Финансиски дигитални платформи: кои се тие и како функционираат?

платформи Во последниве години, дигиталните финансиски платформи станаа модерни како канали за развој на инвестиции. Но, не станува збор за конвенционални операции, но преку серија производи засновани на акции што генерираат поголем ризик при работењето. Тоа е, каде што можете да заработите многу пари за краток временски период, но и да го оставите скоро целиот капитал на патот. Затоа претпазливоста ќе биде заеднички именител во сите постапки на инвеститорите кои ги избираат овие многу посебни инвестиции.

CFD се сложени инструменти и имаат висок ризик да изгубат пари брзо поради моќ. 66.77% од сметките на инвеститори во трговијата на мало губат пари при тргување со CFD. Треба да размислите ако разбирате како работат CFD И, ако имате можност да преземете голем ризик да ги изгубите парите. Услугите за размена на копии носат дополнителни ризици за вашата инвестиција поради природата на ваквите производи. Доколку вклучените ризици не ви изгледаат јасни, ќе биде многу подобро да се откажете од оваа агресивна алтернатива за инвестирање.

Оваа класа на финансиски производи е развиена со два акциони плана. Од една страна, да се задоволат едноставните краткорочни инвестиции што се создадени за оние инвеститори кои бараат побрз начин да ги постигнат своите цели и кои не се никој друг брзо постигнување на капитална добивка во нивните движења на финансиските пазари. И од друга страна, преку платформите за професионалци на финансиските пазари. Каде што нивниот главен придонес лежи во фактот дека тие можат да помогнат во копирање на трансакции и целосно да ги контролираат сите можни ризици.

Дигитални платформи: пријавете се

За да започнете тргување со девизниот пазар или други финансиски средства, потребно е да се регистрирате во областа на членот и да отворите сметка за тргување. За трговци почетници, таканаречена демо-сметка е достапна. Што значи тоа? Па, многу едноставен, начин да научите како инвеститор, но со виртуелни пари, без никаков ризик да изгубите вистински средства. Не мора да направите некои значајни финансиски инвестиции.

Следниот чекор е да преземете и инсталирате платформа за тргување. За да купувате и продавате валути или други финансиски производи, мора да ја преземете оваа платформа и да ја инсталирате на вашиот персонален компјутер или на друг Технолошки уред за неколку минути да започне да работи на избраниот финансиски пазар. Во секој случај, за да ви помогнат да научите како да го предвидите движењето на паровите на валути, овие дигитални платформи нудат богатство на едукативни и референтни материјали.

Направете депозити

pagos Друга фаза во овој процес на инвестирање се материјализира преку операции со вистински пари. Во оваа смисла, за да започнете да тргувате со вистински пари, треба да ја депонирате вашата сметка за тргување. Може да се направи во делот именуван како Депозит или повлекување, во зависност од тоа какви ќе бидат движењата на корисниците во областа на членот. Можете да ја депонирате вашата трговска сметка користејќи кој било достапен систем за плаќање, што е најпогодно за вас. Таму каде што се познати најпознатите, од банкарски трансфери до употреба на кредитни или дебитни картички.

Следниот чекор се заснова на правење трансакција на дигиталната платформа. Каде да отворите нова нарачка, мора наведете ја јачината на звукот (Се препорачува да започнете со минимум 0.01) и потоа да изберете помеѓу продажба и купување. По овој процес, вашата нарачка е отворена, што значи дека сте започнале со трговија на избраниот пазар и дека можеби се некои од многуте што ги имаат овие финансиски оператори. Каде, во последниве месеци, беше вметната една толку иновативна како што е поврзана со виртуелни валути, каде што е присутен биткоинот.

Инвестициските оператори гарантираат

BitcoinОвие многу посебни платформи, генерално, се членки на Фондот за компензација на инвестициите на некоја повеќе или помалку релевантна земја. Целта на фондот е да им обезбеди на осигурените клиенти на регистрирани компании исплата на надоместок доколку компаниите не се во можност да ги плаќаат самостојно. Во овие случаи, надоместокот може да изнесува до 20.000 евра.

Минималниот износ на првиот депозит за сметки развиени од дигитални платформи за инвестиции е 100 УСД / 100 ЕУР / 100 ГБП (или еквивалент во која било друга валута). На минимален депозит за специјални сметки е 5,000 УСД. Нема ограничувања за следните депозити. Сепак, неопходно е да се извести дека ризикот од овие операции е многу висок и затоа не е препорачливо да се извршуваат големи движења бидејќи добар дел од вложениот капитал може да се изгуби.

Бонус програми

Друг аспект што мора да се потенцира од сега е дека ова е услуга што има негативна заштита од билансот на сметката. Ова во пракса значи дека од овој прецизен момент на сите мали и средни инвеститори им се гарантира заштита на негативното салдо. Во оваа смисла, заштитата од негативна рамнотежа гарантира дека инвеститорот не може изгуби повеќе пари оној што го имате на вашата сметка. Не е изненадувачки, што сепак е еден од најголемите ризици од овие операции. Над други технички размислувања, па дури и од точката на повикување на сопствената содржина.

Од друга страна, овие дигитални платформи за инвестиции имаат вметнато програма за обврзници со цел работењето со финансиските средства овозможени во секој случај да бидат попрофитабилни. Поточно, тие обично им нудат на своите клиенти најдобри промотивни понуди на финансиските пазари: класичен ваучер, ваучер за договор или враќање на готовина. Со предлози што носат попусти до 10% на салдото на сметката. Додека напротив, другите се наменети за најдоброто

Совети за градење лојалност во овие програми

Постојат низа препораки за да можат малите и средни инвеститори да ги оптимизираат своите движења во избраните финансиски средства и да поминат низ усогласеност со некои совети што ве изложуваме подолу:

 • Според програмата, клиентот има можност да повлече средства од областа на вашиот член двапати месечно без да плаќате провизии.
 • Клиентот може да ја искористи програмата на првиот и третиот вторник на секој календарски месец, во текот на целиот ден.
 • Во деновите од неделата споменати погоре, клиентот може да подигне средства без никаква провизија преку кој било систем на плаќање достапен само еднаш на ден.
 • За да има корист од понудата, клиентот мора да ја депонира својата трговска сметка барем еднаш во текот на претходните шест месеци.
 • Избор на бесплатно повлекување за придружната комисија е ограничена.

Од друга страна, тие размислуваат за други програми во кои корисниците можат да имаат корист од договорните услови што ги обезбедуваат. На пример, со функциите што се стандардизирани и процентот на маргина (на 50% од минималната потребна маргина) во кој од провајдерот се бара да затвори една или повеќе од неговите отворени позиции на CFD или други производи со слични карактеристики.

Систем за автоматско повлекување

повлекувањаОд друга страна, исто така треба да се напомене дека системот за автоматско повлекување средства е услуга за автоматско процесирање на барањата за повлекување средства што овозможува намалување на време на трансфер на средства до 1 минута. Апликациите веќе не се обработуваат исклучиво за време на работното време на компанијата, но исто така и ноќе, за време на викенди или дури и за време на празници.

Процентот на барања обработени автоматски расте стабилно. Во тоа време, 85% од барањата на клиентите се обработуваат на овој автоматски начин. Кога времето за обработка на апликацијата е помалку од една минута. Во друга насока, повлекувањето на средствата има 2 фази: третирање на барањето за повлекување и извршување на барањето. Автоматизацијата на овој процес драматично ја забрзува брзината на повлекување средства.

Располагање на системот
Овој систем работи 24 часа на ден, 7 дена во неделата. Сите клиенти можат да ги повлечат своите средства во секое време, дури и навечер, за време на викендот или на државен празник.

Систем за повлекување тоа е едноставно и универзално. И, овој метод за автоматско повлекување е достапен во сите видови реални сметки во кои се депонираат со користење на кој било од следниве системи за плаќање: Skrill (Moneybookers), FasaPay, NETELLER. Вие само треба да поднесете барање за повлекување од вашата област на членови.

Во однос на другите операции, се издвојува оној што е предодреден да пренесува средства помеѓу нивните трговски сметки на различните дигитални платформи за инвестиции. Во оваа смисла, треба да се напомене дека средствата можете да ги префрлите од сметката, која е депонирана преку банкарска картичка, не порано од 30 дена по датумот на депонирање. За да го завршите внатрешниот трансфер: лозинката за вашата сметка, износот што треба да се пренесе и бројот на дестинациската сметка.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.