Совети што треба да ги имате на ум пред да побарате онлајн заем

Пари по барање заем преку Интернет

Сигурно повеќе од еднаш, сурфајќи на Интернет, сте виделе рекламирање за аплицирајте за заем преку Интернет. И не верувавте дека е лесно како што изгледа (или дека не сте „заковани“ подоцна со интересите). Но, тоа не значи дека не можете да добивате заеми преку Интернет Безбедно Секако дека може!

Ако го земете предвид тоа што ќе ви го кажеме, не само што нема да западнете во измами или идни проблеми, туку ќе го побарате заемот со повеќе безбедност и знаејќи дека добро си ја завршил „домашната задача“ за оваа парична помош да не ти тежи повеќе отколку што треба. Како да го погледнете?

Проверете ја вашата финансиска состојба

Совети што треба да ги имате на ум пред да побарате онлајн заем

Вистина е дека барањето заем е начин за добивање пари. Можеби ви треба за да платите долгови или да купите нешто. Но, дали навистина ви треба? И ако е така, би можеле ли да го вратите потоа?

Да земеме пример. Замислете дека сте невработени и дека имате неколку долгови што треба да ги платите (во спротивно, вашиот автомобил или куќа би можеле да бидат одземени). Па барате заем. Но, како ќе го вратите? И да ги платиш долговите што се генерираат подоцна ако немаш работа?

Да, точно е дека заемот може да биде здив кога сте многу преоптоварени, ноили понекогаш е погодно да се размислува дали тоа е најдобрата опција или не. И тоа е дека најпрво е погодно да знаете кои приходи и трошоци треба да ги одредите дали има некој начин да заштедите за да не морате да барате нешто што може уште повеќе да ве удави на крајот на месецот.

Да ти дадам идеја, не е препорачливо да барате заем за да направите компулсивни купувања, да исплати уште еден кредит, за одмори… Исто така, ако веќе имате заем, не е добра идеја да аплицирате за друг, уште помалку кога не знаете како ќе го вратите.

Внимателно проверете ја сумата што ќе ја побарате, како и времето за враќање и каматата

Кога одите да побарате заем, важно е да ја знаете количината што навистина ви треба, и времето кога би требало да го вратите.

Ве молиме имајте предвид дека ако побарате да го вратите што е можно поскоро, за таксата да биде помала, ќе платите многу повеќе камата отколку ако ја платите за кратко време. А ако кажете дека наскоро ќе го вратите, можно е некои непредвидени настани да ве натераат да не ги платите ратите.

Значи, за да се избегнат овие проблеми, мора да го одредите соодветното време (и соодветната такса) за вас.

стравуваните интереси

Иако претходно ги споменавме, ништо не кажавме затоа што тука ќе истакнеме важна поента. Сите заеми, онлајн или во банки, имаат камата. И секој може да биде различен.

Точно е дека онлајн кредитите повеќе ни се јавуваат затоа што се побрзи и можеме побрзо да ги имаме парите, но нивните интереси понекогаш се повисоки отколку во банките (има и еднакви или пониски од овие).

Каматата е она што треба да платите повеќе за да ви ги позајмите парите. И бидејќи никој не сака да мора да плати повеќе, не би било лошо ако, пред да се потпишете, внимателно прегледате што ќе треба да платите вкупно за да видите дали тоа ве компензира или не.

Споредете ги заемите

Многу пари

Во врска со горенаведеното, препорачуваме, при аплицирање за онлајн кредит, пред се споредете помеѓу различните субјекти и компании да се види кој од нив може да биде најдобриот избор.

Се разбира, не останувајте сами во споредувањето на условите на заемот, Исто така, треба да направите пребарување за да ги процените различните компании, доколку се сигурни, мислења на други кои веќе ги користеле итн.

исцрпуваат други решенија

Знаеме дека онлајн заемот е многу полесно да се добие, бидејќи многумина не бараат гаранција, тие се флексибилни и речиси се прилагодуваат на вас. Но, кога ви требаат вистински пари, пред да се прибегнете кон нив, можеби е подобро да се исцрпат други решенија.

На пример, можете да позајмите пари од семејството или пријателите или да продадете нешто што го имате што не ви треба. Целта е да не се задолжуваме повеќе бидејќи, на крајот, дури и ако не се бара гаранција, вие ги ставате на ризик средствата што можеби ги имате, без разлика колку малку.

прочитај го договорот

Откако компанијата ќе се согласи да ви го даде заемот, ќе ви испрати договор за да го потпишете. Исто така, Ви препорачуваме, пред да го направите тоа, да го прочитате неколку пати, запишувајте ги оние точки, фрази или фрагменти што не ги разбирате целосно или кои се двосмислени. На овој начин ќе се уверите дека се е јасно.

Всушност, Ако има нешто на кое не му верувате, подобро е да разговарате за тоа со таа компанија и, ако не, не потпишувајте ништо.

Поточно, каде треба да ставите поголем акцент делот на условите за плаќање, неплаќање и доцнење. Тоа е местото каде што можете да најдете дополнителни провизии или услови кои не сте ги очекувале (а штом ќе ги потпишете нема да можете да се вратите назад или да тврдите дека не сте ги прочитале затоа што вашиот потпис е таму).

Не ги користете сите пари од заемот

пари и часовник

Определете претходна заштеда, вклучувајќи го и заемот, тоа ќе ви помогне да имате повеќе време да го вратитеили. И тоа е дека ако се уверите дека првите или првите месеци ќе имате пари за да ги подмирите ратите, тоа ќе ви даде повеќе душевен мир и можности вашата економија да се промени и да може да се справи со долговите. .

Пазете се од заеми кои изгледаат идеални

Не велиме дека нема, сигурно има. Но, понекогаш, кога нешто е толку убаво, има скриен фин печат на него што го сфаќаш само кога веќе си врзанo.

Зошто важно е одлуката да се донесе со ладна глава и многу внимателно размислувате што да правите и како да избегнете изненадувања што ја влошуваат вашата ситуација.

Барањето заем преку Интернет не е лошо. Може да се направи. Но, здравиот разум мора да преовладува во секое време. Ако навистина ви треба и можете да го вратите без никакви проблеми, тогаш ништо нема да се случи. Но, ако сте на јаже, колку што ова ви помага да имате перниче, тоа ќе заврши и на крајот ќе стане уште еден товар кој може целосно да ви го скрши „градникот“.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.