Предности и недостатоци на одложување на пензионирањето

Господ размислува за предностите и недостатоците на одложувањето на пензионирањето

Има многу луѓе кои одлучуваат, кога ќе дојде времето за пензионирање, да го одложат. Можеби затоа што пензијата што им останала не е соодветна, затоа што се чувствуваат способни да продолжат да работат и сакаат да го прават тоа или илјада и една друга причина. Но, дали знаете кои се предностите и недостатоците на одложувањето на пензионирањето?

Подолу сакаме да бидеме објективни и да ви кажеме кои се добрите и лошите страни на одложувањето на старосната граница за пензионирање, бидејќи иако можеби изгледа како добра идеја, понекогаш тоа не е.

Предностите од одложувањето на пензионирањето

Господи

Постојат многу причини зошто луѓето, дури и кога ќе наполнат возраст за пензионирање, одлучуваат да продолжат да работат. Понекогаш тоа може да биде затоа што толку многу им се допаѓа работата што не сакаат да ја напуштат „преку ноќ“, додека други бараат надградба на пензија или едноставно сакаат да продолжат бидејќи во спротивно не би имале што да прават.

Како и да е и која и да е причината, има одредени предности за одложување на пензионирањето. Тие се меѓу нив:

пензиски бонус

За секоја година работела над возраста за пензионирање ќе имате подобрување на пензијата. Очигледно не е премногу голем, но понекогаш вреди.

Во принцип, подобрувањето е помеѓу 2 и 4% годишно дека останува активен и секогаш ќе се применува на регулаторната база.

Сепак, она што многумина не го знаат е дека не е доволно да се достигне возраста за пензионирање и толку. Но Мора да исполните одредени барања за да го добиете ова подобрување. Кои? Следното:

  • Имајте најмалку 25 години придонеси кога ќе достигнете возраст за пензионирање. Со ова доколку продолжите да работите би добиле 2% повеќе годишно при активен работен однос.
  • Ако сте работеле од 25 до 37 години, значи подобрувањето е 2,75%.
  • Во случај да има повеќе од 37 години придонеси, подобрувањето ќе биде 4%.

Зголемете го периодот на придонеси

Друга предност е со комплетирање на пензијата на 100%. Односно, ако со престојот уште неколку години ви дозволува да имате 100% од пензијата во моментот на пензионирање, многу ќе вреди.

Ова е една од причините зошто некои траат малку подолго.

Одржување на куповната моќ

Бидејќи, со пензионирањето, куповната моќ е неминовно намалена но, во овој случај, со тоа што ќе останете активни, можете да продолжите да ја одржувате и во исто време да се приближите до таа моќ со зголемување на пензиите.

Да се ​​чувствувате корисно

Ова е вообичаено кај многу луѓе. А тоа е дека, кога ќе дојде пензија, ако „работат цел живот“, се чувствуваат бескорисни, а вообичаено е да паднат во депресија или да ја губат физичката форма со многу помалку движење. Затоа, во овој случај, би имало подобрување на физичкото и емоционалното здравје.

Затоа се препорачува да се бара хоби како што се приближува возраста за пензионирање, бидејќи на овој начин можете да се чувствувате корисни и охрабрени да правите работи што ви се допаѓаат и да имате повеќе време да им посветите на тоа.

Недостатоци на одложување на пензионирањето

Човек во пензија

Како што можете да видите, има многу предности за одложување на пензионирањето. Но, не е се 100% добро. Има и темна страна за да се продолжи со работа по навршување на возраста за пензионирање.

Нема да можете да уживате во пензија

Замислете дека се пензионирате наместо на официјалната возраст за пензионирање од 75 години. На таа возраст, има многу повеќе шанси да страдате од болести и физички проблеми поради абење и кинење на телото. Ова значи дека нема да можете целосно да уживате во пензионирањето, или затоа што имате абење, бидејќи има болести итн.

Со други зборови, годините кога продолжуваш да работиш за „подобра иднина“ стануваат само „краткорочна иднина“ и можеби нема да можете да уживате во плодовите на вашиот труд бидејќи нема да ви остане многу.

Има максимален износ

Што ќе ми кажеш ако ти кажам дека и да продолжиш да работиш 20 години, нема да заработиш повеќе од капа? Ако е ова во 3000 евра пензијаКолку и да работите уште многу години, размислувајќи да го подобрите, нема да го постигнете тоа бидејќи максималната сума е ограничена.

Со други зборови, Не е важно колку години ќе продолжите да работите ако веќе сте го достигнале лимитот на одредена возраст постави.

Проблеми со обновување на работните места

Ако некое лице продолжи да работи над возраста за пензионирање Единственото нешто што се постигнува со ова е што младите не можат да пристапат на таа позиција бидејќи е окупирана а на компанијата не би и требала замена. Точно е дека продолжуваат да цитираат и придонесуваат за системот, но младите потешко пристапуваат до пазарот на трудот а токму тие во иднина ќе ги одржуваат пензиите на старите лица. Доколку немаат работа не придонесуваат и затоа пензиите би биле во опасност.

проблеми за работа

Во овој случај не се мисли на здравствени проблеми, туку на фактот дека постарите луѓе имаат многу потешкотии да најдат работа поради пречките кои се поставуваат на одредена возраст (нормално по 55 години).

Со толку многу добрите и лошите страни за одложување на пензионирањето, што е подобро?

Двајца луѓе размислуваат за предностите и недостатоците на одложувањето на пензионирањето

Всушност, нема јасен одговор во овој поглед. Не можеме да ви кажеме дали е подобро да го одложите или не бидејќи тоа ќе зависи, во голема мера, од вашата лична ситуација.

На интернет можете да најдете калкулатори кои ви нудат приближна бројка ако некое лице се пензионира на службена возраст или ако овој статус се продолжи подолго. Ова може да ви даде идеја за тоа што би можеле да победите.

Сепак, Исто така, треба да го земете предвид видот на работата што ја работите и абењето што може да значи дека телото е сè уште активно.

Наша препорака е, доколку сте во ваква ситуација, да ги ставите придобивките во една колона, а недостатоците во друга. Измерете ги и одберете го најпогодното за вас.

Дали знаете повеќе предности и недостатоци од одложувањето на пензионирањето?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.