Предности на припадноста во Европската Унија

Европската унија

Европска унија. Овој термин е оној кој опфаќа голем број земји, меѓу кои е и Шпанија. Сепак, малкумина знаат кои се предностите од припадноста во Европската унија.

Ако сакате да ги знаете и да ја видите причината зошто нашата земја се приклучи на оваа група која се шири и еволуира до она што е сега, продолжете да читате затоа што ќе се фокусираме на неговите придобивки.

Слободно движење на луѓе

Збир на земји од Европската унија

Со ова Мислиме дека можете да патувате во која било земја на Европската унија без да морате да извадите пасош или поминете низ процедура за тоа.

На пример, можете да одите во Германија, Франција или Италија без да дадете никакво објаснување. Можеби е да студираш, да живееш или затоа што имаш роднини кои сакаат целото семејство да живее во иста земја.

Единствено што треба да патувате е да ја понесете личната карта, и, ако сакате, пасошот, иако вториот е само опционален. Очигледно, тоа не значи дека е поевтино, а уште помалку, но имате помалку процедури и чекори што треба да ги преземете за да патувате каде што сакате во ЕУ.

Слободно движење на стоки, услуги и капитал

Зграда

Ако горенаведеното ви било јасно, логично е да го разберете и ова многу лесно. Како што рековме, човек може да патува меѓу земји од Европската унија без да мора да ги оправдува тие патувања.

Добро, нешто слично се случува и во случај на услуги, стоки и капитал. Да земеме пример.

Замислете дека работите во Шпанија и вршите услуга во Германија. Нема да имате проблем да го направите тоа. и наплатете го врз основа на ова слободно движење.

Со други зборови, постои единствен пазар меѓу сите земји кои се дел од Европската унија и дека не нудат никаква бариера, тарифа или пречка за да се спроведе тоа.

Други примери може да бидат купување производи надвор од Шпанија (во земјите-членки) или работа со банки кои не се во Шпанија.

Намалување на трошоците

Поврзано со горенаведеното, со елиминирање на тарифите, бариерите, пречките... се елиминираат и царинските, административните, бирократските трошоци... кои можат да ја одложат или да ја зголемат цената на тој производ или услуга.. Бидејќи тоа не би постоело меѓу земјите, цените може да бидат пониски.

Тоа е една од предностите на припадноста во Европската унија која донесе најмногу придобивки и за компаниите и за поединците.

Подобри економски резултати

Оваа предност мора да се искористи со пинцети. И тоа е дека има дел од историјата што е важно да се знае. Како што знаете, да се биде во Европската Унија постојат одредени задачи и правила кои се исполнети со цел да се следи да го задржи долгот што е можно понизок и да спречи банкрот на земјите.

Тоа подразбира низа норми, закони итн. чија цел е подобрување на економските резултати. Во принцип тие го прават тоа на општ начин, но можат да дојдат и на одреден начин во секоја земја.

Со други зборови, би можеле да кажеме дека меѓу сите земји членки се создава еден вид заедничка економија во која секоја придонесува и се обидува да применува правила за да избегне голем долг и да добие бенефиции.

Единствена легислатива

Како што ви кажавме претходно, мора да го земате и со пинцета. И тоа е дека, иако постои заедничка легислатива со сите земји на ЕУ, вистината е дека тоа не го исклучува или негира сопственото законодавство на земјата. Во овој случај, двете закони коегзистираат едни со други (додека не се контрадикторни едни со други, во овој случај примарно она на Европската Унија).

Бесплатна и брза интернет конекција во Европа

Знамето на Европската унија

Тоа е план што Европската унија се надева дека ќе го оствари, иако рокот што беше поставен до 2020 година всушност не е испочитуван. Вистина е дека безжичната врска со голема брзина е достапна во многу земји, но сепак не 100% и многу помалку бесплатно.

Поголеми права на граѓаните

Почнувајќи од содржината на Повелбата за основните права на Европската унија. Но и за таа слобода на патување, работа итн.

Покрај тоа, Ќе имате медицинска помош во сите земји-членки на ЕУ бидејќи со вашата здравствена книшка ќе можат да ви помогнат бесплатно (или скоро).

Фонд за солидарност на Европската Унија

Тоа е заеднички фонд каде сите земји од ЕУ вложиле пари за да има повеќе од 5000 милиони евра. Нејзината цел? Да се ​​биде во можност да одговориме и да им помогнеме на земјите кои се соочуваат со природни катастрофи. Со тие пари е наменет да помогне во враќањето на загубата со која се соочивме.

Слободно движење на работници

Се сеќавате ли на една од првите предности на припадноста во Европската унија? Па, во овој случај тоа е поврзано и се фокусира главно на работниците. А тоа е дека секој може да бара работа во која било земја на Европската унија.

Всушност, постои Законот за претприемачи 14/2013 во кој луѓето тие можат да аплицираат за помош за да започнат бизнис во земја различна од нивната родна.

Ова е и меч со две острици бидејќи ако ти како Шпанец можеш да бараш работа во друга земја на ЕУ, може и оние од тие земји да ја бараат. А тоа подразбира поголема конкурентност. Поради оваа причина, важно е да знаете два јазика (најмалку мајчин и англиски).

Заедничко дејствување во случај на војна

Оваа тема е многу на уста на сите, особено кога изби војната меѓу Украина и Русија. И тоа е дека, ако на некоја земја членка и се заканува, сите земји од Европската унија мора да ја поддржат таа земја пред заканата што може да ја има.

Со други зборови, ако се „зафркаш“ со една земја, се плеткаш со целата Европска Унија. Затоа пратката на оружје, поддршката за Украина итн. Особено сега кога ги почна процедурите и што веќе се смета за земја на ЕУ.

Општо кажано, тоа се предностите на припадноста во Европската унија. Ако ги соберете предностите и недостатоците, причината зошто Шпанија се приклучи беше токму поради тоа што рамнотежата се сврте кон страната на придобивките. Што мислите за тоа?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.