Треба да одите на зголемување на капиталот?

сантандер Се разбира, зголемувањето на капиталот е движење кое е тесно поврзано со акциите. До тој степен што сигурно ќе сте дошле повеќе од еднаш. Бидејќи всушност, тоа е стратегија што многу често ја користат котираните компании за да опреми се со ликвидност за задоволување на вашите деловни потреби. И во големите вредности на шпанската берза, како и во оние со средна и мала капитализација. Во оваа смисла, практично нема ништо поразлично во времето на започнување на зголемување на капиталот.

Покрај тоа, ова деловно движење доби посебна важност поради неговото влијание врз Банко Сантандер. Па, овој многу важен факт се развива како дел од финансиската стратегија за стекнување на Banco Popular. И тоа доведува до тоа голем дел од малите и средни инвеститори да бидат ангажирани во овој процес од големо значење во инвестиции. Затоа што не можете да заборавите дека исто така можете да ги направите профитабилни.

Сепак, едно од прашањата што најмногу го поставуваат инвеститорите е дали треба да одат на зголемување на капиталот издадено од компании котирани на пазарите на акции. Бидејќи не во сите случаи тие ќе бидат исти резултати. Dependе зависи од многу фактори што отсега ќе ги имате во оваа информација. Така што отсега ќе знаете што да правите во секое време. Бидејќи нешто што треба да го имате во предвид е дека тоа нема да биде лесна одлука што ќе треба да ја донесете. Бидејќи тоа се движења на берзата кои имаат многу рабови што треба да ги знаете.

Зголемување на капиталот: нејзината причина за постоење

капитал Како прво, не можете да заборавите дека тоа е ресурс што котираните компании треба да ги зајакнат своите деловни линии. Дури и да се изврши нови инвестиции за подобра изложеност на финансиските пазари. Тоа е нешто што стана нормално меѓу сите големи финансиски групи. Иако нејзините ефекти не се секогаш исти. Бидејќи може да биде многу позитивно за еволуцијата на компаниите. Но, истото не се случува во некои од случаите, како што можете да видите во последниве години.

Во времето кога се започнува зголемување на капиталот, тие се поранешни акционери кои имаат одредена предност да одат на овие извонредни факти. Иако, исто така, ако не сте позиционирани во погодената вредност, исто така можете да се вклучите во ваков вид операции. Бидејќи исто така ќе ги направите профитабилни во рок од неколку месеци од нивното издавање. Која е целта што се спроведува со нејзиното спроведување на финансиските пазари. Бидејќи всушност, во најдобрите сценарија, можете да заработите многу во овие многу специјални и сега традиционални операции во исто време.

Цели на овие движења

Нема ни најмало сомневање дека целта на кој било штедач е да добие по неколку евра од секоја нова акција. Во секој случај, немојте да мислите дека нејзината профитабилност ќе се генерира неколку дена по нејзиното лансирање. Бидејќи ова навистина не е на овој начин, туку придобивките оди на подолги рокови, на пример на среден и долг рок. Ако она што го сакате е повеќе или помалку брзо враќање преку овие операции во капитал, подобро да заборавите на зголемувањето на капиталот.

Неговите ефекти врз цената на хартиите од вредност вклучени во овие процеси ќе почнат да се забележуваат по неколку месеци. Период во кој ќе треба да се запрашате дали ви е погодно да ги вратите натрупаните позиции од овие движења. До точка што во најпозитивните случаи е можно дури и да се двојно зголемување на цената на новите акции. Не може да се исклучат уште поагресивни ревалоризации. Ова е причината зошто е толку важно што ќе изберете најконкурентно зголемување на капиталот. Затоа што не можете да заборавите дека не се сите исти, далеку од тоа.

Лошо прифатен од пазарите

Од сè, зголемувањето на капиталот не го прифаќаат многу финансиските пазари. Ова се должи на недовербата кај најстабилните инвеститори од ваков вид процеси на финансиските пазари. Како последица од нив, не е изненадувачки што цената на акциите се амортизира по неколку дена. Бидејќи има и многу мали и средни инвеститори кои решаваат да ги поништат позициите. Да се ​​обиде да не биде потопен во мечешки процеси што можат да создадат големи загуби. Барем кога станува збор за подолгите рокови.

Од ова општо сценарио, ќе биде многу препорачливо детално да ги анализирате сите зголемувања на капиталот што ги има на финансиските пазари. Но, пред сè, видете ги нивните услови и дали е добро за вас да ги претплатите. Така што на овој начин можете да донесете најправилна одлука за одбрана на вашите интереси како малопродажен инвеститор. Каде ќе биде многу важна цената по која мора да ги претплатите новите акции. И, ако одговорот е да, нема да имате друг избор освен да одите до него и да го искористите максимумот.

Прв ефект: разредување на цената

продолжување Една од главните карактеристики што произлегува од овие движења на акциите е дека цените на акциите ќе паднат на краток рок. Неговото објаснување е многу едноставно и тоа е затоа што, бидејќи има повеќе удели на финансиските пазари, тие вредат помалку. Не е изненадувачки, тие се трговски сесии каде цените се прилагодуваат според правилата на финансиските движења. Во оваа смисла, вашите инвестиции може да страдаат и да ја изгубат својата вредност на следните трговски сесии. Во поголем или помал интензитет, во зависност од зголемувањето на капиталот на кое одите во кое било време.

Сепак, и како што одминуваат деновите, цените имаат тенденција да се прилагодат на нивната реална цена. Се разбира, откако ќе се заврши зголемувањето на капиталот. Од ова сценарио, по неколку месеци можете да направите профитабилни операции што произлегуваат од овој значаен факт во компаниите котирани на пазарите на акции. Од оваа прецизна причина, ова се операции наменети на среден и долг рок. За многу добро дефиниран профил на инвеститор што е ги опфаќа најконзервативните. Каде што безбедноста преовладува над другите пристапи за инвестирање во берзата.

Кои цели можете да ги исполните?

цели Во сите случаи, ако одите на еден од овие многу посебни процеси во деловниот свет, може да имате корист од низа предности. Инаку, не може да се генерира од купување и продажба на акции директно на пазарите на акции. Beе биде многу важно да ги преземете во случај во наредните месеци да бидете еден од инвеститорите што ќе присуствуваат на едно од многубројните зголемувања на капиталот што се случуваат секоја година. Затоа што тоа е нешто што е присутно од месец во месец и од година во година. Во основа тие ќе бидат следниве простории што од сега ќе ви ги претставуваме.

 • Тоа е многу специјална стратегија со која можете да купувате акции на пониски цени отколку преку традиционалните системи. Многу корисно за подолг рок.
 • Можете да ги проширите вашите инвестиции во компанија. Така што на овој начин, имате од тој момент поголем број на акции. Со што ќе се зголеми потенцијалот за ревалоризација на вашите акции. Дури и прилагодување на профилот што го претставувате како мал и среден инвеститор.
 • Во случаите на компании кои дистрибуираат дивиденда на своите акционери, тоа ќе вклучува техника за наплаќаат повеќе пари за оваа награда. Со фиксен и гарантиран поврат на заштедите секоја година. Без оглед на тоа како се тргува со акциите на финансиските пазари.
 • Во некои случаи тоа е начин на отворање позиции на берзата со големи попусти во однос на купувањето акции преку поконвенционалните системи. Иако ќе ви биде многу интересно да ги прочитате условите за зголемување на капиталот што ве интересираат во тоа време.
 • Не само затоа што е зголемување на капиталот, тоа ќе мора да биде многу профитабилно работење. Затоа што навистина, може да биде спротивното и имате друг проблем во моментот на потпишување на ова толку вообичаено работење во акции.
 • Цела година, ќе имате неколку предлози за овие карактеристики. До тој степен што може да создаде повеќе од едно сомневање што може да ве доведе во сериозна врска. За да ги избегнете овие сценарија, нема да имате друг избор освен да изберете за оние операции што ви нудат најдобри гаранции. Да не го направите тоа, може отсега да ве чини скапо.
 • Вие исто така не можете да заборавите дека мора анализирајте го техничкиот аспект чувствителна вредност на овие операции. Бидејќи нема да биде исто да се стори тоа со тренд на пораст отколку со друг со сосема различен интензитет. И дека можете да бидете факторот што го одредува успехот или не на зголемувањето на капиталот. Како и другите фигури кои го сочинуваат неговиот технички аспект.
 • Конечно, не можете да исклучите дека овие операции нема да бидат многу позитивни, дури и за да можете да изгубите пари во вашето портфолио за инвестиции. Од оваа причина, вашата одлука треба да биде резултат на a обемна медитација. Не е изненадувачки, многу пари се во игра.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.