Регистар на оператори во рамките на заедницата во Шпанија

Рентабилност

Во денешниот глобализиран свет има многу деловни активности што се прави со генерирање на a Регистар на интеркомуникациски оператори. Но, кои се таквите записи? Во кои случаи се спроведуваат? И, како се спроведува консултацијата со наведените операции?

Во следниот текст ќе одговориме на овие прашања со цел да ги разјасниме што е можно подобро сомнежите што можат да се појават во врска со регистри на интракомунистички оператори.

Да започнеме со брз одговор на главните прашања што се појавуваат во врска со оваа тема, прво Кој треба некогаш да биде во регистар на операции во заедницата? Одговорот е: шпански компании или хонорарни преведувачи кои работат со Европа. Второто прашање би било кога се создаваат овие записи? Кога извршувате каква било деловна активност надвор од Шпанија, ова подразбира дали имате снабдувачи или клиенти надвор од земјата.

Следното што треба да се разјасни е секој што има економска активност надвор од Шпанија е предмет на апсолутно почитување на одредени даночни обврски. Во тоа лежи важноста на ова прашање, како во административните постапки што мора да се спроведат, така и во фискалните одговорности што ги преземаме, ќе бидат објаснети подолу.

Што е и како да се добие нашата NIF - ДДВ

Постапка преку која ќе бидеме вклучени во регистар на оператори во заедницата во Шпанија. Втората тема за која ќе разговараме е презентација на моделот 349. Подоцна ќе се занимаваме со темите за видовите консултации на оператори во заедницата и како да направите такви истражувања.

Спроведете го процесот на добивање на NIF - ДДВ

Еден од први барања така што како компании или луѓе можеме да купуваме или продаваме производи и услуги што доаѓаат од земја во рамките на Европската унија да има NIF - ДДВ; во овој момент е важно да се разјасни дека NIF одговара на нашиот DNI со употреба на „ES“ на почетокот, со цел да се разјасни дека станува збор за Шпански оператор во заедницата.

Ние мора да го претставиме процесот пред Министерството за финансии, кого ќе побараме да го регистрираме во Регистар на интеркомуникациски оператори. Спроведувањето на наведената регистрација ќе ни овозможи да бидеме регистрирани како самовработено лице или компанија што ќе изврши продажба или купување од некој надвор од Шпанија, сè додека е во рамките на Европската унија.

Начинот на кој го започнуваме овој процес е со доставување на А. 036 модел (Треба да се разјасни дека не може да биде 037 бидејќи сакаме да се регистрираме за економска активност надвор од Шпанија) откако ќе го пополниме овој документ, мора да го претставиме на Министерството за финансии.

По поднесувањето на нашата апликација за регистрација, Министерството за финансии ќе ни даде писмен одговор, означувајќи дали сме примени или не оператори во заедницата. Најнормално е дека одговорот е потврден. Откако ќе се потврди прифаќањето на нашето барање, ќе бидеме во рамките на Регистар на интеркомуникациски оператори.

Подолу е важно да се разјаснат кои се сите можности што се регистрираат во Регистар на интеркомуникациски оператори.

 3 можности кога се наоѓате во Регистар на интеркомуникациски оператори

интракомунистички оператор

  • Првата можност, и една од најважните, е да се биде во рамките на VIES систем. Овој систем на финансии ни дава моќ да контролираме со кого имаме трговски односи, знаејќи дали на нашиот добавувач или на нашиот клиент им е овозможено да извршуваат економска активност помеѓу различни земји.

Оваа предност ќе ни овозможи поголема контрола врз нашата економска активност надвор од Шпанија, затоа што кога работиме со хонорарни преведувачи или компании регистрирани во VIES систем, може да се направи ослободување од ДДВ што е присутно во нашите фактури. Да се ​​направат административните и економските резултати многу попозитивни и поедноставни.

  • Втората можност што сме во рамките на овој регистар е реализација на фактури на нашите европски клиенти, фактури што ќе одат без ДДВ, причината за ова е што продажбата што е внатре во заедницата не оди со ДДВ од Шпанија, напротив , Тие ќе бидат регистрирани со ДДВ на земјата во која е регистриран клиентот.

Горенаведеното е сумирано во фактот дека, ако нашата фактура е за клиент кој исто така е во Регистар на интеркомуникациски оператори, за продавачот, продажбата е операција ослободена од ДДВ

  • Друга можност што ни ја дава регистрирањето во овој систем е да можеме да добиваме фактури од нашите добавувачи во Европската унија. Главната предност на ова е што производите ќе бидат многу поевтини со заштеда на ДДВ.

Тука може да се појави следното прашање:Ако не сум регистриран во системот VIES Може да купувате или продавате производи во Европската унија. И одговорот е дека, доколку е можно, сите движења ќе се направат со ДДВ на соодветната земја, така што трансакциите ќе бидат поскапи.

Втора управна постапка: презентација на образец 349

интракомунистички оператор

Модел 349 Тоа е формат преку кој се прави декларација за сите набавки и продажби што биле извршени надвор од Шпанија, на клиент или добавувач во рамките на Европската унија. Во оваа форма ќе го најдеме резимето на нашето работење во заедницата.

Важно е да се спомене дека овој формат е многу важен за даночната пријава, и ако одлучите да не го доставувате наведениот формулар, можеби имате право на санкција од недвижноста. Покрај тоа, презентирањето ни дава предност да можеме да ги разликуваме сите трансакции што би можеле да ги извршиме и на овој начин да донесеме идни одлуки за нашата компанија.

Во оваа форма ќе ги најдете сите наши трансакции извршени и локално и оние што се извршени со клиент или снабдувач на Европската унија. И поднесувањето го прави плаќањето даноци многу полесно.

Пребарувања од оператори во заедницата

Нешто многу важно да се има предвид е дека можеме да го спроведеме одредени пребарувања до системот VIES, ова со цел да имаме соодветни информации за да можеме да донесуваме правилни одлуки во врска со нашата компанија или нашата регионална економска активност.

рентабилност

Прво, ќе го анализираме барањето на операторите во заедницата во Шпанија. За да го извршиме ова барање, информацијата што мора да ја имаме е NIF - ДДВ на операторот во заедницата. Штом ги имаме овие информации, можеме да пристапиме до системот VIES и да влеземе во NIF. Целта на ова барање е да можете да потврдите дали сте регистрирани во системот. Ова барање често се користи од компании или хонорарци од други земји на Европската унија кои сакаат да потврдат дали снабдувач или клиент е регистриран во овој систем.

Друго барање што може да се направи е тоа на оператори во заедницата кои не се Шпанци. За да се изврши ова барање, потребната информација е NIF - ДДВ и електронски сертификат, исто така ќе треба да го избереме кодот на земјата (првите две букви од NIF - ДДВ)

Треба да се напомене дека ова барање е направено директно во системот на земјата во која одговара на внесениот код. Откако ќе се изврши барањето, екранот ќе ни покаже порака што укажува на тоа дека даночната агенција потврдува дека NIF - ДДВ е или не се појавува како интракомунистички оператор.

Правењето на оваа истрага при избор на наши добавувачи е особено корисно, бидејќи ни нуди неколку даночни предности. И, исто така, ќе ни овозможи подобра контрола врз нашите трансакции со нашите клиенти или добавувачи во рамките на Европската унија.

Самостојна консултација со Регистар на интеркомуникациски оператори

Последната консултација со која ќе се занимаваме е само-консултација, односно ние самите сакаме да го провериме нашиот статус во рамките на системот VIES. За да ја спроведеме оваа консултација, потребен ни е нашиот НИФ - ДДВ и исто така електронски сертификат од подносителот на барањето. Ова барање обично се прави со цел да го следиме нашиот статус во системот.

За време на барањето, мора да го внесеме ДДВ-бројот во полето наменето за ова, а излезната порака ќе биде нашата информација во која е наведено дека даночната агенција го има нашиот број како оператор во заедницата.

Оваа информација може да се искористи и за да се претставиме како хонорарец или компанија што е подготвена да може да издава или прима фактури во наведената даночна рамка. И тоа ќе ни овозможи пристап до подобри деловни можности

Иако администрацијата на нашите фактури во рамките Регистар на интеркомуникациски оператори Не е лесна работа да се спроведе, вистината е дека вреди да се обрне внимание за да може да се обезбедат две работи, поедноставни трансакции со други оператори во рамките на Европската унија, и второ, правилна даночна пријава кон државната каса .

Една од препораките што вреди да се разгледа е да се користи специјализиран софтвер за реализација на фактури, на овој начин можеме да избегнеме можни грешки во даночните пријави и тоа ќе ни овозможи да управуваме со сметководството на многу поедноставен начин, на Покрај тоа, претставуваме повеќе предности, овозможувајќи ни да се фокусираме на растот на нашата компанија, донесувајќи одлуки засновани на анализа на информациите презентирани во софтверот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.