголемат за неколку десетини од процентот од нивните првични цени. Исто така, ќе биде потешко да се откријат хипотеки што се ослободени од провизии и други трошоци за нивно управување или одржување.
  • Можеби е време да се земе хипотека со фиксна стапка до избегнете го ова стврднување во услови на хипотеки со променлива стапка. На среден и долг рок, ќе плаќате помалку пари на месечните рати. Плаќање на истото, што и да се случи со цената на парите.
  • Не е најдобро да се претплатите на оваа класа хипотеки удри во земја што се однесува до еволуцијата на каматните стапки.

Хипотеки поврзани со Еурибор

Еврибор

Од 5.706 хипотеки со промени во нивните услови, 48,5% се должат на промените на каматните стапки. По промената на условите, процентот на хипотеки со фиксна стапка се зголемува од 7,0% на 14,6%, додека хипотеките со променлива камата се намалија од 92,6% на 85,0%. Еурибор е стапка на која се однесува најголемиот процент на хипотеки со променлива стапка, и пред промената (76,9%) и после (77,9%). По промената на условите, просечната камата на заемите во хипотеки со фиксна стапка се намали за 0,9 поени. Хипотеките со променлива стапка исто така паднаа за 0,9 процентни поени.

Европскиот репер е оној со кој тие се поврзани повеќе од 90% од операциите формализиран со променлива каматна стапка. Јасно преовладува во договорите потпишани од корисниците и над другите индекси кои во моментов се малцинство во нивното прифаќање. Од друга страна, податоците обезбедени од Националниот институт за статистика (ИНЕ) исто така покажуваат дека автономните заедници со најголем број хипотеки конституирани на домови во јуни се Заедницата на Мадрид (6.399), Андалузија (5.765) и Каталонија ( 4.852).

Вкупниот број на хипотеки со промени во нивните услови регистрирани во регистрите на имот е 5.706, за 22,8% помалку отколку во јуни 2017 година. Во домувањето, бројот на хипотеки што ги менуваат своите услови се намалува за 26,3%. Со оглед на видот на промената на условите, во јуни има 4.476 новини (или направени модификации со истата финансиска институција), со годишно намалување од 22,4%.

Во оваа смисла, постои тренд кој преминува од хипотеки со променлива до фиксна стапка, како последица на промената на трендот на европскиот репер индекс.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.