Пад на берзата: како ќе реагираат акциите од сега?

Тоа е целосна пад на берзата. Вака финансиските аналитичари го дефинираат тековното сценарио на пазарите на акции. По просечниот пад на меѓународните берзи е околу 30%. Со продажен притисок што не беше забележан ниту во последната економска криза од 2008 година. Бидејќи една од разликите во врска со ова е што сега амортизациите се случија одеднаш. Тоа е, за само неколку недели, а не за шест месеци како што се случи во првата декада на XNUMX век.

Во рамките на овој општ контекст во кој се движат пазарите на капитал, прашањето што си го поставуваат во овој момент малите и средни инвеститори е каков ќе биде одговорот на берзите од сега. Бидејќи во време кога продажбата не е извршена овие денови, нема друг избор освен да почекаме и да чекаме. Со зацртаната цел да се произведе А. закрепнување на финансиските пазари. Иако не знаејќи кои ќе бидат роковите во кои сè ќе се врати во нормала, секогаш имајќи предвид дека во оваа економска криза ќе има победници и губитници како последици од проширувањето на коронавирусот.

Од овој аспект, постојат различни нијанси што ги покажуваат анализите што ги вршат финансиските посредници деновиве и кои можат да обезбедат вредни информации за инвеститорите да донесат одлука уште од овој момент. Кога се согласуваат во сите случаи дека разумноста треба да биде заеднички именител на сите нивни стратегии за инвестиции. Откако се изгубија многу пари за многу неколку дена. Доволно е да се запамети дека, на пример, авиокомпанијата IAG премина од тргување со скоро 8 евра по акција на скоро надминување на двоцифреното ниво. Или што е исто, скоро третина од нејзината проценка на пазарите на капитал.

Затворањето е исклучено на торбите

Во секој случај, евентуалното затворање на берзата не е решение за ситуацијата на екстремна нестабилност што ја создаде експанзијата на коронавирусот на пазарите. Ова е мислење на надзорникот на берзата во врска со можноста пазарите на акции во нашата земја да се затворат како резултат на исклучителната нестабилност што ја претрпеа местата за тргување со акциите на берзата. Ако не, напротив, CNMV посочува дека детално се следи еволуцијата на пазарите и дека ќе ги користи алатките што законодавството ги дава доколку смета дека е потребно.

Во оваа смисла, единствената мерка што е избрана е суспендирање на кратката продажба n каде може да биде потеклото на овие нагли падови на континуираниот пазар на нашата земја. Од оваа гледна точка, шпанските инвеститори повеќе нема да можат да шпекулираат на краток рок со операции од шпекулативна природа во главните хартии од вредност на пазарот на акции. Каде што досега можеа да добијат милионерски капитални добивки. Во секој случај, оваа мерка не влијае на инвестициските фондови кои сè уште се на сила и затоа можат да бидат ангажирани од инвеститори кои веруваат дека берзите ширум светот отсега ќе продолжат да опаѓаат.

Влијание врз фиксниот приход

Друг дериват е оној што влијае на пазарите со фиксен приход и кој не се појави неповреден од ова ново сценарио. Во оваа смисла, мора да се запомни дека јавниот долг првично го избегнуваше расипувањето што го претрпеа акциите. Но, во последната недела инвеститорите избегаа од фиксниот приход. Интересот на шпанската обврзница, кој еволуира обратно на нејзината цена, се зголеми за четири пати од 0,23% од минатата среда до 1% што ја допре минатата среда. Онаму каде периферниот долг е оној кој е најмногу погоден од ова ново сценарио во националната економија и надвор од нашите граници. Со масовно повлекување во инвестициски фондови од овие карактеристики.

Додека од друга страна, инвестициските фондови засновани на овие финансиски средства се значително погодени оваа недела. Со амортизација на овие средства со маргини кои се движат од 3% до 10% приближно и не може да се заборави дека овие производи се дел од стратегиите на многу пензионери за подобрување на нивните пензии. Иако станува збор за финансиски производ чија цел и рок на траење не е насочена кон краток рок, ако не е во спротивност со среднорочната и особено долгорочната. Со можност тие да можат да се опорават од третиот или четвртиот квартал на годината, како што посочуваат некои национални менаџери.

Компаниите Ibex 35 се заштитени

Исто така е многу важно да се напомене дека една од најрелевантните мерки што ја воведе шпанската извршна власт е да ги заштити компаниите кои се наведени во селективниот индекс на варијабилниот приход на нашата земја пред можна ОПАС од странски инвеститори. Во оваа смисла, треба да се напомене дека е најавено дека регулативите за странски инвестиции ќе бидат реформирани „за да се спречат странските компании да ги преземаат шпанските компании поради пад на берзата“. Тоа е мерка што е дел од законот за кралски декрети одобрен овој вторник од Советот на министри со економски мерки за соочување со кризата со коронавирусите.

Во кој било од случаите, овие мерки што се воведени се без преседан во демократската историја на нашата земја. До тој степен што тие ќе влијаат на односите со инвеститорите со секогаш комплицираниот свет на пари, барем на краток рок. Движење на овие карактеристики никогаш не било развиено на пазарите на капитал ширум светот и затоа оригиналноста во некои од случаите на овие планови за итни случаи, што ќе влијае на многу мали и средни инвеститори. Во секој случај, тие им дозволија на пазарите на капитал ширум светот да отскокнат на кружна сесија и пред се со максимална нестабилност. Каде што шпанскиот селектив додаде 6,41% за да изнесува 6.498,50 поени.

Три сценарија за размислување

Во оваа смисла, Линк Секјурити во моментов разгледува три можни сценарија што можат да ги развиваат пазарите на капитал отсега:

  • Економското закрепнување во „V“, за кое гледаме се помалку веројатно и кое, доколку се случи, би фаворизирало силен скок на берзите на краток / среден рок.
  • Закрепнувањето „У“, во моментот најверојатно сценарио, што ќе доведе до побавно и селективно закрепнување на берзите.
  • Закрепнувањето во „Л“, најнегативното сценарио за берзите бидејќи, доколку се исполни, ќе повлече многу проблеми за многу котирани компании, особено за оние кои имаат активност поврзана со економскиот циклус.

Од овој финансиски посредник се открива дека „податоците објавени минатиот понеделник во Кина, што одговараат на месеците јануари и февруари, покажуваат силен пад на годишно ниво, нешто што е предвидливо и дека е многу веројатно да се повтори во западна економии, барем за следните неколку квартали “.

Мерки за смирување на торбите

Европската управа за пазар на хартии од вредност (ЕСМА) привремено го намали на 0,1% од издадениот капитал, во споредба со вообичаениот 0,2%, минималниот праг над кој инвеститорите мора да ги информираат релевантните национални органи за своите кратки позиции во хартии од вредност наведени во Европската унија ( ЕУ) пазари поради исклучителните околности поврзани со пандемијата Ковид-19.

Во оваа смисла, Европската национална комисија за пазар на хартии од вредност (ЦНМВ) смета дека намалувањето на овој праг на известување е мерка на претпазливост што, во исклучителни околности поврзани со сегашната пандемија Ковид-19, е од суштинско значење за властите да ја надгледуваат еволуцијата на пазарот. Додека од друга страна, надзорникот на европските пазари нагласува дека мерката може да поддржи построги активности доколку е потребно за да се гарантира уредно функционирање на пазарите на ЕУ, финансиска стабилност и заштита на инвеститорите.

Така, мерката се применува веднаш и ги повикува носителите на нето кратки позиции да ги известат до надлежните национални органи на затворањето на седницата во понеделник. Обично, регулативите на ЕУ се обврзуваат да ги известат надлежните национални власти за кратки позиции еквивалентни на најмалку 0,2% од издадениот капитал на хартијата од вредност, иако прагот што се обврзува јавно да комуницира со оваа мечка позиција е 0,5%.

Оваа привремена обврска се однесува на кое било физичко или правно лице без оглед на нивното место на живеење, иако не се однесува на акциите што се примаат на тргување на регулирани пазари каде што главното место за тргување со акциите е во трета земја, како и активности за производство или стабилизација на пазарот. По националната берза се искачи на околу 7%.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.