Скенери за акции - Пребарувачи за избор на интересни акции

Бараат акции на берзата

Не сите имаме исти преференции кога станува збор за избор на дејства. И затоа ќе разговараме за Stock Screeners, исто така наречени Stock Stockers. Една од најмоќните алатки што ви дозволуваат да не лутате во големиот океан на светот на акциите. И, тоа е тоа, кој не се најде во ситуација да не знае или не може да размисли каде да инвестира? Особено во време на економска неизвесност или кога не знаете која компанија може да биде подобра во некој сектор.

Многу милионери го направија своето богатство со филтрирање и многу селективно при избор на акции на компанија. Пред сè заради тоа што не ве занесувале закопчувања и имате објективни критериуми на располагање. Затоа што нема ништо пообјективно од нумеричкиот дел во инвестициите. Ако како инвеститор сте загрижени да бидете сигурни дека ќе ја пронајдете таа компанија што ги исполнува сите критериуми што ги сметате за суштински, тогаш овој напис е од ваш интерес.

Што е берзански скенер?

Како да најдете различни трагачи на акции

Скринерите на акции се алатките што инвеститорите можат да ги користат за избор на специфични акции меѓу илјадниците што можат да се најдат. Сето ова, врз основа на критериумите и изборите што корисниците (инвеститорите) им даваат поголемо значење. Во зависност од функционалностите или платформите што ги создадоа, скенерите за акции може да се најдат на Интернет, од поедноставни бесплатни верзии до некои платени верзии (обично нешто поразложени).

Меѓу најчестите преференции или селекции, можеме да најдеме различни филтри од кои некои дефинираат ПЕР (сооднос на цена до заработка) што го посочивме, обемот на пазарната капитализација, регионот во кој претпочитаме да се наведува компанијата, просечниот обем со кој се тргува, секторот меѓу кој се претпочита да се бара, други разни стапки, итн. Некои од овие платформи и софтвер им овозможуваат на корисниците да скринираат користејќи технички индикатори. Некои од нив се вообичаени како RSI (индекс на релативна сила) или просечните движења се движат на 50, 100 или 200 дена, во зависност од критериумите што лицето секогаш ги избрало претходно.

Скринери за акции што можат да се најдат на Интернет

Главната предност на Stock Screeners, освен што ни дозволуваат да филтрираме и да одиме директно на акциите што нè интересираат, е оптимизација на личното време. Во минатото, многу инвеститори мораа да ги прочитаат обемните упатства (илјадници страници) што се објавуваа годишно, презентирајќи ги финансиските извештаи на компаниите. Денес, ќе беше доволно за нас краток временски период за да се оди директно на оние активности што ги исполнуваат критериумите што ги бараме.  И, ако станува збор за скратување на времето, ајде да видиме некои од скенерите на берзата што можеме да ги најдеме на мрежата.

Најдобри скенери за акции

На Интернет, можеме да најдеме голема разновидност на Скенери за акции. Секој од нас како инвеститор има свои преференции кога станува збор за избор на акции. Од истата причина, ќе видиме некои од типовите на скенери за акции што можат да бидат интересни во нашето работење. Од кои некои се специјализирани во земји, во голем број компании, или од пофокусирани параметри до техничка анализа.

Investing.com - едноставност и брзина

Мојот омилен, и од таа причина, пред сè, е оној што најмногу го користам лично. На скенер за торби investing.com ни нуди брза и лесна платформа да пронаоѓа и пребарува активности преку нејзиниот интерфејс. Во примерот за демонстрација на сликата, сакав да фатам типичен резултат по примена на неколку филтри. Во овој случај, да се бараат компании за нециклична потрошувачка во Соединетите држави, а тоа би тргувало со ПЕР помеѓу 7 и 25 и годишни дивиденди со принос помеѓу 3% и 8%. На долниот дел од сликата можете да ги видите пронајдените 18 резултати, во кои во овој случај нарачав од највисока до најниска дивиденда.

Програми за филтрирање на залихите од целиот свет

Меѓу неговите филтри за примена, ќе најдеме:

 • Односи: Типичните стапки помеѓу цената во однос на продажбата, паричните текови, заработката по акција, како и прометот на активата, приходот и нето добивката по вработен, меѓу другите.
 • Precio: Во однос на цитатот. Помеѓу неговиот максимум и минимум од минатата година, варијации, во проценти, па дури и месечно и дневно.
 • Основи: Сооднос на солвентност, годишни маргини на нето добивка и 5 години, тест за киселина, пазарна капитализација.
 • Дивиденда: Од принос до стапка на раст на дивиденда, како и исплата (процент на нето добивка што треба да се распредели).
 • Технички индикатори: Гореспоменатите, и широко користени во графичка (техничка) анализа. Пронаоѓаме филтри за RSI, ROC, MACD, ATR, Вилијамс ...

WallueStreet - за шпанскиот инвеститор

WallueStreet ни претставува можност за а скрининг на Шпанската берза и анализа на компаниите кои го сочинуваат (исто така и на континуираниот пазар). Тоа е за сите оние кои се заинтересирани да инвестираат на шпанскиот пазар и сакаат брза и супер-едноставна алатка за употреба. Покрај тоа што можете сами да ги изберете дејствата, во менито лево, „Предложени филтри“, можеме да видиме веќе предодредени сита.

Скринери за анализа на различни финансиски активности

На сликата на овој пример, можете да го видите изборот на дивидендни аристократи. Пребарувајте компании со добар деловен квалитет, со редовен раст и зголемување на дивидендите со текот на годините. Ако не знаевте како да ги најдете, истата платформа ви ги обезбедува филтрите што треба да бидат избрани за употреба.

Финвиз - За најсложените

Финвиз е можно еден од најкомплетните скринери што ќе го најдеме на мрежата. Постојат многу филтри, на сликата можете да ги видите сите можности за „фундаменталните“ филтри што можат да се применат. Од годишна заработка по акција, до последните години, како и идни предвидувања, дури и инсајдерски потези! Од друга страна, имаме типични описни филтри во зависност од видот на компанијата што ја бараме и каде, но не од таа причина поедноставно. И, конечно, можеме да најдеме и филтри за техничкиот дел, со соодветните просечни движења, нестабилности, RSI, па дури и Gap's.

Скенер за акции со многу филтри за пребарување на котирани компании

Навистина комплетна платформа, која иако знаеме дека идеалниот скенер за акции не постои, тоа нема да ве остави рамнодушни.

На интернет, има многу други страници за скенери на акции. На пример, Yahoo или Google Finance во нивните интерфејси посветени на берзите се наоѓаат услуги што ги вметнале. Најзначајните предности што ги нудат во овие случаи е тоа што опфаќаат голем број компании. Компаниите со низок капитал можат да се најдат во оддалечените региони и привлечно да се тргуваат бидејќи се непознати, што може да понуди големи можности за најпрецизните инвеститори. Сето ова, со можност за скрининг на дејствата што се претпочитаат според наведените параметри.

И, кој подобар начин да се започне 2020, истовремено земајќи ги предвид клучните точки за оваа година?

Поврзана статија:
Целите што треба да се разгледаат во 2020 година

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.